Relacja ze spotkania autorskiego z Anną Ziobro

06-09-2021

Relacja ze spotkania autorskiego z Anną Ziobro

26 sierpnia 2021 r. o g. 17.00 w Filii nr 4 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Anną Ziobro – rzeszowską pisarką.

Anna Ziobro – rzeszowianka, pracuje jako tłumacz i korektor tekstów. Fascynuje ją słowo pisane w każdej postaci, dlatego nie wyobraża sobie życia bez laptopa i książek. Jej przygoda z pisaniem rozpoczęła się od wierszy, których w domowym archiwum posiada blisko setkę. Najlepiej odpoczywa w górach. Tam też poszukuje inspiracji. Lubi obserwować świat i rozmawiać z ludźmi, choć ma duszę samotnika.

Debiutowała powieścią obyczajową „Tysiąc kawałków” w 2020 r. Rok później ukazała się kolejna powieść „Za ścianą ciszy”, w której autorka porusza m. in. trudny temat niepełnosprawności w obojętnym społeczeństwie.

Spotkanie było wyjątkowe, ponieważ było to pierwsze spotkanie autorskie Pani Anny twarzą w twarz z czytelnikami. Na początku Kierownik Filii nr 4 WiMBP – Danuta Hulek powitała uczestniczki oraz Autorkę, a następnie rozpoczęła się rozmowa.

Anna Ziobro jest młodą pisarką, która swoją debiutancką powieść „Tysiąc kawałków” osadziła we współczesnych realiach. Akcja powieści toczy się w Polsce i w Czechach, a głównymi bohaterami są młodzi ludzie – Julia i Daniel, przed którymi życie stoi otworem. Ich problemy są podobne do tych, które przeżywają czytelniczki Anny Ziobro, stąd rozmowie na temat książek towarzyszyła atmosfera zaciekawienia i zrozumienia, a także chęć wymiany doświadczeń życiowych.

Autorka opowiedziała o tym, jak pojawiła się u niej pasja pisania, jakie książki ją zainspirowały, co najczęściej czyta, zdradziła nam również sekrety swojego procesu twórczego i po co najczęściej sięga, gdy buduje portrety psychologiczne swoich postaci.

Kolejną książką, która była tematem rozmowy to „Za ścianą ciszy”, poruszająca trudny temat niepełnosprawności oraz problemów z samoakceptacją w obojętnym społeczeństwie.

Anna Ziobro zdradziła również, że w najbliższym czasie premierę będą miały jej trzy kolejne powieści. Czytelniczki przyjęły to z ogromnym entuzjazmem.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie składa serdeczne gratulacje Pani Annie Ziobro i życzy dalszych sukcesów w karierze literackiej. Spotkania i promocja książek autorów pochodzących z Podkarpacia, a zwłaszcza Rzeszowa są dla nas ogromną radością.

Katarzyna Błajdo, spec. ds. promocji

Przyznam, że choć staram się być w miarę na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie literackim w Polsce, o twórczości Anny Ziobro nie słyszałam dopóki nie przeczytałam zapowiedzi spotkania autorskiego na Facebooku. A jako że uwielbiam chodzić na takie wydarzenia (a przez długi czas z uwagi na pandemię było to niemożliwe), lubię odkrywać nowych dla mnie autorów i w końcu – szczególnie mocno trzymam kciuki za sukces ludzi związanych z kulturą i sztuką z mojego miasta i okolic, pobiegłam do biblioteki jak na skrzydłach. Okazało się, że było to pierwsze spotkanie autorskie Anny Ziobro. Zacznę od tego, że bardzo spodobała mi się sama organizacja wydarzenia i wnikliwe, ciekawe pytania zadawane przez panią prowadzącą. Jeśli chodzi o Annę Ziobro, to kiedy opowiadała o swoim dzieciństwie i czasach nastoletnich, szczególnie o tym, że zaczynała od  pisania wierszy, pomyślałam, że to zupełnie tak jak ja. Zainteresowała mnie też fabuła i problematyka obydwu wydanych przez nią powieści. Szczególną uwagę zwróciłam na obecny w powieściach wątek wysokiej wrażliwości, który jest mi bardzo bliski, bo sama należę do osób wysoko wrażliwych. Na zakończenie poprosiłam o wspólne zdjęcie i oczywiście kupiłam książkę z dedykacją. Właśnie zaczęłam czytać „Tysiąc kawałków” i już wiem, że bardzo mi po drodze z twórczością Anny Ziobro. Na pewno przeczytam też jej drugą książkę „Za ścianą ciszy” i będę czekać na kolejne. Często tak jest, że osoby, muzykę czy książki, które wywierają na mnie duży wpływ i zostają w sercu na zawsze poznaję, a jakże, przez zupełny przypadek. I myślę, że tak też stało się tym razem. Bardzo się cieszę z tego spotkania i z tego odkrycia.

Dorota Partyka

----------------------------------------------------------------------