Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27112970 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Wystawa fotografii JERZEGO WYGODY - Wypożyczalnia Muzyczna

25-04-2012
W Wypożyczalni Muzycznej przy ul. S. Żeromskiego 2 - w godzinach otwarcia biblioteki - jeszcze do 7 maja br. zobaczyć można wystawę fotografii znanego i cenionego rzeszowskiego artysty fotografika Jerzego Wygody.
Tym razem autor zdjęć prezentuje cykl fotografii, których tematem jest sięgająca VIII wieku tradycja wielkanocnych straży grobowych zwanych „Turkami”. 
Wokół tego unikalnego i charakterystycznego dla naszego regionu obyczaju,  przez lata narastało wiele legend, z których najbardziej rozpowszechniona jest ta, mówiąca o powracających w okresie Triduum Paschalnego żołnierzach biorących udział w odsieczy wiedeńskiej, przynoszących na sobie łupy wojenne w postaci oryginalnych, orientalnych strojów, w których w podzięce za szczęśliwy powrót do domu,  pełnili warty przy Bożym Grobie.   
Z czasem zwyczaj ten stał się trwałym elementem i obyczajem corocznego przeżywania Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych, a straże grobowe zamieniły się w para wojskowe oddziały mężczyzn, rekrutujących się  ze społeczności danej parafii. Ich mające przypominać paradne,   barwne umundurowanie ma  charakterystyczne i wyróżniające  dla tego konkretnego kręgu kulturowego detale stroju oraz  towarzyszące mu oręże, w postaci: pik, halabard lub  szabli.
Unikatowym elementem zwyczaju turków jest tzw. musztra paradna, prowadzona przez komendanta straży, z wszystkimi elementami musztry wojskowej : marszem, formowaniem szyku, prezentacją broni, zwrotami i defiladami, do których dochodzą układy choreograficzne figur, kół, serc, gwiazdy czy klucza.  
Prezentowane przez Jerzego Wygodę fotografie ilustrują,  jak zwyczaj ten przetrwał i kultywowany jest w kilku parafiach powiatu przeworskiego. Cykl stanowi także próbę udokumentowania tej obrzędowości dla potrzeb badań etnograficznych podjętych przez Katarzynę Ignas z Muzeum w Przeworsku.
 Niniejsza wystawa prezentowana już była w Muzeum w Przeworsku oraz  Gryfickiem Domu Kultury w Gryficach skąd do nas przyjechała.
Autorom wystawy Panie Katarzynie Ignas i Jerzemu Wygodzie 
serdecznie dziękujemy za udostępnienie tej bardzo interesującej ekspozycji.

 

JERZY WYGODA
Zasłużony dla Fotografii Polskiej, delegat Fundacji "Fotografia dla przyszłości" na obszar Polski Południowo-Wschodniej, członek założyciel Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej - Stowarzyszenia Twórców, Przewodniczący Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, wykładowca w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, fotograf artysta.

Urodził się w 1936 roku w Warszawie.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, od 1962 roku pracą i miejscem zamieszkania związany z Rzeszowem.
Fotografuje od 14 roku życia.
W latach 1970 - 1990 był członkiem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Od roku 1980 posiada uprawnienia instruktora fotografii kategorii l nadane przez Ministra Kultury i Sztuki.
W roku 1981 zdał egzaminy mistrzowskie w zawodzie fotografowanie.
W 1993 roku ukończył studia w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie.

Zadebiutował w 1977 roku na "Konfrontacjach Fotograficznych" w Lublinie, gdzie zdobył brązowy medal. Brał udział w wielu wystawach. salonach i konkursach fotograficznych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał brązowy i srebrny medal Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych "za twórczość artystyczną w fotografii".

Za działalność w ruchu fotograficznym otrzymał: Odznakę Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych: brązową w 1981 roku, srebrną w 1985 roku i złotą w 1992 roku; Medal 150-lecia Fotografii w 1989 roku.
Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" nadaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki otrzymał w 1981 roku.
W 1997 Kapituła Fotoklubu RP nadała mu tytuł honorowy "Zasłużony dla Fotografii Polskiej".
W 2003 roku otrzymał złoty medal Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej "ZASŁUŻONY DLA FOTOGRAFII POLSKIEJ" przyznany przez Kapitułę Fotoklubu RP, której Prezydentem jest Juliusz Garztecki.                          
W roku 2007 otrzymał Nagrodę Honorową im. Fryderyka Kremsera w uznaniu zasług za działalność artystyczną      i popularyzatorską na polu fotografii krajoznawczej. Jest to najwyższe wyróżnienie w tej dziedzinie fotografii. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Edward Hartwig i Paweł Pierściński.  Także w 2007 roku otrzymał stypendium twórcze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt twórczości artystycznej.
 
W naszej bibliotece mogliśmy już zobaczyć wystawy jego fotografii poświecone muzykom ludowym, rzeszowskim latarniom, cmentarzom z pierwszej wojny światowej oraz Żelazowej Woli.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: