Aktualności

"Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH" - VI PODKARPACKIE SPOTKANIA PISARZY z MŁODYMI CZYTELNIKAMI

26-06-2012

„Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH”

VI PODKARPACKIE SPOTKANIA PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI

W dniach 14 i 15 czerwca 2012 r. w 21 bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego odbyły się spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi przez młodych czytelników twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej: Barbarą Gawryluk, Izabellą Klebańską, Renatą Piątkowską, Natalią Usenko i Pawłem Wakułą.

Tradycyjnie już partnerami imprezy są szkoły i przedszkola z Rzeszowa oraz biblioteki z terenu województwa podkarpackiego. Wydarzenie od kilku lat patronatem honorowym wspiera również Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa. W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas Henryk Wolicki - pełnomocnik  Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. edukacji.

Spotkania autorskie odbywały się w ramach VI Podkarpackich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Pisarze biorący udział w spotkaniach chętnie rozmawiali z młodymi czytelnikami oraz udzielali szczegółowych i wyczerpujących odpowiedzi na zadawane przez uczestników pytania. Ciekawie opowiadali o swoim życiu, twórczości, bohaterach książek, pasjach i dzielili się swoimi refleksjami o otaczającym świecie.

Impreza finałowa akcji "Z książką na walizkach" odbyła się 16 czerwca w Teatrze MASKA w Rzeszowie, pod hasłem przewodnim: „W co się bawić…”. Akcja rozpoczęła się przemarszem barwnego, bajkowego korowodu, w którym wzięło udział ok. 400 uczestników, od budynku głównego WiMBP przy ul. Sokoła 13 do Teatru MASKA.

Podczas finału akcji czytelniczej "Z książką na walizkach", na teatralnej scenie spotkali się wszyscy uczestnicy i organizatorzy akcji, wśród nich bohaterowie spotkań autorskich: Barbara Gawryluk, Izabella Klebańska, Renata Piątkowska oraz Paweł Wakuła. Uroczystego otwarcia dokonała Barbara Chmura - dyrektor WiMBP w Rzeszowie zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.

Widzowie mieli okazję obejrzeć ciekawą część artystyczną, przygotowaną przez dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych i domów kultury. Na scenie można było zobaczyć: układy taneczne Dziecięcego Zespołu Artystycznego Uśmiech z MDK, Zespołu Chochliki ze Szkoły Podstawowej Nr 11, Jedyneczki ze Szkoły Podstawowej nr 1, T 8 z MDK, inscenizację słowno – muzyczną oraz piosenkę "Walczyk szczęśliwych dzieci" – w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół im.UNICEF, inscenizację słowno – muzyczną w wykonaniu dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 21 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 6, a także usłyszeć fragment Opowieści z Narnii (rola Laury) w wykonaniu Olgi Barchan.

Przedstawienia były niezwykle interesujące i pełne pozytywnej energii. Zadowolone twarze dzieci były najlepszą rekomendacją dla organizatorów.

Zabawa trwała również poza sceną, gdzie odbywały się konkursy i zabawy dla dzieci nad którymi czuwały bajkowe wróżki. Duże emocje wzbudził konkurs „Bajkowe metamorfozy” - konkurs na najpiękniejszy kostium bajkowy, którego rozstrzygnięcie odbyło się na koniec imprezy.

Kiermasze książek zorganizowane przez WiMBP w Rzeszowie i Wydawnictwo Literatura przyciągnęły tłumy chętnych. Wszyscy uczestnicy imprezy mieli możliwość bezpośredniego spotkania z pisarzami i tłumnie ustawiali się w kolejkach po dedykacje i autografy.

Podczas sobotniej imprezy odbyło się także uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego Z bajki na boisko – turniej piłkarski EURO 2012 z udziałem bohaterów literackich, zorganizowanego przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Na konkurs ogłoszony przez WiMBP Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie wpłynęło 505 prac uczniów z 14 przedszkoli, 29 szkół podstawowych oraz 5 rzeszowskich domów kultury. Listę laureatów odczytała Agnieszka Dworak - kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, natomiast wręczenia nagród dokonała Monika Ohar-Pawiak - z-ca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

(Lista laureatów dostępna jest w załączniku.)

Na zakończenie uroczystości Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie skierowała podziękowania do rodziców, nauczycieli i opiekunów dzieci uczestniczących w akcji oraz bibliotekarzy, którzy swoim zaangażowaniem kolejny raz udowodnili kreatywność i pasję w pracy z młodymi czytelnikami.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania Partnerom, firmom i instytucjom za współpracę podczas podkarpackiej akcji "Z Książką na walizkach":

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Chmielnik Zdrój S.A., Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie, Czeskie Centrum Kultury w Warszawie, Czeska Centrala Ruchu Turystycznego-Czech Tourism, Atout France, Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela, Ambasada Szwecji w Warszawie, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie, Akademia Nauki, Mieszko, Księgarnia Nova oraz patronom medialnym: Polskie Radio Rzeszów, Nowiny 24, Gazeta Codzienna NOWINY.

Pliki do pobrania:

laureaci.pdf laureaci.pdf

Laureaci konkursu "Z bajki na boisko"