Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27108746 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„Słowo i kreska” - spotkanie autorskie z Tomaszem Spellem - relacja z Filii nr 20 i Filii nr 10

04-04-2022

 

„Słowo i kreska” - spotkanie autorskie z Tomaszem Spellem

- relacja z Filii nr 20 i Filii nr 10


1 kwietnia 2022 roku w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się zainicjowane przez Filię nr 20 spotkanie pod hasłem „Słowo i kreska” z artystą, autorem komiksów, Tomaszem Spellem. Jest to twórca znany z takich dzieł jak debiutancki „Ostatni przystanek”, „Wszechksięga” czy „Przygody Stasia i Złej nogi”. Ten ostatni zeszyt komiksowy doczekał się inscenizacji w formie sztuki teatralnej w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim (Scena w Malarni). Tomasz Spell jest związany z wydawnictwem Kultura Gniewu, natomiast jego rysunki często pojawiały się w czasopismach dotyczących komiksu. Prowadzi również blog „Kreskotok”, na którym dzieli się tajnikami swojej pracy oraz artystycznymi opiniami.


Wspólną dyskusją na temat powieści graficznej uczciliśmy podwójne narodziny. Niedawno ukazał się najnowszy komiks Tomasza Spella „Zasada Trójek”, natomiast w Filii nr 20 już w maju odbędzie się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Komiksowej.


Wraz z autorem „Zasady Trójek” rozmawialiśmy na temat jego licznych inspiracji oraz sposobu pracy nad medium jakim jest komiks. Młodzież obecna na spotkaniu chętnie wysłuchała historii o początkach drogi artysty komiksowego do stworzenia pierwszej publikacji. Poznaliśmy odpowiedzi na pytania od czego zacząć profesjonalne rysowanie, jak szlifować swój talent oraz połączyć szkice ze słowem podczas konstrukcji spójnego scenariusza.


Entuzjaści komiksu odkryli szczegóły pracy nad „Zasadą Trójek”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat uniwersum przedstawionego w komiksie oraz kreacji niezwykłych postaci. Ich historia opowiada przede wszystkim o toksycznej ambicji i stanowi polemikę z wyidealizowanym portretem bohatera, który posiłkując się swym uporem, podążając za marzeniami może osiągnąć wszystko. Rzeczywistość ukazana w powieści graficznej Tomasza Spella jest niewątpliwie słodko-gorzka. Kolorowa, zabawna, inspirująca, ale także realistycznie pesymistyczna, zachęcająca przez to odbiorcę do głębszej refleksji.
 

Tomasz Spell opowiedział także o swoich poprzednich zeszytach komiksowych. Każde dzieło artysty różni się sposobem rysowania, co świadczy jedynie o wszechstronności twórcy. „Ostatni przystanek” był dodatkowo komiksem niemym, nie posiadającym charakterystycznych „dymków”, dzięki czemu mogliśmy zrozumieć jak komunikować się z odbiorcą jedynie poprzez obraz. Utwór „Przygody Stasia i Złej nogi” cechował się zaś minimalistyczną kreską, jednak poruszał w sposób wyważony oraz przystępny, ważny aspekt niepełnosprawności. Losy Stasia możemy nadal obserwować w kolejnej formie interpretacji scenicznej, tym razem w teatrze zagranicznym.


Publiczność chętnie brała udział w dyskusji, zadając naszemu gościowi pytania dotyczące m.in. nauki plastyki w szkołach czy inspiracji polskim komiksem.


Jednym z naszych dyskutantów był Wojciech Jama, twórca Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, a także popularyzator komiksu w Polsce.


Dziękujemy Tomaszowi Spellowi za inspirujące spotkanie, podczas którego nie tylko poznaliśmy jego wszechstronną twórczość, ale i dowiedzieliśmy się jak odnaleźć  w sobie pasję wyrażania siebie poprzez „słowo i kreskę”.

 

 Sylwia Wierzbińska

-------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: