Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27112664 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI i PRAW AUTORSKICH - spotkanie bibliotekarzy

24-04-2012

 

Spotkanie bibliotekarzy z okazji
Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

 

 

            Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w dniu 23 kwietnia 2012 r. odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy pracujących w bibliotekach na terenie Rzeszowa. Pierwszą ich część poprowadziła znana pisarka Joanna Olech, która jest również Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, krytykiem i jurorem konkursów literackich i ilustratorskich, członkiem Polskiej Sekcji IBBY. Wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności  przekazane w trakcie spotkania podporządkowane były głównemu celowi, jak spośród niezmierzonej oferty znajdujących się na rynku książek wybrać te najwartościowsze? Stąd tytuł prezentacji „Rozum, czy uroda. Książki najlepsze. Wybór subiektywny”.
 

Pani Joanna Olech pokusiła się o ocenę i dokonała  wyboru, sklasyfikowała książki literackie oraz picture boksy. Spośród książek literackich dla ośmiolatka i trochę starszego czytelnika zarekomendowała m.in. twórczość Jacqueline Wilson, Andrzeja Maleszki, Moni Nllssona, Ulfa Starka, Christie Nostlinger, Wojciecha Widłaka, Barbary Kosmowskiej, Marcina Szczygielskiego (którego określiła „nadzieją polskiej książki dla dzieci i młodzieży”). W tej kategorii wiekowej znaleźli się również Aleksandra i Daniel Mizielińscy polscy autorzy, najczęściej tłumaczeni na świecie, których sukces wydawniczy bierze się z niezmiernie oryginalnych i dobrze opracowanych, skoncentrowanych w treści książek.
 

Teksty polecane gimnazjalistom dotyczą często trudnych tematów, takich jak: anoreksja, autyzm, różnice kultur, rywalizacja, samotność, hipokryzja, dorastanie, ale znajdują się tu również najczęściej poszukiwane pozycje z elementami  fantazji, magii, czy też sensacji i przygody. W tej kategorii wiekowej znaleźli się: Mariane Satrapi, Henning Mankell, Judith Fathallah, Kornelia Funke, Eoin Colfer, Kate di Kamillo, Karen Karbo, Michaele Paver, Georgia Byng, Carl Hiassen i inni.
 

Czytający wiedzą o życiu i ludziach więcej i dlatego licealiści według pani Joanny Olech powinni zainteresować się książkami Johna Mardsena, Suzanne Collins, Philipa Pullman, Grzegorza Gortata, Nicka Horny, Dawida Grosmana, Jerry Spineli i Ulricha Janssena.


Na szczególną uwagę zasługują również picture booksy nie cenione przez polskich czytelników tak jak w wielu innych krajach. Istotne w promocji spakowanych w prostą formę książek obrazkowych jest przekaz skierowany nie tylko do dzieci oraz często stosowana pewna maniera komiksowa.
 

W dalszej części szkolenia wiedzą zdobytą na warsztatach biblioterapeutycznych „Zaczytaj się zdrowo - biblioterapeutyczne formy pracy z czytelnikiem” przeprowadzonych przez dr Wandę Matras w dniach 12 i 13 kwietnia 2012 r.  podzieliły się Teresa Lorenc – Topolewicz z Filii nr 10 oraz Alicja Pawełek z Filii nr 15. Przekazały najcenniejsze uwagi dotyczące zajęć praktycznych do wykorzystania w pracy z najmłodszymi odbiorcami literatury oraz z osobami starszymi. Podały również pomysły na przeprowadzenie zajęć terapeutycznych z dziećmi m.in. – „Wartości są wśród nas”, „Kłucie w bucie”, czy „Lokomotywa”.
 

Natomiast Joanna Rozborska z Filii nr 6 przygotowała prezentację o batiku, o którym wiedzę zdobyła na warsztatach plastycznych „Poznanie techniki batiku” zorganizowanych przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny w dniu 14 kwietnia 2012 r. Zajęcia mające charakter praktyczny, poświęcone były niełatwej technice batiku odbyły się w Pracowni Plastycznej Teatru „Maska”. Tradycja wykonywania batiku jest bardzo odległa.  Polega na nakładaniu na płótno kolejnych warstw wosku, zanurzaniu w barwniku, który barwi w miejscu nie zamaskowanym woskiem. Aby uzyskać kolejny kolor czynność nakładania wosku i barwienia powtarza się kilkakrotnie.
 

Od przedstawienia pracowników Filii nr 4 rozpoczęła swoją prezentację Danuta Hulek, kierownik tej placówki. Następnie poprzez przygotowaną prezentację multimedialną  przekazała dane statystyczne związane z funkcjonowaniem wypożyczalni oraz czytelni. Przedstawiła również ciekawą ofertę programową biblioteki. Wyjątkowe atrakcje spotykaj odwiedzających tę placówkę czytelników, można tu przyjść na spotkania autorskie, zajęcia plastyczne, literackie, na wakacjach i na feriach… tak przez cały rok. W najbliższym czasie w Filii nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15 zostanie przygotowana wystawa miniatur rzemiosła ludowego "Ocalić od zapomnienia", a młodzi czytelnicy będą mogli uczestniczyć w zabawach literackich i animacyjnych "Dziecięcych książek czar" oraz w "Bajkowej olimpiadzie".

Na zakończenie spotkania, Danuta Hulek zaproponowała zajęcia literackie z wykorzystaniem tekstów lirycznych polskiej poetki Danuty Wawiłow, które były inspiracją dla uczestniczących w zajęciach bibliotekarzy.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: