Archiwum wydarzeń 2019

Książka i kuchnia - Festiwal Wyczytanej Książki - spotkanie z Justyną Bednarek - warsztaty rodzinne - Filia nr 10

19-06-2019

KSIĄŻKA i KUCHNIA- Festiwal Wyczytanej Książki - spotkanie z Justyną Bednarek - warsztaty rodzinne - Filia nr 10

Czy książki mogą smakować? Jakie porównania są adekwatne dla książki i potrawy? Na te i inne pytania odpowiadała zaproszona na „Festiwal Wyczytanej Książki” autorka popularnych książek dla dzieci Justyna Bednarek.

Pisarka zaproponowała zgromadzonym czytelnikom niekonwencjonalną formę spotkania, przeprowadzając warsztaty kulinarne oparte o tekst jej utworów: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Babcocha” czy „Kuna za kaloryferem”. Po wysłuchaniu tekstu o „Przygodach Pana Kardana” uczestnicy wymyślali „maszynę przeszłości” - jak mogła wyglądać i kto mógł do niej należeć.

Po wysłuchaniu fragmentów tekstów i krótkim quizie o smakach, dzieci mogły założyć czapki kucharza i rozpoczęło się wieeelkie gotowanie. W menu Lunch Baru Europejskie Klimaty, gdzie odbyło się spotkanie znalazły się:
1.    Sałaty z zielska
2.    Kogel-mogel
3.    Myszy z sera
4.    Napój magiczny

Nasi dzielni kucharze zostali podzieleni na grupy, by wykonać czynności do przydzielonych zadań. Rodzice zaś zostali zaproszeni do dmuchania baloników, aby było pięknie i kolorowo. Wkrótce powstała pyszna sałata z truskawek, borówek, malin i jagód, przyprawiona ziołami oraz sałata pomidorowa z ziołami i cebulką. Z utartego twarogu ze szczypiorkiem i rzodkiewką powstały na kromkach razowego chleba zabawne myszki, a wymieszane soki porzeczkowe i pomarańczowe wzbogacone owocami cytrusów okazały się smakowitym magicznym napojem.

Za wykonanie tak ciężkiej pracy nasi kucharze otrzymali złote dukaty. Ostatnim zadaniem było wykonanie kogla-mogla. Dzieci wraz z rodzicami dzielnie oddzieliły żółtko od białka i w miseczkach ucierały słodki deser.
A potem była degustacja.

Na zakończenie Pani Justyna podpisywała swoje książki, dzieci zaś zostały obdarowane upominkami.

Dziękujemy właścicielom i menadżerowi Lunch Baru Europejskie Klimaty w Rzeszowie, Pani Joannie Dobko za bezpłatne udostępnienie lokalu, życzliwość oraz pomoc w przygotowanie produktów do bezpiecznego spożycia.

Księgarni Tęczowa w Rzeszowie składamy podziękowania za umożliwienie rodzicom nabycia książek autorki.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bogusława Fura

--------------------------------------------------------