Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27108593 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Wystawa z okazji 80. rocznicy urodzin Ryszarda Kapuścińskiego

02-03-2012

W związku z przypadającą w marcu br. 80. rocznicą urodzin Ryszarda Kapuścińskiego przygotowana została wystawa prezentująca materiały dotyczące życia i twórczości pisarza oraz wydania Jego utworów.

 

Ryszard Kapuściński – reporter, pisarz, filozof, poeta i znakomity fotograf, jedna z najwybitniejszych postaci kultury europejskiej. Urodził się 4 marca w 1932 roku w Pińsku na Polesiu, w rodzinie nauczycielskiej. Doświadczenie, jakie wyniósł z Pińska - położonego w jednej z najuboższych w okresie międzywojennym prowincji na kresach Rzeczypospolitej – pomagało mu opisywać świat ludzi biednych, dyskryminowanych, prześladowanych.

 

Zadebiutował jako poeta jeszcze przed maturą, w 1949 roku w tygodniku Dziś i Jutro. W 1956 roku ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w redakcjach Sztandaru Młodych (1956-1957) i Polityki (1958-1961), współpracował z Kontynentami (1972-1980), Kulturą (1972-1981), Gazetą Wyborczą (1992-2001). W latach 1962-1981 jako stały korespondent Polskiej Agencji Prasowej przebywał w najbardziej zagrożonych miejscach świata, śledząc kolejne wojny, przewroty, zamachy stanu, rebelie i przesilenia polityczne, głównie w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. W latach późniejszych odbywał wyprawy reporterskie (m.in. Rosja, Afryka, Bliski Wschód), a okresy pomiędzy nimi, spędzone w Warszawie, poświęcał literaturze (głównie opracowywaniu zgromadzonych materiałów). Zmarł 23 stycznia 2007 w Warszawie.

 

Powszechnie uważany za klasyka polskiego reportażu literackiego, zdobył międzynarodową sławę. Wyróżniany był licznymi nagrodami krajowymi (w 1956 otrzymał pierwszą nagrodę – Złoty Krzyż Zasługi – za reportaż To też jest prawda o Nowej Hucie) i zagranicznymi, wykładał na prestiżowych uniwersytetach światowych. Zaczynał od publikacji na tematy krajowe oraz opisów sytuacji w kaukaskich republikach Związku Radzieckiego. Potem tworzył pasjonujące, przepojone dramatyzmem, wnikliwe w ocenach politycznych i socjologicznych reportaże z Trzeciego Świata oraz Rosji, eksponujące mechanizmy rodzenia się i rozpadu dyktatur. Napisał również cykl krótkich, eseistycznych studiów nad kulturami i obyczajami Afryki i Ameryki Łacińskiej, a przede wszystkim nad sytuacją ludności w krajach najuboższych oraz perspektywami rozwojowymi współczesnego świata.

 

Z pośród jego książek najgłośniejsze to Cesarz (o schyłku anachronicznego reżimu Hajle Syllasje w Etiopii) i Szachinszach (o ostatnim szachu Iranu). Bestsellerami stały się także Imperium, poświęcone schyłkowi ZSRR, i Heban.

 

Kapuściński należy do najpoczytniejszych współczesnych reporterów i pisarzy. Jego książki przetłumaczono na ponad trzydzieści języków, wydano w kilkudziesięciu krajach całego globu. Na podstawie autentycznych materiałów opowiada interesująco i barwnie o problemach nurtujących współczesnych ludzi. Jest twórcą wyczulonym na problemy egzystencjalne człowieka, nie ograniczającym się tylko do beznamiętnego przekazu faktów. Odsłania bogactwo i złożoność różnych kultur, pokazując ich ponadnarodową i ponadczasową wartość.


Wystawę można zwiedzać od 1 do 31 marca br. w godzinach otwarcia Biblioteki, przy ul. Sokoła 13.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: