„Biblioteka na Bulwarach” - relacja

08-07-2021

„Biblioteka na Bulwarach” - relacja

Wakacje są czasem przeznaczonym na organizację inspirujących działań kulturalnych i sportowych, a letnia aura sprzyja integracji na świeżym powietrzu. Zapoczątkowana przez miejskie instytucje kultury akcja „Atrakcje na wakacje” trwa, zapewniając mieszkańcom Rzeszowa dostęp do różnorodnych aktywności. Także bibliotekarze i pracownicy włączyli się, by uświetnić inicjatywę prezydenta Konrada Fijołka.

8 lipca odbyło się pierwsze wydarzenie plenerowe pod hasłem „Biblioteka na Bulwarach”. Okoliczności przyrody były piękne, zielona okolica w centrum miasta nastroiła młodych uczestników do zabawy wśród atrakcji, które przygotowali bibliotekarze i pracownicy Filii nr 9 i Filii nr 20.

Wydarzenie zostało hucznie zainagurowane o godzinie 10:00, a prowadząca – Pani Ewa Drapała powitała wszystkich uczestników i zaprosiła ich do zabawy. „Biblioteka na Bulwarach” obrała formę pikniku rodzinnego, dlatego przygotowane atrakcje skierowane zostały przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Aktywizacja najmłodszego pokolenia czytelników jest celem pracy biblioteki - zachęcamy do sięgnięcia po książkę, stąd jej obecność we wszystkich aspektach organizacji imprezy.

Centralnym punktem wydarzenia stał się namiot, który krył w sobie wystawę-czytelnię książek dla dzieci i dorosłych, rekomendowanych przez bibliotekarzy i chętnie wypożyczanych przez czytelników. Wokół namiotu rozstawiono leżaki, na dzieci czekały również zagadki z bajek i baśni. Książki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dzieci przebierały wśród kolorowych egzemplarzy, a następnie zapadały się w lekturze, leżąc na leżaczkach w otoczeniu natury.

Pozostałe atrakcje również wprawiły w zachwyt naszych czytelniczych milusińskich. Ruch to zdrowie, dlatego tor przeszkód oraz dmuchany zamek musiał się pojawić – przecież trwają beztroskie wakacje. Pod drzewami skryła się Kocia Dama z olbrzymią, kolorową chustą klanzy. Nieopodal Kociej Damy dzieci ustawiały się w kolejce do malowania twarzy, tatuaży i warkoczyków. Odważni uczestnicy mogli spróbować sztuki tworzenia ogromnych baniek mydlanych.

Ale i tak największy zachwyt wzbudzili goście specjalni. Po kolei, nasze wydarzenie odwiedzali bohaterowie ulubionych bajek dla dzieci – Kicia Kocia, Marshall z Psiego Patrolu oraz Myszka Miki. Razem z postaciami dzieci czytały wcześniej przygotowane książeczki, robiły sobie zdjęcia lub przytulały się. Dla wielu z nich takie spotkanie stało się ogromnym przeżyciem.

Ani na chwilę nie zapanował spokój! Na scenie dzieci, z pomocą bibliotekarek z Filii nr 9 wzięły udział w warsztatach tworzenia wachlarzy. Po zakończeniu warsztatów, zebrani zatańczyli taniec Pszczółki Mai.

To jednak nie koniec! WiMBP w Rzeszowie serdecznie zaprasza na kolejne wydarzenia „Atrakcji na wakacje”.

Katarzyna Błajdo, spec. ds. promocji WiMBP w Rzeszowie

--------------------------------------------------