Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27115088 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

KATALOGOWANIE w FORMACIE MARC21 - warsztaty

06-06-2012

KATALOGOWANIE W FORMACIE MARC21
W ZINTEGROWANYM SYSTEMIE BIBLIOTECZNYM SOWA2/MARC21
– szkolenie warsztatowe

 

 

           We wtorek, 5 czerwca 2012 r. w sali szkoleniowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Langiewicza 17 w Rzeszowie odbyło się szkolenie warsztatowe bibliotekarzy z 15 bibliotek publicznych w woj. podkarpackim, ogółem 24 osoby z 12 powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, dębickiego, jarosławskiego, jasielskiego, leskiego, łańcuckiego, przeworskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego i strzyżowskiego. Organizatorem i gospodarzem szkolenia był Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie a jego celem była pomoc bibliotekarzom rozpoczynającym prace komputeryzacyjne w bibliotekach w systemie SOWA2/MARC21. Na spotkaniu obecne były pani Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Barbara Chmura oraz pani Lucyna Kloczkowska, Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego tejże Biblioteki.
 

Prowadzącym szkolenie był pan Wojciech Kowalewski, instruktor ds. komputeryzacji bibliotek terenowych i katalogów elektronicznych Zespołu ds. Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, przewodniczący Rady Konsorcjum Bibliotek – Użytkowników Systemów SOWA, autor wielu publikacji, artykułów, głównie z dziedziny komputeryzacji bibliotek publicznych, obecnie zaangażowany w projekt komputeryzacji 33 małopolskich bibliotek publicznych współfinansowany przez Unię Europejską, projekt pod hasłem „Amor librorum nos unit” – „miłość do książek nas jednoczy” (nieoficjalny tytuł projektu). Także w naszym województwie, choć nie jesteśmy uczestnikami tego przedsięwzięcia, wśród bibliotekarzy istnieje silna świadomość potrzeby powszechnej automatyzacji i standaryzacji procesów komputeryzacyjnych w bibliotekach publicznych oraz dbałości o podniesienie jakości usług bibliotecznych – o czym świadczyła obecność licznie przybyłych na szkolenie bibliotekarzy i ich żywe uczestnictwo w szkoleniu.
 

Szkolenie rozpoczęło się od prezentacji nowego portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl, dedykowanego miłośnikom książek, o przyjaznym interfejsie, interaktywnego, skierowanego przede wszystkim do bibliotek i ich użytkowników.


Do dyspozycji uczestników szkolenia przygotowano 16 zestawów komputerowych, na których zainstalowano wersję roboczą SOWY2 z formatem MARC21, do ćwiczeń w opracowywaniu. W trakcie szkolenia omówiono wykorzystanie formatu MARC21 w relacyjnych bazach danych na przykładzie systemu SOWA2, dokonano szczegółowej charakterystyki formatu MARC21 (rodzaje i charakterystyka pól opisu bibliograficznego, zasady wprowadzania znaków umownych, hasła, zasady sporządzania rekordu bibliograficznego książki), omówiono także tematy związane z katalogowaniem - mechanizmy autoryzacji i walidacji rekordów, metody tworzenia i edycji rekordów oraz rodzaje rekordów. W części warsztatowej zebrani uczestnicy mieli możliwość samodzielnego sporządzenia opisów katalogowych wydawnictw książkowych w systemie SOWA2 z wykorzystaniem formularzy MARC21. Możliwość spróbowania swych sił w katalogowaniu komputerowym - z wykorzystaniem świeżo nabytej wiedzy oraz pod okiem specjalisty - spotkała się z aprobatą i ożywieniem bibliotekarzy. Podobnie, jak ćwiczenia z retrokonwersji (mechanizmy wyszukiwawcze protokołu Z39.50, kopiowanie rekordów bibliograficznych, załączanie obiektów multimedialnych do rekordów).


Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali materiały szkoleniowe i promocyjne przygotowane przez prowadzącego, pana Wojciecha Kowalewskiego.

 

Ewa Lelek

Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: