Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27114265 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„Tematyka wojenna w najnowszej literaturze dla dzieci i młodzieży” - relacja z webinarium dla bibliotekarzy

30-06-2021

 

„Tematyka wojenna w najnowszej literaturze dla dzieci i młodzieży”
- relacja z webinarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą

 

29 czerwca 2021 r. w godz. 10.00 – 12.30 odbyło się webinarium „Tematyka wojenna w najnowszej literaturze dla dzieci i młodzieży”, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Wzięło w nim udział 37 bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.

 

O sposobie przedstawienia tematyki wojennej w najnowszej literaturze dziecięcej i młodzieżowej (na wybranych przykładach) opowiedziała Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Podkreśliła, że literatura dla młodego czytelnika ostatnich 15 lat nie unika tematyki wojennej, chociaż wojna należy do tematów trudnych. Robi to bez straszenia, bez epatowania okrucieństwem, w bardzo mądry i delikatny sposób dostosowany do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka. Autorzy opowiadają prawdziwe historie o wojennym czasie z perspektywy dziecka jako uczestnika wydarzeń – pierwszoosobowego narratora. Ilustratorzy stosują proste, sugestywne ilustracje, w których dominują kolory ciemne: czerń, szarość, brąz. Operują symbolami, stosują fotografie i kolaż, w którym łączą grafikę, rysunek, akwarelę i fotomontaż. Zastosowane techniki plastyczne budują nastrój i podkreślają emocje, które udzielają się kilkuletniemu czytelnikowi. Nie przerażają, skłaniają do refleksji i stanowią zachętę do rozmowy o wojennych czasach. 

 

Wiesława Jędrzejczyk, Redaktor Naczelna Wydawnictwa Literatura w prezentacji „Wojny dorosłych – historie dzieci” zaprezentowała serię, która ma na celu przybliżenie najmłodszym trudnych historii związanych z wojną. Seria powstała w 2010 roku z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego jest już bardzo rozwinięta. Konsekwentnie wydawane w niej książki, wielokrotnie nagradzane, cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu, pokazują rzeczywistość zwykłych ludzi – dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas wojennej zawieruchy. Na końcu  zawierają dane i zdjęcia osób, których przeżycia opisują, dzięki czemu młodzi czytelnicy wiedzą, że bohaterami tych historii są prawdziwi ludzie, a opisywane wydarzenia miały miejsce naprawdę.
Treść książek wydawanych w serii dotyczy II wojny światowej i Holocaustu, ale są też tytuły opowiadające o powstaniach śląskich, zsyłkach na Syberię, powojennych wysiedleniach, uchodźcach i czasach PRL.   

 

W części drugiej webinarium Dorota Combrzyńska-Nogala, łodzianka polonistka, surdopedagog, autorka powieści obyczajowych dla dorosłych oraz książek dla dzieci i młodzieży opowiedziała o swoich książkach o „wysiedlonych” wydanych w serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” (Bezsenność Jutki – życie w getcie łódzkim, Syberyjskie przygody Chmurki – dzieciństwo na mroźnej Syberii, Wysiedleni – przymusowa przeprowadzka ze wschodu na zachód kraju, Niedokończona opowieść Pepe – życie na Wołyniu w wielokulturowej społeczności). Wszystkie one opowiadają o niełatwych losach dzieci, które musiały dorastać w wyjątkowo ciężkich czasach. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że zostały zainspirowane prawdziwymi historiami osób, które w tych trudnych czasach były dziećmi. Książki autorstwa Doroty Combrzyńskiej-Nogali są rzetelnym, historycznym przekazem. Dzieci dowiadują się z nich rzeczy, których próżno szukać w podręcznikach do historii, np. jak to jest zasypiać i budzić się z pustym brzuchem, zastanawiać się, czy jeszcze zobaczy się swoich bliskich. To chyba najlepszy sposób na obcowanie z historią i jej poznawanie.

 

Na pytania czy dzieci czytają książki o wojnie i czy młodzież jest zainteresowana historią odpowiadały bibliotekarki – Katarzyna Buczek z Oddziału dla Dzieci MBP w Przeworsku i Katarzyna Dudek-Demidowska z Wypożyczalni dla Dzieci SCK MBP w Mielcu. Ich zdaniem nie trzeba nikogo przekonywać, że dzieci  i młodzież jest zainteresowana historią. Świadczą o tym liczne książki dla młodych czytelników o tematyce wojennej ukazujące się na rynku wydawniczym. Opisane w nich wydarzenia inspirowane  prawdziwymi historiami sprawiają, że czytelnik może się utożsamiać z dziecięcymi bohaterami (serie: „Wojny dorosłych – historie dzieci, „A to historia”, „Ale historia”, „Polscy superbohaterowie”, „Zeszyty historyczne”, komiksy: Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1946, Irena, Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy, Wilcze tropy, książki: Dziadek i niedźwiadek Ł. Wierzbicki, Arka czasu M. Szczygielski, Wyspa na ulicy Ptasiej U. Orlev, Biały ptak R. I. Palacio, Galop’44 M. Kowaleczko-Szumowska, Dziewczyna w niebieskim płaszczu M. Hesse, Kroniki Francine R. B. Golzio, Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust M. Rizzo, L. Bonaccorso). Niektóre tytuły są w kanonie lektur szkolnych (Wszystkie moje mamy R. Piątkowskiej, Czy wojna jest dla dziewczyn? P. Beręsewicza), inne chętnie wykorzystywane są na warsztatach i zajęciach z dziećmi w bibliotece. O wojnie trzeba rozmawiać z dziećmi i młodzieżą, nie tylko ze względu na rodzaj zagrożenia, który może się przytrafić zawsze i wszędzie, ale także dlatego, by nie zapomnieć o naocznych świadkach tamtych wydarzeń, którzy niestety odchodzą.    

 

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiały szkoleniowe w formie elektronicznej (prezentacje, „Tematyka wojenna w najnowszej literaturze dziecięcej i młodzieżowej” – zestawienie bibliograficzne w wyborze). Webinarium zostało zorganizowane za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

 

Oprac. Małgorzata Sierżęga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

---------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: