Aktualności

PODKARPACKA BIBLIOTEKA CYFROWA - kolekcja zbiorów z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

28-05-2012

Kolekcje piśmiennicze z Muzeum Marii Konopnickiej
w Żarnowcu
w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej

Zgodnie z założeniami projektu „Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa”, w bieżącym roku pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie prowadzili prace digitalizacyjne w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Żarnowieckie Muzeum jest kolejną instytucją, która wstąpiła w szereg członków konsorcjum Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, a tym samym wyraziła chęć współpracy przy tworzeniu i poszerzaniu już istniejącego zasobu tejże biblioteki.

Wśród wybranych materiałów pochodzących z zasobu Muzeum, które zostały poddane  procesowi digitalizacji (łącznie zdigitalizowano 156 pozycji), następnie niezbędnej obróbce graficznej, po czym skatalogowane i umieszczone w bazie PBC, najbardziej wartościowe i unikatowe to:
  • rękopisy, w tym korespondencje i telegramy (List Marii Konopnickiej do córki Zofii, List Marii Konopnickiej do Zofii i Bolesława Królikowskich, Karta korespondencyjna Marii Konopnickiej do Adama St. Mickiewicza, List Marii Konopnickiej do Józefa Wiśniowskiego, Telegramy od dzieci dla Marii Konopnickiej, Telegramy z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej Marii Konopnickiej, List Wandy Siemaszkowej do Zofii Mickiewiczowej);
  • pierwodruki (Moja książeczka, O Janku wędrowniczku, Szczęśliwy światek : książka dla dzieci, Wesołe chwile małych czytelników);
  • fotografie - również fotografie w formacie pocztówkowym (Józef Wiśniowski, Józef Wiśniowski z rodziną, Córki Józefa Zajączkowskiego z Jasła, Karta pocztowa fotograficzna z wizerunkiem Wandy Siemaszkowej, Spektakl teatralny „Wiatr od pól” autorstwa Józefa Wiśniowskiego);
  • afisze teatralne (Leci liście z drzewa… : cztery strofy krwawej pieśni - Józefa Wiśniowskiego, Legenda o królu : poemat dramatyczny w 5 aktach i 6 odsłonach oryginalnie napisany przez L. H. Morstina);
  • druki ulotne (Laura Konopnicka Pytlińska : pierwszy wieczór recytacyjny tańce polskie, Wiatr od pól : jedna z najbliższych premjer polskich w teatrze krakowskim);
  • muzykalia (Jaśkowa dola : 9 pieśni do słów Marji Konopnickiej, Śpiewnik dla dzieci, W piwnicznej izbie);
  • adres hołdowniczy (Adres hołdowniczy od Warszawskiego Komitetu Jubileuszowego dla Marii Konopnickiej);
  • dyplomy (Dyplom członka honorowego Muzeum w Rapperswilu dla Marii Konopnickiej, Dyplom członka honorowego Związku Narodowego Polskiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej dla Marii Konopnickiej, Dyplom członka honorowego Związku Polek w Ameryce dla Marii Konopnickiej).
Wymienione kategorie dokumentów zdigitalizowane zostały na miejscu - w Żarnowcu; kolejne zaś (zazwyczaj wydania książkowe, których niemała liczba opatrzona jest odręczną dedykacją poetki, bądź też osobistym słowem autora danego dzieła skierowanym do wybitnej polskiej pisarki) ze względu na problematyczność skanowania, a dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum, wypożyczono i poddano procesowi ucyfrowienia w Pracowni Digitalizacji w Rzeszowie.

Warto zaznaczyć, iż wybrane zdigitalizowane publikacje pochodzące z zasobu żarnowieckiego Muzeum, to nie tylko zbiory dotyczące życia oraz twórczości Marii Konopnickiej, lecz także różnorodne, wartościowe materiały związane z epoką w której żyła, jak chociażby albumy jubileuszowe czy księgi jubileuszowe, a także inne publikacje poświęcone pamięci oraz twórczości wybitnych postaci ówczesnego czasu. Stanowią je m. in.: Album jubileuszowe Henryka Sienkiewicza : główniejsze sceny i postacie w dwudziestu illustracyach: Józefa Brandta [et al.], Kłamstwo Przybyszewskiego i kłamstwa o Przybyszewskim : z powodu artykułu Boya-Żeleńskiego, Prawda : książka zbiorowa dla uczczenia dwudziestopięciolecia działalności Aleksandra Świętochowskiego 1870-1895, Książka jubileuszowa dla uczczenia pięćdziesięcioletniéj działalności literackiéj J. I. Kraszewskiego).

Wszystkie wybrane materiały pochodzące z zasobu Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, w formie pełnotekstowej, dostępne są już na stronie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej pod adresem www.pbc.rzeszow.pl. W portalu wyodrębniono specjalną kolekcję ze zbiorami związanymi z Marią Konopnicką, przygotowano także wirtualną wystawę  prezentującą najcenniejsze zbiory piśmiennicze Muzeum w Żarnowcu.

Niezwykle ciekawe materiały z żarnowieckiego Muzeum wzbogaciły w sposób znaczący zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, a swobodny do nich dostęp online z pewnością zainteresuje wielu czytelników i miłośników literatury.

Zachęcamy do korzystania z repozytorium Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.

Oprac. Agata Rak
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych