Aktualności

Relacja ze spotkania z Ewą Wachowicz w Letnich Ogrodach Literackich, 22 sierpnia 2021 r.

24-08-2021

Relacja ze spotkania z Ewą Wachowicz

w Letnich Ogrodach Literackich, 22 sierpnia 2021 r.

Gościem przedostatniego spotkania w ramach Letnich Ogrodów Literackich była producentka, dziennikarka, prezenterka telewizyjna i autorka książek kulinarnych – Ewa Wachowicz.

Na długo oczekiwane spotkanie przybyli wierni fani z całego Podkarpacia.

Ewa Wachowicz – pochodzi z okolic Gorlic. Podczas studiów na Akademii Rolniczej z powodzeniem startowała w konkursach piękności – w 1992 r. otrzymała tytuł Miss Polonia oraz została trzecią wicemiss świata. W 1993 r. objęła funkcję sekretarza prasowego premiera Waldemara Pawlaka. W Urzędzie Rady Ministrów zdobyła cenne doświadczenie w pracy z mediami. Była producentką telewizyjną, dziennikarką, felietonistką, jurorką w programie „Top Chef”. Sympatię widzów zaskarbiła sobie jako prowadząca programy kulinarne (m.in. „Ewa gotuje”). Wydała kilka książek z przepisami (m.in. „Słodki świat Ewy Wachowicz”, „Zapiski kulinarne na każdą porę roku”). W 2020 r. nakładem wydawnictwa Znak Horyzont ukazały się „Wszystkie korony Ewy Wachowicz” – wywiad rzeka, który przeprowadził Marek Bartosik.

Bożena Janda – Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie powitała wszystkich zebranych uczestników wydarzenia. Następnie prowadząca – Bernadeta Szczypta rozpoczęła rozmowę. Atmosfera na spotkaniu była bardzo sympatyczna. Ewa Wachowicz opowiedziała o początkach swojej kariery zawodowej, o tym, jaką drogę przebyła, by w 1992 roku zdobyć tytuł Miss Polonia. Następnie opowiedziała o tym, jak stała się sekretarzem prasowym premiera Waldemara Pawlaka. Kolejnym tematem, jaki podjęto to rozmowy o niezwykle lubianym przez Polaków programie „Ewa Gotuje”, który jest nagrywany w prywatnej kuchni Ewy Wachowicz. Nie mogło zabraknąć rozmów o podróżach – pani Ewa opowiedziała o pasji do wspinaczek górskich. Ewa Wachowicz zdobyła już sześć szczytów: Elbrus (5642 m), Mount Giluwe (4368 m), Kilimandżaro (5895 m), najwyższy wulkan Ameryki Północnej, Pico de Orizaba (5636 m), najwyższy szczyt Ameryki Południowej, Ojos del Salado (6891 m) i na najwyższy szczyt Iranu, Mound Damavand (5610 m). Do kolekcji wspinaczkowej należy doliczyć także inne masywy wulkaniczne, takie jak Mount Kenya (5199 m) oraz Ararat (5137 m). Jej celem jest zdobycie szczytów należących do Korony Wulkanów Ziemi.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć pytań od uczestników! Zadawano pytania o ulubione przepisy Autorki, o dania regionalne z dzieciństwa, o dystans do wizerunku Miss. Rozmowa mogła toczyć się bez końca, jednak czas spotkania nieubłaganie się kończył. Po dyskusji chętni ustawili się w kolejkę, by zamienić kilka słów z Ewą Wachowicz i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie składa serdeczne podziękowania uczestnikom i zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Letnich Ogrodów Literackich: Spotkanie z Alkiem Rogozińskim.

Katarzyna Błajdo, spec. ds. promocji

O wydarzeniu w mediach: