Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27113010 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

POZNANIE TECHNIKI BATIKU - warsztaty dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego

21-04-2012

14 kwietnia 2012 r. w Pracowni Plastycznej Teatru „Maska” w Rzeszowie przy ul. Mickiewicza 13 odbyły się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny,6-godzinne /jednodniowe/ warsztaty plastyczne „Poznanie techniki batiku”. W warsztatach wzięło udział 26 bibliotekarzy pracujących z dziećmi w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.

 

Warsztaty prowadzili pracownicy Pracowni Plastycznej – plastycy Iwona Walicka i Mariusz Haba.

 

Zajęcia mające charakter praktyczny, poświęcone były technice batiku i miały na celu zapoznanie bibliotekarzy pracujących z dziećmi z ciekawą techniką plastyczną, którą mogliby wykorzystać w swojej placówce i tym samym wzbogacić ofertę pracy adresowaną do młodych użytkowników bibliotek publicznych.

 

Bibliotekarze zostali zapoznani z terminem i techniką batiku, który wytwarza się od co najmniej 2 000 lat w wielu zakątkach świata. Jest to niezwykle stara technika zdobienia tkaniny barwnym ornamentem. Polega ona na kolejnym nakładaniu na tkaninę warstw wosku, a następnie zanurzeniu jej w roztworze barwnika. Batik nazywa się często woskowymi witrażami, ponieważ kiedy podświetlimy od tyłu wykonaną techniką batiku tkaninę, wygląda jak kompozycja z kolorowych szybek. Technika batiku nie wymaga żadnych skomplikowanych narzędzi ani surowców – wystarczy prosty wzór (np. kwiaty, liście, motyle), jedno lub dwa farbowania, aby powstał rysunek. Za pomocą techniki batiku można wyczarować przeróżne przedmioty o funkcji użytkowej lub często dekoracyjnej. Począwszy od zakładek do książek, pisanek, poprzez serwety, poszewki na poduszki, apaszki, torebki, kończąc na lampionach, abażurach, roletach, zasłonkach. Batiki mogą służyć jako wspaniały prezent dla bliskich osób, ozdoba wnętrza lub oryginalna część garderoby.

 

Po wstępnych objaśnieniach i uwagach plastyków bibliotekarze rozpoczęli wykonanie batiku od przerysowania wzoru na przygotowanym płótnie i nałożeniu gorącego wosku na te miejsca, które miały pozostać białe (w kolorze zastosowanego do stworzenia batiku płótna). Gorący wosk kreślił na płótnie delikatne linie, natomiast wosk stygnący – grubsze kreski. Uczestnicy musieli przy tym pamiętać, że kiedy zanurzą pędzel w płynnym wosku i naniosą wosk na płótno, nie da się go już zdrapać oraz przypomnieć sobie podstawy plastyki dotyczące łączenia kolorów: żółty + niebieski = zielony, niebieski + czerwony = fioletowy, czerwony + zielony = brązowy. Farbowanie to najciekawszy moment tworzenia batików. Kiedy płótno nasiąka barwnikiem, wyłania się kolejna warstwa obrazu. Zabiegiem końcowym jest suszenie płótna oraz usuwanie wosku poprzez prasowanie – za pomocą gorącego żelazka i gazet lub papierowych ręczników.

 

Każdy bibliotekarz biorący udział w warsztatach wykonał własny niepowtarzalny batik, który mógł zabrać ze sobą, aby pochwalić się rodzinie w domu lub koleżankom w pracy.

 

Zorganizowanie warsztatów plastycznych było możliwe dzięki pomocy i zaangażowaniu Dyrektorów oraz Kierowników bibliotek miejskich, miejsko-gminnych i gminnych woj. podkarpackiego, którzy w całości sfinansowali udział wytypowanych przez siebie bibliotekarzy.

 

Oprac. Małgorzata Sierżęga
Instruktor WiMBP w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: