2012 - Europejski Rok Aktywnego Starzenia Się - wystawa

05-09-2012

Rok 2012 Unia Europejska ogłosiła Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Jego celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na wkład, jaki do społeczeństwa wnoszą osoby starsze. Jest też okazją, aby zachęcić polityków i inne zainteresowane strony do podejmowania konkretnych działań z myślą o tworzeniu warunków sprzyjających aktywności osób starszych oraz wzmacnianiu solidarności międzypokoleniowej.

Na aktywne starzenie składa się wiele elementów, są to: starzenie się w dobrym zdrowiu, aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, spełnienie w życiu zawodowym i znaczna niezależność
w życiu codziennym.

Osoby starsze, po przejściu na emeryturę, mają wiele do zaoferowania społeczeństwu. Mają duży udział w życiu ich społeczności, który wyraża się m.in.: poprzez opiekowanie się innymi, najczęściej rodzicami, małżonkami, lub wnukami. Pracują też jako wolontariusze.

Europejski Rok ma sprawić, że wkład starszych osób w życie społeczne będzie bardziej doceniany. Ma też przyczynić się do stworzenia im bardziej sprzyjających warunków do dłuższej aktywności, zarówno w sferze zawodowej, jak i społecznej. Potrzebne jest też stworzenie warunków sprzyjających zachowaniu jak najdłużej dobrego zdrowia i również usprawnianie funkcjonowania osób starszych, tak by mogły one pozostać niezależne tak długo, jak to możliwe.

Ważną rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku osób starszych, jako pełnoprawnych i aktywnych obywateli, chcących mieć wpływ na sprawy społeczne, kulturalne i polityczne państwa, odgrywają Uniwersytety Trzeciego Wieku. Przyczyniają się one też do poprawy jakości życia ludzi starszych, rozbudowując ich zainteresowania oraz proponując różnorodne formy działalności edukacyjnej i kulturalnej.

Nie tylko inicjatywa UE, ale też i obchodzony już od trzech lat Dzień Solidarności Międzypokoleniowej są dobrą okazją, by szukać tego, co może łączyć, a nie dzielić seniorów i juniorów.
Bez względu na swój wiek osoby starsze mogą odgrywać ważną rolę w społeczeństwie wykorzystując swój potencjał i dłużej cieszyć się życiem.

Wystawa prezentuje materiały omawiające różne aspekty aktywności seniorów oraz działalność uniwersytetów trzeciego wieku w naszym regionie. Zapraszamy do zwiedzania od 4 do 30 września br. w godzinach otwarcia Biblioteki, przy ul. Sokoła 13.