Spotkanie autorskie z Grażyną Bochenek - relacja

17-01-2022

Spotkanie autorskie z Grażyną Bochenek- relacja

Zdobywca Oscara, znany reżyser Fred Zinnemann nie wspomniał nigdy, że urodził się i wychował w Rzeszowie. Jako miasto rodzinne podawał Wiedeń, jednak akt urodzenia z 29 kwietnia 1907 roku z Urzędu Metrykalnego Izraelickiego w Rzeszowie zachowany w Archiwum Państwowym rzucił nowe światło na biografię reżysera.

Te i inne fakty dotyczące Freda Zinnemanna zachęciły uczestników do wzięcia udziału w spotkaniu autorskim z Grażyną Bochenek, połączonym z promocją książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”. Spotkanie odbyło się 14 stycznia 2022 r., poprowadziła je Maria Rękas-Kornaga.

Grażyna Bochenek przybliżyła czytelnikom przebieg powstawania swojej książki, opowiedziała o procesie zdobywania informacji, jak również o trudnościach w opracowywaniu materiałów. Ważnym materiałem źródłowym okazały się dokumenty znalezione w rzeszowskim archiwum oraz listy, które syn Freda Zinnemanna przekazał do biblioteki Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Żmudne to wszystko, czasochłonne i… zniechęcające. Szczególnie gdy wciąż mylą mi się sygnatury akt, a przez zakurzone olbrzymie teczki muszę przedzierać się drugi albo i trzeci raz, bo ciągle zapominam coś sprawdzić. Wcale się nie dziwę, że dyżurna archiwistka wzdycha na sam mój widok. To ona musi przynosić z magazynu wybrane przeze mnie teczki, a te czasem ważą dobrych kilka kilogramów.

Autorka zapytana o swój pobyt w Beverly Hills i pracę z korespondencją Freda Zinnemanna wspomina jako wyzwanie i przygodę. Z zachowanych listów można poznać losy nie tyle samego Freda Zinnemanna, co jego rodziny. Przytacza fragment z korespondencji, który pozostał z nią na długo Pod koniec grudnia 1932 roku Oskar w swoim liście z Wiednia pisze do Freda: „Zakończę, bo idę z Jerzykiem na film z [nieczytelne], także mi się przypomina, jak Ciebie w Rzeszowie do kina prowadziłem.

Czytelnicy obecni na spotkaniu dopytywali o proces tworzenia, o trudności w pisaniu i układaniu zgromadzonych materiałów, o szczegóły spotkania z synem Zinnemanna. Przyznali, że książkę, w której jest tyle zgromadzonej wiedzy, faktów, historii - czyta się lekko, jak powieść.

Osobiste pytania i rozważania autorki prowadzą nas strona po stronie. Książka zmusza do polemiki na temat historii miasta i zastanowienia, dlaczego Fred Zinnemann skrywał miejsce swojego urodzenia. Autorka wspomniała także o symbolicznym powrocie Zinnemanna do Rzeszowa w 2018 r. wraz z odsłonięciem muralu przy ul. Lisa Kuli 13, co było efektem prac festiwalowych.

Grażyna Bochenek – w 2002 roku ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2004 do 2021 roku była dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Wśród najważniejszych osiągnięć znajdą się: cykl reportaży Podkarpacki Poczet Aktorów, cykl audycji „Szlakiem Tadeusza Kantora”, reportaż „Nasi Ukraińcy”, reportaż „Normalni ludzie” oraz cykl „Rzeszowski Poczet Artystów”. W 2018 roku była koordynatorką festiwalu „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”. Aktualnie jest wykładowczynią akademicką i rzeczniczką prasową w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Katarzyna Błajdo
Natalia Szwedo