Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27114056 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Nike 2021 przyznana

04-10-2021

 Nike 2021 przyznana

 

W finale tegorocznej Nagrody Literackiej Nike znalazły się publikacje: „Fuerte” Kaspra Bajona, „Zaświaty” Krzysztofa Fedorowicza, „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka, „Podwójne wahadło” Jacka Podsiadło, „Kajś” Zbigniewa Rokity, „Panny z wesela” Moniki Śliwińskiej.

 

Zwycięzcę Nike 2021 w tym roku wybrało jury w składzie: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki. Nagrodę otrzymał Zbigniew Rokita za reportaż „Kajś”. To podwójny zwycięzca, zdobył bowiem również Nike czytelniczek i czytelników.

 

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku w Gliwicach. Jest dziennikarzem i reporterem. Swoje teksty - głównie dotyczące problematyki Europy Środkowej oraz Górnego Śląska - publikował w „Polityce”, "Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” czy „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Poza „Kajś” w dorobku ma trzy inne książki, w tym „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”, która została wystawiona w Teatrze Nowym w Zabrzu. 

 

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, to opowieść o tożsamości i przynależności. O próbie zrozumienia różnych racji. Książka należy do reportażu bardzo osobistego i poruszającego. Autor, jak sam przyznaje, przez znaczną część swojego życia starał się wypierać swojego śląskiego dziedzictwa, traktując je jako coś wstydliwego i "niewygodnego". Skutkowało to tym samym totalną niewiedzą o historii owego regionu, jako że w powszechnej polskiej świadomości jej temat jest podejmowany niechętnie lub z dużym przeinaczeniem faktów. „Kajś” to wielowątkowy reportaż o Śląsku i śląskości.

 

Podczas gali również poznaliśmy zwycięzcę 25-lecia. Został nim Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma”.

 

„Nie ma” to książka, która traktuje o różnych rodzajach pustki, reportaże łączy temat braku – śmierci, żałoby, odchodzenia. Rozmówcami Mariusza Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka oraz jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi.

 

Nagrodę Literacką Nike ustanowiły Fundacja Agory oraz „Gazeta Wyborcza”. Po raz pierwszy wręczono ją w roku 1997 Wiesławowi Myśliwskiemu za powieść „Widnokrąg”. To jeden z dwojga pisarzy, który Nike odebrał dwukrotnie (ponownie w 2007 r. za „Traktat o łuskaniu fasoli”). W 2008 r. (za „Biegunów”) i w 2015 r. (za „Księgi Jakubowe”) uhonorowano Olgę Tokarczuk.

 

Małgorzata Zaremba

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: