Aktualności

Otwarcie wystawy "Abp IGNACY TOKARCZUK - mecenas nauki i kultury chrześcijańskiej"

23-06-2012

Otwarcie wystawy
 "Abp Ignacy Tokarczuk – mecenas nauki i kultury chrześcijańskiej”

W dniu 21 czerwca 2012 r., w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Abp Ignacy Tokarczuk – mecenas nauki i kultury chrześcijańskiej” na które przybyli: Waldemar Szumny - wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, ksiądz Marek Dyło – rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej, Marek Jastrzębski – dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, dr Jerzy Horwat – kierownik Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Bernadeta Szarzyńska z Uniwersytetu Rzeszowskiego, młodzież z Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz bibliotekarze.

Po powitaniu gości przez panią Dyrektor Barbarę Chmurę, słowo wprowadzające do wystawy wygłosił dr Zbigniew Wójcik. Nawiązując do osoby abpa Ignacego Tokarczuka, podkreślił, że jest to postać, która do historii przeszła już za swojego życia. Jego życie można rozpatrywać na różnych płaszczyznach – jako hierarchy, ale również jako teologa i filozofa.

Celem wystawy było pokazanie postaci poprzez książkę – arcybiskup był nie tylko znawcą ale i wielkim miłośnikiem książki.
Na ekspozycji zgromadzone zostały dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową ks. abpa Ignacego Tokarczuka, od domu rodzinnego, poprzez okres studiów teologicznych we Lwowie, przyjęcie święceń kapłańskich, pracę duszpasterską w przedwojennym województwie lwowskim, później na Warmii, pracę na KUL-u w Lublinie, aż po służbę Kościołowi jako biskup diecezji przemyskiej.
Wśród eksponatów zobaczyć można fotografie ludzi, z którymi był związany oraz miejsca z których wyrósł i które ukształtowały Go jako kapłana.

W części wystawy poświęconej mecenatowi, prezentowane są przykłady wspierania niezależnej kultury, nauki i sztuki przez ordynariusza przemyskiego. Z inicjatywy abpa Ignacego Tokarczuka powstała Diecezjalna Rada Kultury, powołany został Instytut Wyższej Kultury Religijnej w Stalowej Woli, Fundacja „Chrześcijański Instytut Wschodni ds. Kultury. Angażował się w działalność Wszechnicy Nauczycielskiej i założonego przez studentów Katolickiego Stowarzyszenia „Pokój i Dobro” a także Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Przy jego wsparciu ukazywała się poza cenzurą „Rola Katolicka. Nieregularny Tygodnik Diecezjalny”, a od 1989 r. tygodnik społeczno – kulturalny „San”.

Ekspozycję zamyka gablota z dokumentami informującymi o nagrodach i wyróżnieniach dla abpa Ignacego Tokarczuka, które były owocem prowadzonej przez Niego działalności duszpasterskiej i społecznej.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Biblioteki.