WSPÓŁCZESNE BIBLIOTEKI PUBLICZNE DLA DZIECI - seminarium

28-06-2012

„WSPÓŁCZESNE BIBLIOTEKI PUBLICZNE DLA DZIECI”

- seminarium dla pracowników oddziałów i filii dziecięcych
woj. podkarpackiego

W dniu 19 czerwca 2012 r., w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, odbyło się zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny seminarium „Współczesne biblioteki publiczne dla dzieci”, w którym wzięło udział 38 pracowników oddziałów i filii dziecięcych z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego.

Seminarium rozpoczęła Pani Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która przywitała przybyłych bibliotekarzy oraz przedstawiła program seminarium.

Zagadnienia dotyczące tworzenia oraz współczesnego funkcjonowania bibliotek publicznych dla dzieci przedstawiła dr Grażyna Lewandowicz-Nosal, pracownik Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie. W swoim wystąpieniu „Biblioteki publiczne dla dzieci – kłopoty z tożsamością” omówiła m.in. modele i cechy bibliotek publicznych dla dzieci, kategorie czytelników, wielkość i jakość zbiorów, kompetencje bibliotekarzy pracujących z dziećmi, stosowane formy pracy oraz współpracę z innymi instytucjami kulturalno-oświatowymi. Podkreśliła, że do lat 60/70 XX w. biblioteka dziecięca („świątynia słowa/ducha”) jako miejsce, w którym panowała cisza, skoncentrowana była głównie na rozwoju indywidualnym i emocjonalnym dziecka-czytelnika. Podstawową formą pracy stosowaną przez pracowników-bibliotekarzy było opowiadanie baśni. W latach 70/90 XX w. biblioteki  dla dzieci („świątynie wiedzy”), gromadząc książki popularno-naukowe, dbają o rozwój indywidualny i dostęp do informacji dużych grup dzieci-użytkowników poprzez lekcje biblioteczne organizowane przez bibliotekarzy-pracowników informacji. Ogromny rozwój nauki i techniki na przełomie wieków przyczynił się w znacznym stopniu do zmiany oblicza biblioteki dziecięcej („świątynia konsumpcji”). Współczesne biblioteki dla dzieci muszą ciągle rywalizować ze środkami masowego przekazu o czas i uwagę dzieci-klientów (brak ciszy, uniwersalność zbiorów: książki popularne, bestsellery, czasopisma, dokumenty audiowizualne i elektroniczne, atrakcyjne formy pracy: sesja internetowa, szybki dostęp do Internetu, pracownicy-nawigatorzy informacji).

Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie zaprezentowała sieć oddziałów i filii dziecięcych woj. podkarpackiego, ich powierzchnię lokalową, stan komputeryzacji procesów bibliotecznych, kadrę, zbiory, strukturę czytelników, wypożyczenia na zewnątrz, udostępnienia prezencyjne, preferencje czytelnicze oraz formy promocji książki i biblioteki. Stwierdziła, że kondycja i perspektywy bibliotek dziecięcych na Podkarpaciu są dobre. Powoli, ale systematycznie następuje poprawa warunków lokalowych placówek zajmujących się zaspokajaniem potrzeb czytelniczych dzieci i młodzieży. Większość imprez kulturalno-oświatowych biblioteki dziecięce prowadzą we współpracy z placówkami oświatowymi: przedszkolami, szkołami podstawowymi i gimnazjalnymi, ośrodkami kultury oraz placówkami opiekuńczo-wychowawczymi: domami dziecka, domami pomocy społecznej, szkołami specjalnymi, ośrodkami rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych, świetlicami i warsztatami terapii zajęciowej. Bibliotekarze wykazują coraz większe zaangażowanie, czynią starania, aby organizowane przez nich imprezy czytelnicze były atrakcyjne dla wszystkich dzieci, sprzyjały rozwojowi ich zainteresowań, przebiegały w miłej i inspirującej do działania atmosferze oraz promowały bibliotekę dla dzieci jako miejsce nowoczesne, otwarte i przyjazne dla młodych miłośników książek.

O istotnych zmianach dokonanych w bibliotekach dla dzieci Podkarpacia w ciągu kilku ostatnich lat opowiedziały panie: Małgorzata Panek, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji oraz pracownik Oddziału dla Dzieci MBP w Łańcucie, Anna Zwolenik, kierownik Oddziału dla Dzieci MBP w Sanoku i Agnieszka Dworak, kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Przygotowane przez bibliotekarki ciekawe prezentacje multimedialne przedstawiały  wygląd i działalność bibliotek dziecięcych wczoraj i dziś: kolorowe pomieszczenia wyposażone w meble dostosowane do młodych użytkowników, nowoczesny sprzęt komputerowy, atrakcyjny i  aktualizowany na bieżąco księgozbiór, różnorodne formy pracy z czytelnikiem dziecięcym i młodzieżowym (Kącik Malucha, Zielona Czytelnia, Minigaleria Sztuki Dziecka i dla Dziecka, mur ozdobiony kolorową techniką graffiti,  przedstawiającą bohaterów „Opowieści z Narnii” Carolla Lewisa, spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską, „Pod skrzydłem anioła” – konkurs recytatorski połączony z warsztatami, „Zaśpiewam Tobie” – I Konkurs Dziecięcej Poezji Śpiewanej, „Od bajki do dobranocki” – czwartkowe seanse głośnego czytania w Muzeum Dobranocek, „Józef Wilkoń – malarstwo, ilustracja, rzeźba przestrzenna” – wystawa i warsztaty wybitnego artysty związanego z Łańcutem).

Na zakończenie seminarium Małgorzata Sierżęga dokonała przeglądu nowości wydawniczych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, które warto przeczytać i zakupić do zbiorów bibliotek dziecięcych Podkarpacia następujących wydawnictw: Akapit Press, Bajka, Czarna Owieczka, Entliczek, Literatura, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Skrzat, W.A.B. oraz Znak.

Oprac. Małgorzata Sierżęga

Instruktor WiMBP w  Rzeszowie