ROK KORCZAKA - zajęcia w Filii nr 4

26-04-2012

„Tylko to piękne, co ponad siły”
- spotkania poświęcone Januszowi Korczakowi w Filii 4

Z okazji ogłoszenia 2012 r. Rokiem Janusza Korczaka bibliotekarze Filii 4 zaprosili uczniów Ochotniczego Hufca Pracy, młodzież Zespołu Szkół Specjalnych oraz najmłodszych czytelników z Przedszkola Nr 20 w Rzeszowie na literackie spotkania rocznicowe w dniach 17.04, 19.04, 20.04, 23.04 i 25.04. i 26.04.2012 r.

Janusz Korczak to postać godna przypomnienia młodym czytelnikom. Bohater naszych spotkań był prekursorem nowatorskich koncepcji pedagogicznych, lekarzem, pedagogiem, współtwórcą „Domu Sierot” w Warszawie oraz sierocińca „Nasz Dom”, autorem wielu publikacji  dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Najbardziej znana najmłodszym czytelnikom książka  „Król Maciuś I” stała się inspiracją naszych rozważań, dyskusji i zabaw. Konkurencje ministra budownictwa /wybudowanie zamku z kartonowych pudeł dla Króla Maciusia/, ministra finansów /uzupełnienie skarbca, w którym znajdują się bogactwa każdego państwa/, ministra kultury /parada królów/, ministra wojny /trafianie do celu/ i ministra sztuki /złożenie i pomalowanie portretu Króla Maciusia I/.
Starszym uczestnikom spotkań przybliżono nowe wydawnictwa o Januszu Korczaku, a przede wszystkim idee, które wytrwale wcielał w życie oraz prośby dziecka.  Cały trud życia Korczaka skierowany był ku dzieciom osieroconym i opuszczonym, dzieciom wymagającym specjalnej troski, aby zapewnić im szczęśliwe dzieciństwo i start w dorosłe życie.

„Domagał się uznania dziecka za pełnowartościowego człowieka od chwili narodzin i na każdym etapie swego istnienia. Uważał, że dziecko ma prawo być sobą, być takim, jakim jest. Poglądy te znalazły odbicie w nowoczesnym systemie wychowania, który respektował potrzeby i dążenia dziecka, a zarazem skłaniał dziecko do pracy nad sobą”