Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27116176 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Dawne KALENDARZE i ALMANACHY w zasobach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej

30-09-2012

Dawne kalendarze i almanachy
w zasobie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej

 
                W repozytorium Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej udostępnione zostały kolejne materiały pochodzące ze zbiorów biblioteki łańcuckiego Zamku. Tym razem są to unikatowe stare kalendarze i almanachy. W głównej mierze tworzą je materiały w języku polskim, jakkolwiek nie brakuje również i tych w języku niemieckim i francuskim. Współczesnym kalendarz kojarzy się jedynie ze spisem dni w roku z podziałem na tygodnie i miesiące oraz oznaczeniem świąt. W przeszłości kalendarze i almanachy poprzez swoją nieprzeciętną zawartość, strukturę oraz szatę graficzną pełniły nieco inną funkcję (o czym szerzej poniżej) i dzięki temu w chwili obecnej stanowią bardzo ciekawą perspektywę do poznania życia społecznego oraz zainteresowań Polaków w wieku XIX i na początku wieku XX, jak również szybko zmieniających się trendów w kulturze oraz sztuce ówczesnej epoki.
 
Nie będzie błędem stwierdzenie, iż stare kalendarze i almanachy w przeszłości pełniły rolę poczytnych i chętnie kupowanych czasopism, z których statystyczny czytelnik czerpał wiedzę na temat nie tyle otaczającego go świata co, pisząc kolokwialnie, w sposób ekspresowy, jak na owe czasy, zmian w nim zachodzących. Z informacji w nich zawartych zainteresowany mógł dowiedzieć się np. o aktualnych wówczas połączeniach kolejowych, zasadach obowiązujących w urzędach pocztowo-telegraficznych, jak również prześledzić wykazy: prezydentów i burmistrzów, znaczniejszych miast wolnych ówczesnego świata oraz monarchów w owym czasie panujących. To jednak nie wszystko. Sporo miejsca zajmowały w nich również wiadomości m. in. dotyczące ówczesnego wymiaru sprawiedliwości, szkół, służby zdrowia, przemysłu, a nade wszystko jarmarków (praktycznie każdy kalendarz zawiera wykaz tzw. uprzywilejowanych miast z prawem do urządzania jarmarków). Warto nadmienić, iż w kalendarzach można również było odnaleźć dane statystyczne dotyczące m. in.  liczby samobójstw (sic!) oraz adresy instytucji i, co ciekawe, osób prywatnych. Nie brakowało w nich także informacji na tematy czysto kulturalne, a mianowicie tworzono na ich łamach tzw. przeglądy gdzie przedstawiano nowinki z dziedziny literatury polskiej i zagranicznej, szeroko rozumianej publicystyki, jak również życia społecznego i gospodarczego ówczesnych Polaków.
 
Warto zaznaczyć, iż na kartach starych kalendarzy i almanachów, co pokrótce powyżej zostało już nakreślone, publikowano liczne teksty literackie o różnorodnej tematyce w postaci opowiadań i poezji, a także biografii znamienitych postaci świata polityki, kultury, nauki tudzież sztuki tamtego okresu lub też czasów wcześniejszych. Co ciekawe nie przeszkadzało to ówczesnym redaktorom w umieszczaniu na kolejnych stronach kalendarzy porad z zakresu medycyny ludowej, zielarstwa, ogrodnictwa i rolnictwa. Swoistego rodzaju redakcyjna przeplatanka powoduje lekki i przyjemny odbiór prezentowanych na stronie PBC materiałów. Warto podkreślić, iż bardzo często w kalendarzach zamieszczane były także materiały reklamowe promujące m.in. ówczesne księgarnie, sklepy, hurtownie, apteki, czasopisma oraz gazety a nawet, ponoć sprawdzone i niezawodne, farmaceutyki.
 
Dosyć często stare kalendarze i almanachy, po stronach obrazujących kolejne miesiące, zawierają czyste karty, lub też specjalnie do tego przygotowane szablony, przeznaczone do sporządzania odręcznych notatek. O tym, iż taki zabieg miał cel czysto praktyczny - co więcej cieszył się powodzeniem wśród ówczesnych czytelników - niech świadczy fakt, iż wiele z nich owe odręczne zapiski sporządzone czy to piórem, czy też ołówkiem zawiera.
 
Zachęcamy do odwiedzania strony Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej i zapoznania się z szerokim zasobem interesujących i unikatowych materiałów - tym razem w postaci starych kalendarzy i almanachów.

Omówione w niniejszym tekście kalendarze i almanachy zebrane są w kolekcji Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej pod nazwą „Skorowidze, księgi adresowe, spisy, kalendarze” w menu głównym na stronie www.pbc.rzeszow.pl


Oprac. Agata Rak
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
Pracownia Digitalizacji Zbiorów
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: