Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27114258 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

4. NOC WiMBP w RZESZOWIE - relacja

21-05-2012


4. NOC WOJEWÓDZKIEJ i MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ w RZESZOWIE

 

 

          19 maja 2012 r. w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13 odbyła się 4. edycja imprezy: „Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie”.
 

Od godz. 19.00 do 1.00 w formie ekspozycji prezentowane były najcenniejsze zbiory specjalne Biblioteki, które na co dzień nie są udostępnianie czytelnikom. Zwiedzający mogli obejrzeć: rękopisy, inkunabuły, stare druki, pocztówki z XIX i początku XX w., dokumenty życia społecznego z XVIII i XIX w., rzadkie książki z XIX w., reprinty i książki liberackie.

Wśród eksponatów zgromadzonych na wystawie znalazły się m.in. rękopis sporządzony na pergaminie, w języku łacińskim, pochodzący z 1433 r., w którym arcybiskup Jan Rzeszowski zatwierdził wyposażenie kościoła we wsi Buszcze koło Lwowa;  rękopis z 1726 r., w sprawie ustanowienie pięciu jarmarków rocznie w Łańcucie, opatrzony oryginalną pieczęcią i podpisem króla Augusta II; listy pisarzy polskich (Elizy Orzeszkowej, Władysława Stanisława Reymonta, Lucjana Rydla, Stefana Żeromskiego, Kazimierza Tetmajera) oraz osób związanych z teatrem (Wandy Siemaszkowej) do poety, dramaturga i krytyka teatralnego Józefa Wiśniowskiego.

Zainteresowanie zwiedzających wzbudzały dwa inkunabuły (1483 r. i 1496 r.) które obrazują przemieszanie tradycji rękopiśmiennej z nowo powstałą sztuką typograficzną.

Wśród starodruków uwagę przyciągała również „Biblia Brzeska” z 1563 r., „Zwierciadło” Mikołaja Reja 1568 r. z drzeworytową podobizną pisarza oraz „Nowy Testament” Marcina Lutra z 1589 r. „Historia Polonica” Jana Długosza z 1615 r., „Żywoty Świętych” Piotra Skargi z 1644 r. i „Dzieje w Koronie” Łukasza Górnickiego z 1637 r. reprezentowały druki  XVII- wieczne. Z dużym zainteresowaniem spotkał się „Medyk domowy” Samuela Beimlera z 1749 r., z którego można dowiedzieć się jak mało kosztującymi lekarstwy leczyć choroby.

Wśród książek wydanych po 1800 r. zwiedzający zwracali uwagę na „Dziady” z 1833 r. oraz pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” z 1834 r. Adama Mickiewicza wydane w Paryżu przez Aleksandra Jełowickiego. Wzrok przyciągał również „Zbiór rysunków wyobrażających celniejsze budynki wsi Zarzecze” Magdaleny Morskiej z 1836 r. Na wystawie znalazły się również dokumenty życia społecznego, obrazujące życie codzienne w naszym regionie m.in. : Certyfikat z 26 października 1779 r. wystawiony w Leżajsku , potwierdzający wystawienie na żądanie Rządu Krajowego, do poboru z majątku Zaczernie 2 rekrutów zdolnych do obsłużenia strzelby i 1 do pomocy przy taborze; Obwieszczenie dotyczące spisu ludności w Rzeszowie 31 grudnia 1880 r. oraz unikatowe pocztówki z XIX w i początku XX w., prezentujące Rzeszów i inne miasta naszego województwa. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się książka liberacka czyli taka , w której ważna jest nie tylko warstwa słowna ale również kształt, układ typograficzny, wielkość i krój pisma. Reprezentantami tego gatunku były książki autorstwa Radosława Nowakowskiego i Zenona Fajfera.

 

Podczas tego wieczoru prezentowana była również Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa największa w regionie biblioteka cyfrowa, która udostępnia w Internecie różnorodne dokumenty w postaci pełnotekstowej. Zwiedzający mieli również możliwość zapoznania się z procesem digitalizacji dokumentów. Rozdawane były ulotki, reklamujące i zachęcające czytelników do korzystania z tej formy udostępniania dokumentów.

 

Wielką ciekawość wzbudzały magazyny książek oraz biblioteczna introligatornia wyposażona w elementy pracowni typografa i introligatora. Oprócz współcześnie używanych materiałów i przyrządów prezentowane były urządzenia i introligatorskie i zecerskie z XIX w., ruchome czcionki i ręczne składy tekstu przygotowanego do druku. Zwiedzający zostali obdarowani pamiątkowymi książeczkami z sentencjami o książce, wykonanymi w naszej introligatorni z resztek materiałów.

 

Wiele osób nocną wycieczkę po  Bibliotece zakończyło na kiermaszu książek, który jak zwykle cieszył się ogromną popularnością. Za symboliczną złotówkę do nabycia były ciekawe książki dla dzieci i młodzieży oraz wiele wydawnictw popularnonaukowych.

 

Podczas przerwy w oglądaniu ekspozycji można było obejrzeć prezentacje multimedialne: „Wybrane kolekcje z Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej” i fotografie wykonane przez członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, wyjątkowo udostępnione na ten wieczór, a w holu eksponowana była wystawa fotografii Agnieszki Szafirskiej – „Książka”.

 

Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W tę noc Bibliotekę odwiedziło ponad 1000 gości.

 

Poniżej zamieściliśmy galerię zdjęć wykonanych podczas Nocy Biblioteki oraz prezentację najciekawszych dokumentów z Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej przygotowaną na tę imprezę.


Link do prezentacji w serwisie >>YouTube

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: