Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27116311 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

SPOTKANIA EUROPEJSKIE

13-10-2012

Spotkania europejskie


           Regionalne Centrum Informacji Europejskiej działające przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie to jeden z sieci punktów informacyjnych o Unii Europejskiej i polityce międzynarodowej, współpracujące z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
 

Od 2006 roku RCIE współdziała z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie w zakresie organizacji w jej placówkach interaktywnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, połączonych z wieloma atrakcjami, między innymi konkursami i grami multimedialnymi.
 
Dzięki spotkaniom uczestnicy poznają funkcjonowanie instytucji wspólnotowych, kraje członkowskie, historię integracji europejskiej oraz wiele innych zagadnień dotyczących UE.
 
Do ciekawszych inicjatyw, której partnerem była WiMBP należała „Polska i Ukraina we wspólnej Europie”, zrealizowana wspólnie ze studentami z Koła Naukowego Forum Inicjatyw Europejskich działającego właśnie przy RCIE przy wsparciu British Council.
Celem było działanie na rzecz zmiany społecznej poprzez budowanie i pogłębianie wzajemnych relacji kulturowych między Polakami a Ukraińcami mieszkającymi w naszym województwie, szczególnie w Rzeszowie.
 
Innym równie interesującym projektem było spotkanie studentów zagranicznych i młodych rzeszowian „Rzeszów-Nasze Miasto” w ramach ogólnopolskiej akcji „POLSKA DLA WSZYSTKICH” w Filii nr 7. W dniu 17 października br., w ponad 40 miejscach w Polsce, w ramach Konkursu Ministra Spraw Zagranicznych POLSKA DLA WSZYSTKICH, realizowane były inicjatywy na rzecz promocji dialogu międzykulturowego i tolerancji. 

W celu zwrócenia uwagi na coraz liczniejszą obecność na Podkarpaciu studentów  zza wschodniej granicy, zwłaszcza osób, których korzenie związane są z Polską, w organizację przedsięwzięcia włączyli się również zagraniczni studenci rzeszowskiej WSIiZ działający w Kole Naukowym Forum Inicjatyw Europejskich. Wraz z opiekunem Ewą Nowak-Koprowicz, spotkali się  z najmłodszymi mieszkańcami Rzeszowa, by porozmawiać o tym, co oznacza bycie cudzoziemcem oraz co należy zrobić, by obcokrajowcy przybywający do Rzeszowa i stali mieszkańcy, związani  z  naszym miastem od wielu lat, mogli czuć się dobrze przebywając obok siebie.

Informacja o przedsięwzięciu w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska dla wszystkich", w tym o udziale WiMBP w Rzeszowie, została zamieszczona na następujących portalach:
 

Inne przedsięwzięcie to:

Cykl pięciu warsztatów w ramach modułu: Kultura jako narzędzie zmiany politycznej i gospodarczej. Polskie doświadczenia. Ukraińskie perspektywy.

 
W odniesieniu do bardzo dobrze przyjętych inicjatyw w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji m.in. I, CULTURE Orchestra oraz cyklu filmów dokumentalnych „Przewodnik do Polaków” (Guide do the Poles), ilustrującego źródła fenomenu współczesnej polskiej zaradności i kreatywności, podjęta została tematyka znaczenia kultury dla przemian demokratycznych, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Ukrainy.
Spotkania przeprowadzone były we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie w placówkach Biblioteki. Warsztaty skierowane były do mieszkańców Podkarpacia, czytelników Biblioteki, zarówno Polaków jak i przedstawicieli innych narodowości, zwłaszcza Ukraińców (każdorazowo program warsztatów został dostosowany do wieku, specyfiki odbiorców).

Moduł stanowił kontynuację szeroko podejmowanych w Polsce i na świecie inicjatyw z zakresu informacji nt. wpływu kultury na rozwój społeczno-gospodarczy oraz jako źródła inspiracji, a także możliwość większego otwarcia polskich placówek kulturalnych na przedstawicieli innych narodowości mieszkających w Polsce.

Spotkania prowadziła Pani Ewa Nowak-Koprowicz, konsultant RCIE Rzeszów, doświadczony realizator lekcji europejskich, asystent w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych WSIiZ, obszar zainteresowań naukowych: wpływ kultury na rozwój gospodarczy, koordynator projektu studenckiego: Polska i Ukraina we wspólnej Europie, kwiecień-czerwiec 2012 r., realizowanego we współpracy z British Council.
 
Warsztaty realizowane były na przełomie października i listopada 2012 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, Filii nr 3, Filii nr 6, Filii nr 7, Filii nr 9 oraz Filii nr 15.
 

    Organizowana od 26 października br. wspólna inicjatywa uzyskała patronat pana Vladyslava Kanevskyi, Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie oraz pana Jerzego Krzanowskiego, Konsula Honorowego Ukrainy w Rzeszowie.
 
 
 
 
 
Oprócz warsztatów do stałego cyku spotkań należą prowadzone przez filie i oddziały zajęcia edukacyjne o tematyce europejskiej:
 
  •  Filia nr 6 – Podróże po krajach Unii Europejskiej – Weekend z UE
: Francja – kolebka mody, sztuki i dobrej kuchni,
: Włochy – półwysep o niezwykłej historii,
: Zabawy mikołajkowe w edukacji europejskiej.
 
  •  Filia nr 7 – Podróż przez kontynent europejski. 
     
  • Filia nr 15 – Europejska inicjatywa obywatelska.

     
  • Oddział dla Dzieci i Młodzieży – Klub Europejczyka : Tradycje, zwyczaje oraz kuchnia świąteczna.

      

Terminy i szczegóły dotyczące wszystkich spotkań zamieszczane będą w kalendarzu wydarzeń na stronie WiMBP w Rzeszowie www.wimbp.rzeszow.pl
 
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: