Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27114418 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

TYDZIEŃ BIBLIOTEK w Filii nr 15

22-05-2012

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK w Filii nr 15

 

„Polska i Ukraina we wspólnej Europie”.

Spotkanie z Panią Ewą Nowak-Koprowicz

z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej

i studentami z Koła Naukowego Forum Inicjatyw Europejskich

w Filii nr 15

 

Temat przewodni spotkania z Panią Ewą Nowak-Koprowicz z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz Oleną Romanenko  i Danielem  Szeligowskim – studentami z Koła Naukowego Forum Inicjatyw Europejskich (FIE), działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowi, w dniu 17  maja  2012 r. nawiązywał do krajów  Europy - Polski i Ukrainy - w ramach zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro12.

Na początku spotkania pan Daniel przybliżył  uczestnikom zasady współpracy Polski i Ukrainy w dziedzinie gospodarczej i kulturalnej. Natomiast pani Olena w formie multimedialnej przedstawiła zebranym historię Ukrainy. Kraj ten graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Mołdawią i Rosją. Stolicą tego kraju jest Kijów. Jego nazwa pochodzi od legendy, od imienia  jednego z braci Kyja. Godłem Ukrainy jest trójząb, a słowo na godle znaczy "wola" czyli wolność. Walutą ukraińską jest chrywna. 


W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się też, że flaga tego kraju ma kolor niebiesko-żółty. Niebieski symbolizuje niebo, a żółty oznacza zboże zasiane na polach. Tradycje Ukrainy były i są bardzo bogate. Dotyczy to  zwłaszcza wesel. Był taki zwyczaj, że panna młoda przed ślubem musiała wyhaftować trzy ręczniki na których, w dniu ślubu,  kładziony był specjalny chleb weselny – korowaj - jako symbol dziewictwa.

Ukraińcy noszą też, charakterystyczne dla tego kraju, ubiory: białą koszulę haftowaną (zarówno Ukrainki jak i Ukraińcy),  specjalne spodnie zwane szarawary noszą mężczyźni, a także kosmyk na ogolonej głowie na wzór Kozaków. Kozacy to  grupa etniczna, która walczyła o wolność Ukrainy. Inną ciekawostką ukraińską jest tzw. kobza - instrument muzyczny - czyli nasza mandolina.

Końcowym akcentem spotkania był krótki kurs języka ukraińskiego (alfabet ukraiński), który przedstawiła pani Olena. 

Uczestniczący w spotkaniu słuchacze, dzięki informacjom usłyszanym na prelekcji, zmienili swój dotychczasowy stereotypowy sposób patrzenia na ten kraj. Ukraina stała się dla nich państwem nowoczesnym i przyjaznym.

 

 

„Bajkowe opowieści o różnej treści”

Spotkanie z Panią Katarzyną Lubas z Muzeum Dobranocek

 

Podczas „Tygodnia Bibliotek”, w dniu 8 maja 2012 r.,  w auli Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie, odbyło się spotkanie z panią Katarzyną Lubas z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie i przedszkolaków z „Akademii Małych Odkrywców”. Tematem spotkania były „Bajkowe opowieści  o rożnej treści”.

Spotkanie rozpoczęło przedstawienie o „Pszczółce Mai”, w wykonaniu dzieci z „Akademii Małych Odkrywców”. W dalszej części  pani Kasia razem z naszymi małymi gośćmi zaśpiewała  piosenkę o Pszczółce Mai, a następnie opowiedziała dzieciom o  dobranockowych bohaterach.

Końcowym akcentem spotkania był przegląd eksponatów bohaterów bajek z Muzeum Dobranocek, które dzieci mogły zobaczyć w formie multimedialnej, a podsumowaniem całości  było wyświetlenie filmów animowanych: o „Bolku i Lolku”, „Gąsce Balbince” i „Reksiu”.

Wszystkie dzieci przebywające w szpitalu, bardzo były zadowolone z tego spotkania, gdyż na własne oczy mogły zobaczyć, oglądanych wcześniej - tylko w telewizji - bohaterów.


 

„Mój ulubiony bohater literacki”

 

W dniu 10 maja 2012 r., w ramach Tygodnia Bibliotek”, Biblioteka zorganizowała na Oddziale Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2,  konkurs pt.: „Mój ulubiony bohater literacki”- konkurs na sympatyczną  postać literacką.

Dzieci uczestniczące w spotkaniu, przy pomocy czytanego przez jedną ze słuchaczek -  Marzenkę - utworu Juliana Tuwima „Lokomotywa”, mogły zabawić się w małych aktorów,  naśladując ich bohaterów, przy pomocy eksponatów nawiązujących do tego wiersza.

W dalszej części zajęć, dzieci zapoznały się z innymi  utworami, m.in.: z „Rzepką” Juliana Tuwima; wierszem „ZOO” Jana Brzechwy oraz opowieścią o  Kubusiu Puchatku pt.: „Deszczowy dzień”.

W końcowej części zajęć uczestnicy rysowali swego ulubionego bohatera literackiego, którym jednogłośnie został Kubuś Puchatek. W nagrodę za udział w konkursie,  wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe upominki.

 

 

„Spotkanie z książką”

 

Kolejne spotkanie, w ramach „Tygodnia Bibliotek”, w dniu 14 maja 2012 roku,  na Oddziale Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2  Rzeszowie, dotyczyło „Spotkania z książką”.

Były to zajęcia edukacyjne, w trakcie których, dzieci mogły dowiedzieć się m.in.: jak zbudowana jest książka,  z jakiego materiału wykonana i kto ją drukował.  

W dalszej części spotkania, sami uczestnicy  mogli wykazać się inwencją twórczą, tworząc swoją własną książkę, na przykładzie wybranych utworów: Danuty Gellner „Kwiatki-bratki” i  „Śpieszmy się” ks. Jana  Twardowskiego.

Końcowy efekt zadania pokazał, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic, gdyż wykonane pracy były piękne i pomysłowe. 

 

 

 „Baśnie i legendy”

- animacja teatralna

 

„Baśnie i legendy” to tytuł kolejnego spotkania, zorganizowanego przez Filię nr 15 WiMBP w Rzeszowie, w ramach „Tygodnia Bibliotek”,  w dniu 17 maja 2012 roku.

Kierownik Filii nr 15 – pani Alicja Pawełek – podczas zajęć edukacyjnych z dziećmi, z Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji, działającego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym  Nr 2, zapoznała małych słuchaczy z animacją  teatralną, której bohaterami były postacie z bajek i baśni.  

Baśń „Królewna Śnieżka” Marii Kruger posłużyła za kanwę wspomnianego  przedstawienia. W bohaterów utworu wcieliły się kukiełki: Królewna Śnieżka, zła Macocha, Książę, Leśniczy i Krasnoludki. Mali uczestnicy z zachwytem oglądali poszczególne perypetie głównych bohaterów.

Uzupełnieniem całości spotkania było przypomnienie dzieciom, również innych baśniowych utworów, czytanych przez panią bibliotekarkę,  m.in.:  „Brzydkiego Kaczątka” Hansa Christiana Andersena; „Kopciuszka” Hanny Januszewskiej czy „Jasia i Małgosi” z „Baśni” Braci Grimm.  

Upamiętnieniem spotkania ze sztuką teatralną były drobne upominki, które otrzymali jego uczestnicy.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: