Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27113672 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Relacja z Narodowego Czytania 2021 – Moralność Pani Dulskiej

06-09-2021

 

Relacja z Narodowego Czytania 2021 – Moralność Pani Dulskiej

 

4 września w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie odbyło się jubileuszowe, X Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą jest „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W Rzeszowie organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Rzeszowa, a koordynatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

 

Narodowe Czytanie rozpoczęło się punktualnie o 16.00. Po uroczystym powitaniu przez Bożenę Jandę – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie głos zabrała Prowadząca – Pani Iwona Piętak-Radimersky. Czytanie zostało zaingurowane przez aktorów Teatru Maska, którzy na chwilę przybrali głosy Hesi, Meli, Anieli Dulskiej i Zbyszka.

 

Wydarzenie zaszczycili również zaproszeni goście: Jolanta Sawicka – wicewojewoda Podkarpacki, Konrad Fijołek – Prezydent Miasta Rzeszowa, Krystyna Stachowska – Z-ca Prezydenta Miasta Rzeszowa, Waldemar Szumny – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Maria Warchoł – Radna Miasta Rzeszowa, Witold Walawander – Radny Miasta Rzeszowa, Grażyna Szarama – Radna Miasta Rzeszowa, prof. Dr hab. Inż. Piotr Koszelnik – Rektor Politechniki Rzeszowskiej, dr Wergiliusz Gołąbek – Rektor WSIiZ z siedzibą w Rzeszowie, Piotr Maciąg – Prezes Zarządu Asseco Resovia S.A., Bartłomiej Skubisz – dziennikarz muzyczny, Nina Opic – pisarka, poetka i wykładowca, a także nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie.

 

Oprócz głośnego czytania, uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do przestrzeni animacji, które zostały przygotowane w nawiązaniu do treści dramatu Gabrieli Zapolskiej.

 

„Dla kobiety nie ma jak dom” – w tej strefie został zaaranżowano improwizowany salonik Pani Dulskiej i to tutaj odbywało się pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy lektury okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Prezydenta RP. Odwiedzający salonik mogli uraczyć się słodkim poczęstunkiem – pischingerem. Aniela Dulska w pięknym przebraniu witała swoich gości oraz przechadzała się po przestrzeni, zapraszając do czytania i atrakcji.

 

Aniela Dulska podchodziła do życia oszczędnie, stąd pomysł na strefę „Muszę się oszczędzać… przerabiam stare łachy”, gdzie odbywały się warsztaty robótek na szydełku, wyszywania i cerowania dla dorosłych prowadzone przez utalentowane instruktorki: Dominikę Cag „Z nitką od pokoleń”, Darię Sikorę „Myprimitivedolls by Daria Sikora” oraz Beatę Korczyńską, bibliotekarza Filii nr 1 WiMBP. Dorośli oraz dzieci mieli okazję wykonać pierwszy, własny splot szydełkowy oraz woreczek na lawendę z haftem krzyżykowym.

 

W strefie „Pamiętać: skromność – skarb dziewczęcia” na dzieci czekało wyplatanie warkoczy i tradycyjne gry i zabawy. W strefach można było pograć w klasy, ułożyć klocki, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych robienia wachlarzy i malowania kamieniczek.

 

Ogromne zainteresowanie wzbudziło stoisko z ekspozycją kapeluszy z pracowni „Modniarstwo” Ewy Dudek, która wspólnie z córką przygotowały przepiękne, stylizowane na wiek XIX kreacje. Panie mogły przymierzyć i przeglądnąć się w lustrze. Pracownia „Modniarstwo” chlubi się w Rzeszowie długą tradycją – ręcznie robione kapelusze od pokoleń zdobią głowy Rzeszowianek.

 

Pięknie ubrani w kapelusze i stroje uczestnicy z radością ustawiali się do pamiątkowego zdjęcia w fotobudce. Zmęczeni mogli na chwilę odsapnąć w Czytelni Plenerowej „A potem ta publika w gazetach”, gdzie czekały egzemplarze okazjonalnej jednodniówki „Goniec moralności”, z recenzjami, komentarzami, zapowiedziami i innymi wycinkami prasowymi dotyczącymi sztuki Gabrieli Zapolskiej, w oparciu o materiały z Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, w tym lokalnej prasy z roku 1907.

 

„Mela do gam” było wyjątkową strefą, w której odbywały się warsztaty muzyczne z Panem Pianinko. Dzieci mogły poznać tajniki instrumentu oraz spróbować swoich sił w grze na dziesięć palców. Pan Pianko zapraszał dzieci do improwizowanego koncertu. Na najodważniejszych czekały upominki książkowe.

 

Zachwyt wszystkich uczestników wzbudziły dymne bańki, które wspaniale wznosiły się nas przestrzenią wydarzenia, wprawiając w fantazyjną zadumę. Starsze dzieci hasały głośno i wesoło na warsztatach cyrkowych, ucząc się żonglować i chodzić na miniszczudłach. Było pięknie!

 

Moc zabawy nie mogła zakończyć się tak szybko. Studio tańca Lindy dOt przedstawiło taniec CakeWalk – ten zapomniany taniec sięga korzeniami XIX wieku – w nocnych kawiarniach, w których bywał Zbyszko, jeden z głównych postaci dramatu Gabrieli Zapolskiej z pewnością nie raz tańczył go wspólnie ze swoimi rówieśnikami.

 

Ogromne, zasłużone brawa otrzymali młodzi aktorzy, którzy zaprezentowali publice inscenizację fragmentu „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Młodzież wiele tygodni przygotowywała się do wystąpień pod okiem Kamila Dobrowolskiego, aktora Teatru Maska w Rzeszowie.

 

X Narodowe Czytanie nie mogły zakończyć się tak szybko! O 19.30, na placu WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 rozpoczął się seans kina plenerowego „Dulscy” z 1975 roku w reżyserii Jana Rybkowskiego. Po mocy wrażeń i atrakcji można było się odprężyć na wygodnych leżakach.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka publiczna w Rzeszowie składa serdecznie podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację i realizację X Narodowego Czytania.

 

Media o wydarzeniu:

 

 

Katarzyna Błajdo
spec. ds. promocji

-----------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: