Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105460 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską w Filii nr 10 - relacja

26-03-2019

Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską w Filii nr 10  


Filia nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie gościła pisarkę Hannę Kowalewską, autorkę poczytnych powieści obyczajowych, bardzo popularną wśród naszych czytelniczek. Najbardziej znane utwory jej autorstwa to powieści wchodzące w cykle:  „Zawrocie” i „Jantarnia”, omawiana na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki powieść „Julita i huśtawki”, przeznaczona dla młodzieży „Letnia akademia uczuć”, zbiór opowiadań „Kapelusz z zielonymi jaszczurkami”. Hanna Kowalewska  nie tylko jest autorką powieści. Debiutowała jako poetka w konkursie „Ziemia moich wierszy”, a jej pierwszą wydaną książką został tomik poezji zatytułowany „Winoroślinność”. W jej dorobku twórczym znajdują się także dramaty, słuchowiska radiowe, scenariusz do filmu „Tak miało być”.

 

Jolanta Jędryka

 

------------------------------------------------------------


Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską

 

W dniu 21 marca 2019 r. w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, autorką cyklu książek dla dorosłych Hanną Kowalewską. W wydarzeniu uczestniczyły nie tylko stałe słuchaczki z Dyskusyjnego Klubu Książki UTW-UR, ale także zaproszeni goście z innych bibliotek. Gościa przywitała p. Maria Jamróg, informując przy okazji, że Księgarnia NOVA zorganizowała stoisko, na którym można nabyć książki Autorki. Samo spotkanie było niezwykle sympatyczne i pouczające. Autorka nie wahała się ukazać zebranym szczegółów swojego życiorysu twórczego, często nawiązując do roli rodziców w jej wyborze drogi jako pisarki.
 

Po ukończeniu studiów polonistycznych na UMCS, przez kilka lat pracowała jako nauczycielka. Porzuciwszy pracę na etacie, żyła trochę jak „niebieski ptak”. Wygrywała konkursy na sztuki teatralne, zarabiała na słuchowiskach, miała też wsparcie materialne ze strony ojca. Początki twórczości to lata 1987-88, kiedy opublikowała pierwsze „książeczki poetyckie”. Swoje wiersze traktowała wówczas jako pewien rodzaj pamiętnika. Od 1987 poświęciła się wyłącznie pisarstwu. Wcześniej pisała w różnych zeszytach, notując swoje pomysły i wizje ze świata wymyślonego. Dzięki temu miała umysł wytrenowany w tworzeniu fikcji, co w pełni ujawniło się, gdy zaczęła pisać powieści.
 

W roku 1990 otrzymała nagrodę za zbiór opowiadań „Kapelusz z zielonymi jaszczurkami”, który drukiem ukazał się dopiero w 1995. W latach 1995-1997 pracowała jako bibliotekarka w Miejskim Ośrodku Kultury w rodzinnej miejscowości Wysokie Mazowieckie. I właśnie wtedy, w 1997 zdobyła pierwszą nagrodę na najlepszą polską powieść w konkursie literackim zorganizowanym przez wydawnictwo Zysk i S-ska oraz Świat Książki za „Tego lata w Zawrociu”. Jak z humorem wspominała pisarka, jej mama, która zawsze czytała kolejne opowiadania, nie wierzyła w talent córki, a pierwszy poważny sukces skomentowała słowami Ten konkurs musiał mieć bardzo słaby poziom, skoro wygrałaś. „Zawrocie” wywodzi się z marzeń. Dookoła panował szary świat PRL, ale autorka wymyślała bardziej kolorowe światy i w Zawrociu „mieszka” tak naprawdę do dziś, pracując nad siódmą już książką z tego cyklu. Po „Tego lata w Zawrociu” powstały kolejno „Góra śpiących węży”, „Maska Arlekina”, „Inna wersja życia”, „Przelot bocianów”, „Cztery rzęsy nietoperza”. Całą serię łączy postać Matyldy, która przed laty otrzymała Zawrocie w spadku po babce. W roku 2003 ukazała się „Julita i huśtawki”, książka, która powstała z kilku luźnych kartek, zapisywanych jeszcze w czasach PRL. Otrzymała za nią nagrodę „Miesięcznika Literackiego”.


Zafascynowanie morzem i klimatami Wybrzeża zaowocowało książką dla młodzieży „Letnia akademia uczuć” (cz. 1 - 2000; cz. 2 – 2010), a po latach pojawiła się „Jantarnia”. Pisarka 10 lat czekała na natchnienie, aż wreszcie powstało „Tam, gdzie nie sięga już cień”, a w trzy lata później „Zanim odfrunę”. Na pytanie, dlaczego akcję w „Jantarni” umieściła po sezonie, odpowiedziała krótko: „Bo wtedy tylko wiatr i plotka”. Pisarka potwierdziła opinię uczestniczek spotkania, że obie jej bohaterki - Matylda i Inka są kobietami silnymi wewnętrznie; wynika to z jej doświadczeń osobistych: „Kobiety są bardziej odporne na życie”. Pod koniec spotkania padło zapewnienie, że prace nad siódmą częścią „Zawrocia” są w toku, natomiast co do „Jantarni”, to jest pewien zamysł napisania trzeciej części. Na zakończenie spotkania Hanna Kowalewska podpisywała swoje książki, w tym najnowszą powieść „Zanim odfrunę”, która została uznana przez portal Granice.pl  za książkę roku 2018 w dziale Proza Polska.


Spotkanie w Rzeszowie skomentowała sama pisarka na portalu www.hannakowalewska.pl:

Było przyjemnie, energetycznie, niemal wiosennie. Słońce w duszy! Fajne mam Czytelniczki. Czytelników oczywiście też, choć się w Rzeszowie nie objawili. Dziękuję Organizatorom i Uczestniczkom. Podpisałam sporo egzemplarzy “Julity i huśtawek” i to mnie bardzo cieszy.

                                                                                 

Maria Suchy
członkini Dyskusyjnego Klubu Książki UTW-UR



------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: