Archiwum wydarzeń 2019

Spotkanie autorskie z Madleną Szeligą w Filii nr 10 - relacja

31-01-2019

Spotkanie autorskie z Madleną Szeligą w Filii nr 10

Jakie książki są najciekawsze ? O księżniczkach ?, O smokach ?, O zwierzętach ?, O sztućcach ?

Sztuuuuuuućcach??????? A jednak ! Przekonały się o tym dzieci zaproszone na niezwykłą ucztę duchową z autorką książek – Madleną Szeligą o tych przedmiotach codziennego użytku.

„Rodzina sztućców” Madleny Szeligi opowiada historię wielopokoleniowej rodziny ze swoimi problemami i radościami. Jak w każdej rodzinie zdarzają się różne sytuacje, również konfliktowe, jednak bohaterowie : dziadek nóż, mama łyżka, tata widelec, syn widelczyk i córka łyżeczka potrafią zapanować nad osobistymi emocjami. Okazuje się, że siła rodziny potrafi przetrwać najtrudniejsze chwile.

Madlena Szeliga z wykształcenia politolog, ekonomista, zafascynowana literaturą dziecięcą, tworząca artykuły i reportaże z Polski i ze świata, autorka licznych adaptacji i felietonów, pracowała jako dziennikarka Tygodnika Powszechnego i Gazety Krakowskiej. Blog „Super Kubak”, który prowadziła otrzymał nagrodę czytelników w kategorii Kultura i media.

Prywatnie szczęśliwa mama Leosia i właścicielka sympatycznego kota Pestki. Krakowianka z wyboru.

Autorka zdradziła, że pomysły na książki czerpie z dobrych wspomnień z dzieciństwa - historii wymyślanych i opowiadanych przez mamę.

Podczas warsztatów literacko-plastycznych Pani Madlena z łatwością nawiązała dobry kontakt z sympatycznymi czytelnikami, którzy żywiołowo reagowali na czytany tekst.

Niespodzianką dla wszystkich, była niezwykła, spontaniczna interpretacja tekstu prezentowanej książki, przeczytanej przez jednego z uczniów.

Spotkanie przebiegało w ciepłej, radosnej atmosferze, a na liczne, trudne nieraz pytania, autorka odpowiadała wyczerpująco, dostrzegając nowe, twórcze pomysły dzieci. Żartobliwie obiecała wykorzystanie tych pomysłów podczas pisania następnych przygód.

Po burzliwej dyskusji na temat przygód książkowej rodzinki, nadszedł czas na część warsztatową. Z plastikowych noży, widelców i łyżek, oraz elementów dekoracyjnych, dzieci wyczarowały wizję własnej rodzinki sztućców. Powstali dziadkowie z wąsami z piórek, mamusie z kolorowymi czuprynkami i córeczki z kolorowymi sukienkami.

W spotkaniu uczestniczył dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów – Szymon Taranda, który przeprowadził wywiad z autorką, a także zaproszonymi dziećmi.

Pani Madlena za zakończenie spotkania podarowała drugoklasistom egzemplarz swojej książki z dedykacją i podzieliła się najbliższymi planami wydawniczymi.

Zachęcamy czytelników do przeczytania innych, równie ciekawych, oryginalnych książek Pani Madleny Szeligi.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym niezwykłym spotkaniu, które odbyło się 30 stycznia br., w Filii nr 10.

Bogusława Fura

-------------------------------------------------------------------------