"CZŁOWIEK CZYTAJĄCY CZY OGLĄDAJĄCY..." - wykład o kulturze słowa w Filii nr 3

16-05-2012

"Człowiek czytający czy oglądający..."
- spotkanie z prof. drem hab. Kazimierzem Ożogiem w Filii nr 3

Już po raz trzeci czytelnicy naszej filii, a zarazem uczniowie Gimnazjum Nr 8 w Rzeszowie mieli okazję wysłuchać wykładu prof. dra hab. Kazimierza Ożoga, dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, członka Rady Języka Polskiego, badacza i popularyzatora wiedzy o języku i kulturze, autora ponad 100 artykułów i książek z tej dziedziny.

Tematem prelekcji był "Człowiek czytający czy oglądający – zmiany współczesnego modelu uczestnictwa w kulturze". Spotkanie odbyło się w Tygodniu Bibliotek trwającym, jak co roku od 8 – 15 maja.

Pan profesor przywiązuje ogromną wagę do słowa pisanego, propagowanie czytelnictwa jest więc naturalną konsekwencją Jego poglądów. W swojej prelekcji przypomniał, że znak, dalej język mówiony, język pisany był najważniejszym wynalazkiem w dziejach ludzkości. Podkreślił wartość języka, dzięki któremu możemy konserwować  i pomnażać wiedzę, tworzyć kulturę. Użył porównania, w którym język jest potrzebny do życia społecznego, jak powietrze do życia fizycznego.

W obrazowy, niezwykle plastyczny sposób nasz gość zarysował historię słowa mówionego i pisma. Zwrócił uwagę słuchaczom, iż paradygmat utrwalania wiedzy był od 2 tys. lat taki sam. Ludzie uczyli się, studiowali, pomnażali wiedzę poprzez czytanie tekstów. Zmiana nastąpiła wraz z pojawianiem się telewizji, a szczególnie Internetu. Narodził się nowy paradygmat zdobywania wiedzy. Stary model odchodzi w przeszłość. Informacja dostępna na różnych przekaźnikach zmieniła sposób przyswajania wiedzy. Obecnie wszystkie informacje stają się ważne, brak jest hierarchizacji informacji. Zanika czytanie dzieł literackich. A przecież język polski jest bazą wyjściową do nauki wszystkiego innego. Człowiek współczesny jest uczestnikiem kultury, w której oglądanie jest na najwyższym poziomie.

W trakcie wykładu Pan profesor wielokrotnie podkreślał wielorakie korzyści czytania, między innymi tę, iż poprzez wybór książki okazujemy swoją wolność, bo wybieramy sami, podejmujemy niezależną decyzję. Na koniec zaapelował do młodych o dobre wybory, dzięki którym staną się bardziej kulturalnymi, bardziej ludźmi.