POLSKA i UKRAINA we WSPÓLNEJ EUROPIE - Filia nr 7

26-04-2012

„Polska i Ukraina we Wspólnej Europie”

Spotkanie z członkami Forum Inicjatyw Europejskich w Filii nr 7

Główny Patronat : „British Council”

Działając na rzecz zmiany społecznej poprzez budowanie i pogłębienie wzajemnych relacji kulturowych między Polakami, a Ukraińcami mieszkającymi w województwie podkarpackim ze szczególnym uwzględnieniem Rzeszowa, polscy i ukraińscy studenci, członkowie Koła Naukowego Forum Inicjatyw Europejskich (FIE), działającego przy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie w osobach: Monika Lewicka, Malwina Szewc i Vladyslav Opleta  oraz pani Ewa Nowak-Koprowicz reprezentująca Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie, zainicjowali działania pod wspólnym tytułem: „Polska i Ukraina we wspólnej Europie”.

Pod wyżej wymienionym hasłem, w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie, w dniu 20 kwietnia 2012 r., zorganizowane zostało pierwsze spotkanie tego typu. Wzięli w nim udział uczniowie  kl. III AT z Zespołu Szkół Samochodowych wraz z wychowawcami panią Dorotą Szymborską i panią Katarzyną Bieniasz.

Przedsięwzięcie to zainicjował lider Forum Inicjatyw Europejskich, pan Daniel Szeligowski wraz z koleżankami i kolegami z Koła Naukowego, a do współpracy w ramach realizacji przedsięwzięcia, zaprosił zarówno instytucje jak i osobowości województwa podkarpackiego, m.in.: Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie (pan Dominik Łazarz, dyrektor RCIE objął patronat organizacyjny nad przedsięwzięciem, a pani Ewa Nowak-Koprowicz, konsultant RCIE, przyjęła funkcję koordynatora merytorycznego inicjatywy), Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie (partner organizacyjny), panią Elżbietę Łukacijewską, Poseł do Parlamentu Europejskiego, portal: gospodarka podkarpacka.pl, portal: unia europejska.org oraz British Council, który wsparł inicjatywę zarówno wizerunkowo jak i finansowo.

W związku z tym, jak podkreślili organizatorzy, dążąc do przełamywania stereotypów odnośnie społeczności ukraińskiej oraz zapoznania się z ukraińską kulturą i tradycją, szczególnie w kontekście nadchodzącego EURO 2012 (w okresie kwiecień – czerwiec 2012 roku), zaplanowano cykl warsztatów poświęconych temu tematowi. Są one skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także osób 50+, zamieszkałych w województwie podkarpackim.

Ewa Nowak-Koprowicz

Dzięki prezentacji multimedialnej, uczniowie dowiedzieli się więcej o historii, tradycji i kulturze Ukrainy. Spotkanie przeplatane było dyskusją, w trakcie której, słuchacze z dużym zaangażowaniem wzięli udział w ankiecie przygotowanej przez studentów. Wymieniali w niej nazwy kojarzące się z tym państwem, m.in.: Cmentarz Orląt Lwowskich, Lwów, klub Dynamo-Kijów, słodycze, Czarnobyl, Kijów, Euro 2012. Taka forma spotkania, sprawiła, że zmienił się ich sposób postrzegania Ukrainy i ludzi tam mieszkających. Przeprowadzone badania wykazały, że dla słuchaczy Ukraina jest państwem przyjaznym, ciekawym i atrakcyjnym. Obecnych było 24 uczestników.

Dziękujemy pani Ewie Nowak-Koprowicz z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz studentom z Kola Forum Inicjatyw Europejskich: Monice Lewickiej, Malwinie Szewc i Vladyslavovi Opleta  za udział w spotkaniu.

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy za udostępnienie sali i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Anna Kurowska