Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27108581 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie z Arkadiuszem Andrejkowem - relacja

11-03-2022

 

Spotkanie z Arkadiuszem Andrejkowem

 

11 marca 2022 r. gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie był Arkadiusz Andrejkow – pochodzący z Sanoka malarz i artysta street art.

 

Arkadiusz Andrejkow to przedstawiciel młodego pokolenia twórców, dla których tradycyjny warsztat i konwencjonalny przekaz formalny przestają wystarczać. Artysta poszukuje niebanalnych środków wyrazu, nowych sposobów ekspresji i nieszablonowych technik, za pomocą których próbuje pokazać swą prawdę o świecie i spełniać swe artystyczne powołanie. Malarz nie jest osobą, która w sztuce szuka ukojenia i radosnej kontemplacji, nie kieruje nim też potrzeba utrwalania piękna otaczającego świata. Jego sztuka jest raczej rodzajem rozmowy z widzem i samym sobą, a proces tworzenia ma w sobie silny ładunek emocjonalny, ożywia świat przez metaforę i uogólnienie.


Twórczość tego urodzonego w Sanoku artysty jest całkowicie homocentryczna, jego nieustającym tematem jest człowiek, jego kondycja i relacje ze światem. Na specyficzną morfologię i atmosferę prac składają się głównie portrety, wizerunki osób. Być może znanych autorowi, twarze i postacie zwykłe, przeciętne, statystycznie średnie, a jednak na swój sposób intrygujące, nieodgadnione, z jakąś wewnętrzną tajemnicą. Artysta posługując się pozornie obiektywnymi środkami wyrazu, próbuje jednocześnie zaprezentować subiektywizm zawartej informacji, zakwestionować powierzchowną prawdę i narzucić widzowi własny punkt widzenia. Innymi słowy, chodzi mu nie tylko o fizyczną dosłowność, ale o szerszy kontekst i typ inspiracji.


Na zakończenie trzeba podkreślić fakt, że artysta poszukując i odkrywając nowe możliwości formalne malarstwa, różne jego warianty, odmiany, przeszczepy i mutacje, hołduje takim wartościom jak rzetelność, warsztatowy wysiłek i szacunek dla tradycji. Potrafi przyciągać, intrygować i zaciekawiać. Jest bowiem w sztuce niesłychane ważne, by oprócz pomysłowości i kreacji szukać ludzkiego zrozumienia świata, tak aby w doborze środków osiągnąć zamierzony efekt estetyczny, uczuciowy i intelektualny. Trzeba jednak równie intensywnie poszukiwać indywidualnego stylu, własnej charakterystycznej poetyki i estetyki, z którymi będzie się podążało przez świat, a taką Arkadiusz Andrejkow z pewnością znalazł.

Michał Baca

 

Spotkanie z sanockim artystą prowadził redaktor Adam Bienias. Na początku spotkania wszyscy zostali powitani przez Bożenę Jandę - Dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Sala przy ul. Sokoła 13 zgromadziła spore grono uczestników, zainteresowanych twórczością Arkadiusza Andrejkowa. Adam Bienias rozpoczął rozmowę od pytania o początki pracy twórczej artysty.

 

W czasie spotkania Arkadiusz Andrejkow zdradził uczestnikom, jak na co dzień wygląda jego praca. Uczestnicy poznali szczegóły powstania projektu „Cichy Memoriał”, na który w 2017 r. Andrejkow otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„Cichy memoriał” powołał do życia wspomnienia z wiekowych fotografii, umieszczając je na deskach starych szop i stodół z podkarpackich wiosek. Do realizacji projektu Arkadiusz Andrejkow wykorzystał postacie wyjęte z rodzinnych albumów, pochodzące z miejscowości, w których powstawał mural. Andrejkow tworząc, stosował zabiegi pozostawiające naturalną strukturę podłoża, tak, by dzieło przenikało przez surową ścianę. To tworzy wrażenie, jakby obraz znajdował się tam od zawsze. W ten sposób narodziły się deskale.

 

W trakcie spotkania artysta podzielił się z widzami filmami prezentującymi proces powstawania poszczególnych prac w projekcie „Cichy memoriał”. Tak utrwalone wspomnienia pozwoliły oglądającym odkryć, z jak wielu etapów i przygotowań składa się każde z dzieł. Nie zabrakło zabawnych momentów „zza kulis”, wypowiedzi świadków oraz emocji podczas oglądania ukończonych prac.

 

Podczas spotkania czytelnicy mogli zakupić własny egzemplarz albumu „Cichy memoriał” dzięki uprzejmości wydawnictwa Libra. Tuż po spotkaniu wiele osób ustawiło się w kolejce po autograf i wspólne zdjęcie.

 

Katarzyna Błajdo
Dział Informacyjno-Bibliograficzny

-------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: