Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27116302 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

195. ROCZNICA ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI - wystawa

02-10-2012

195. ROCZNICA ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI
- wystawa

W związku z przypadającą w tym roku 195. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki przygotowana została wystawa prezentująca materiały dotyczące Jego życia, i działalności.

 

Tadeusz Kościuszko – generał, naczelnik powstania 1794 r., uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie w Wielkim Księstwie Litewskim, w niezamożnej rodzinie szlacheckiej. W 1765 roku rozpoczął naukę w Szkole Rycerskiej w Warszawie. W 1769 roku udał się do Francji, by pogłębić znajomość nowoczesnej sztuki wojskowej, artylerii i architektury militarnej. Do Polski powrócił w połowie 1774 roku i po kilku miesiącach porządkowania swoich spraw rodzinnych ponownie wyjechał za granicę.Trudna sytuacja życiowa i materialna zmusiła Kościuszkę do udania się do Ameryki. W 1776 wstąpił do armii amerykańskiej i służył w niej aż do 1783 roku. Kierował wieloma pracami fortyfikacyjnymi (m.in. West Point), przyczynił się do zwycięstwa pod Saratogą. Uczestnictwo w amerykańskiej wojnie o niepodległość zaważyło na jego poglądach politycznych. Stał się zdecydowanym zwolennikiem republikańskiej formy rządu. Jednocześnie przekonał się o możliwości prowadzenia zwycięskiej kampanii przez armię ochotniczą.

 

Po powrocie do kraju w 1784 roku, osiadł w swym majątku Siechnowicze. W 1789 roku został powołany do armii polskiej w stopniu generała. Podczas wojny z Rosją  w 1792 roku odznaczył się w bitwach pod Zieleńcami (otrzymał wówczas order Virtuti Militari) i Dubienką. Na znak protestu przeciwko przystąpieniu króla Stanisława Augusta do konfederacji targowickiej, podał się do dymisji. W 1792 roku został wyróżniony obywatelstwem rewolucyjnej Francji. We wrześniu 1792 roku udał się na emigrację do Lipska. Brał udział w prowadzonych w Saksonii przygotowaniach do insurekcji, której miał być wodzem. Bezskutecznie zabiegał o pomoc Francji. W  1794 roku, po pobycie w Dreźnie, wyruszył w kierunku Krakowa. 24 marca 1794 roku na rynku w Krakowie uroczyście ogłosił Akt powstania. W dokumencie tym potępiono konfederację targowicką i rozbiory, ogłoszono Kościuszkę najwyższym i jedynym Naczelnikiem powstania oraz zapowiedziano utworzenie rządu powstańczego. 4 kwietnia 1794 roku Kościuszko rozbił oddziały rosyjskie pod Racławicami. 9 maja 1794 roku w obozie w Połańcu wydał uniwersał połaniecki, uwalniający chłopów-żołnierzy od poddaństwa. Latem 1794 roku zorganizował obronę Warszawy, po kilku potyczkach i decydującej bitwie 28 sierpnia, nie dopuścił do zajęcia stolicy przez wojska rosyjskie i pruskie. Ranny w bitwie pod Maciejowicami ( 10 X 1794 ), dostał się do rosyjskiej niewoli. Uwolniony przez cara Pawła I wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a następnie osiadł we Francji. Współdziałał przy tworzeniu Legionów Polskich we Włoszech.

 

Na kilka miesięcy przed śmiercią zwolnił chłopów w swoich polskich dobrach z poddaństwa. Zmarł 15 października 1817 roku w Solurze (Szwajcaria). Zwłoki Kościuszki pochowano w grobach królewskich na Wawelu.

 

Kościuszko już za życia stał się symbolem walki o niepodległość. Był jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie, ma pomniki w wielu krajach europejskich, a w Krakowie usypano na jego cześć kopiec. Osoba Kościuszki jest czczona w Ameryce; wzniesiono wiele jego pomników, Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point nosi jego imię, a w 1925 roku powstała Fundacja Kościuszkowska. W Australii imię Kościuszki nosi najwyższy szczyt tego kontynentu.

 

Postać Kościuszki i dzieje powstania kościuszkowskiego były bardzo częstym tematem, zwłaszcza w malarstwie (portrety pędzla J. Kosińskiego , J. Grassiego  i K. Wojnikowskiego ), liczne rysunki z insurekcji J.P. Norblina i A. Orłowskiego, obrazy: Przysięga Kościuszki  F. Smuglewicza i M. Stachowicza, Kościuszko pod Racławicami J. Matejki oraz Panorama Racławicka W. Kossaka, J. Styki; na Wawelu znajduje się pomnik konny Kościuszki L. Marconiego.
 

Wystawę można zwiedzać od 1 do 31 października br. w godzinach  otwarcia Biblioteki, przy ul. Sokoła 13.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: