Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27113977 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa „Smaki Dziedzictwa” – warsztaty z Łukaszem Modelskim w Parole Art Bistro - relacja

13-09-2021

Europejskie Dni Dziedzictwa „Smaki Dziedzictwa”

– warsztaty z Łukaszem Modelskim w Parole Art Bistro

 

W ramach trwających w drugi trzeci weekend września Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Smaki Dziedzictwa” w ofercie naszej Biblioteki nie mogło zabraknąć wydarzenia z udziałem naszych najmłodszych czytelników. 12 września br., dzięki życzliwości Parole Art Bistro, przygotowaliśmy warsztaty kulinarne okraszone gawędą historyczną, które przeprowadził Łukasz Modelski, znany mediawista, dziennikarz radiowy i telewizyjny znany m.in. z takich programów jak „Kuchnia Jagiellonów” w TVP Historia i „Droga przez mąkę” w radiowej „Dwójce” , ale przede wszystkim  praktykujący pasjonat kuchni z dawnych lat. 

 

Nasz gość jest także autorem popularnej książki dla dzieci „Mała historia kuchni. Dzieje się je” i jak sam o sobie pisze „w równym stopniu smakuje kuchnię jak i literaturę”, o czym mogli przekonać się uczestnicy warsztatów i ich rodzice. W zajęciach wzięło udział 10. dzieci, które - w drodze naboru internetowego ogłoszonego na stronie internetowej  - wyraziło chęć zaprzyjaźnienia się z kulinarną historią.

 

Nasz gość, który odkrywa i adaptuje do współczesnych produktów przepisy z dawnych wieków, zaproponował młodymi adeptom sztuki kulinarnej przygotowanie specjalnego menu:

  • Zupy Jazma , chłodnika wg najstarszych tureckich przepisów na bazie kefiru, śmietany z ogórkami, rzodkiewką i szczypiorkiem, 
  • Tarty z serem i gruszkami  wg przepisu z książki kucharskiej „The Forme of Curry”  wydanej pod koniec XIV w., którą być może jadał Władysław Jagiełło, bo jak zapisał Jan Długosz Król był wielbicielem gruszek,
  • Tarty parmeńskiej bogatej w zamorskie przyprawy ze słodkim mięsem. Przepis na nią miał u siebie Ludwik Węgierski, nie można więc wykluczyć, że jadano ją u Wierzynka w czasie trwania Zjazdu Krakowskiego w 1364 roku,
  • Sałaty renesansowej z parmezanem, która wkroczyła do Polski wraz z przybyciem Bony Sforzy. O tenże parmezan pokłócili się nawet kucharze Zygmunta Augusta z kucharzami włoskimi jego żony Królowej Bony,
  • Lekarstwo na żołądek Mikołaja Kopernika, na bazie soku z winogron bogate w aromatyczne goździki, cynamon, figi i najdroższą przyprawę na świecie szafran, które jak pisał astronom „Jak Bóg da to na żołądek  pomoże”.

 

Trudno zrelacjonować pasję i zaangażowanie młodych kuchcików w przygotowanie ciasta, krojenie produktów, dosypywanie przypraw. Wspólna praca, pasjonujące historyczne opowieści oraz nauka np. o krojeniu ogórka i rozbijaniu jajek, to przygoda o której uczestnicy warsztatu chyba długo nie zapomną. Jak zauważył Łukasz Modelski to duża przyjemność współpracować z dziećmi, które od młodszych lat nabywają pewnych umiejętności i wrażliwości na smaki oraz zapachy.

 

Tym bardziej cieszymy się, że Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie ma swój udział w kształtowaniu od najmłodszych kulinarnych upodobań, a co najważniejsze kontynuowania tradycji  przygotowywania potraw, które od wieków goszczą na polskim stole. Bowiem tradycje kulinarne od zawsze towarzyszyły zwyczajom, świętom i życiu codziennemu jednocząc wokół stołu rodziny i wspólnoty.

 

Warsztaty, nie mogło się odbyć bez ważnego dla naszego wydarzenia elementu jakim  jest  gościnność, wspólna degustacja potraw. Przybyli wraz ze swoimi dziećmi rodzice, nie pożałowali, że cierpliwie czekali na swoje pociechy. Nie tylko dlatego, że ich dzieci pięknie serwowały potrawy, ale przede wszystkim dlatego, że włożone w proces ich przygotowania serce, cudowna atmosfera, którą stworzył Łukasz Modelski oraz klimatyczne wnętrze Art Bistro Parole sprawiły, że zachwyceni byli historycznymi smakami, urzeczeni kulinarną gawędą i mieli okazję poucztować jak tradycja nakazuje.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie dziękuje Panu Arkadiuszowi Migale z Art Bistro Parole, za otwartość na Naszą propozycję oraz pomoc w realizacji warsztatów.

 

Barbara Balicka

------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: