Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27114791 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„E-booki i audiobooki bez nośników fizycznych w ofercie bibliotek” - ogólnopolskie seminarium online w WiMBP w Rzeszowie

24-06-2021

„E-booki i audiobooki bez nośników fizycznych w ofercie bibliotek”

- ogólnopolskie seminarium online w WiMBP

w Rzeszowie - relacja

 

22 czerwca 2021 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała bezpłatne, ogólnopolskie seminarium online „E-booki i audiobooki bez nośników fizycznych w ofercie bibliotek”. W seminarium wzięło udział 122 dyrektorów i pracowników z 86 bibliotek: wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych, pedagogicznych, uniwersyteckich i akademickich, szkolnych oraz bibliotek instytucji. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele producentów systemów bibliotecznych oraz redakcja Lustra Biblioteki. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać 5 prelekcji tematycznych dotyczących technicznych i prawnych aspektów udostępniania książek elektronicznych, zarówno za pośrednictwem komercyjnych platform z abonamentem, jak i własnych systemów. Spotkanie poprowadziły Bożena Janda, dyrektor WiMBP w Rzeszowie i Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego rzeszowskiej biblioteki.

 

Jako pierwsza głos zabrała Izabela Koryś z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Prezentację „Udostępnianie e-booków i audiobooków bez nośników fizycznych w bibliotekach w Polsce i na świecie” rozpoczęła od scharakteryzowania rynku książek elektronicznych oraz ich użytkowników w oparciu o badania prowadzone w ostatnich latach przez amerykańskie Pew Research Center oraz polską Bibliotekę Narodową. Jak się okazało, ostatni naznaczony pandemią rok, stał się zarówno w USA, jak i Europie „game changerem” skłaniającym biblioteki do poszukiwania coraz to nowych sposobów udostępniania zainteresowanym czytelnikom materiałów elektronicznych. Szczegółowo omówiony został casus brytyjskich e-podręczników, amerykański model kontrolowanego cyfrowego wypożyczania (controlled digital lending), duński ogólnonarodowy zasób e-booków oraz polskie platformy komercyjne oferujące abonamenty dla bibliotek. Nie zabrakło także rozważań jak różne formy tej „e-bookowej rewolucji” wpływają na misję, cele i księgozbiory bibliotek.

 

Następny prelegent, Bartosz Jóźwiak, radca prawny poznańskiej kancelarii Kolegial zajmujący się prawem własności intelektualnej i nowych technologii, przedstawił w swoim wystąpieniu podstawowe definicje prawno-autorskie mające zastosowanie w pracy bibliotekarskiej (utwór i jego pola eksploatacji, egzemplarz, prawa autorskie osobiste i majątkowe, przywilej biblioteczny), a następnie szczegółowo omówił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 10 listopada 2016 r. w sprawie pomiędzy holenderskim stowarzyszeniem bibliotek publicznych Vereniging Openbare Bibliotheken (VOB) a fundacją Stichting Leenrecht zajmującą się zbiorowym zarządzaniem majątkowymi prawami autorskimi.

 

Sporną kwestią było czy w myśl holenderskiego prawa autorskiego biblioteki publiczne mogą wypożyczać e-książki w taki sam sposób, jak wypożyczają książki fizyczne tj. bez specjalnej licencji. Wypożyczanie cyfrowej kopii książki realizowano poprzez umieszczenie jej na bibliotecznym serwerze, a następnie umożliwienie zainteresowanemu użytkownikowi powielenia tejże kopii poprzez pobranie jej na własny komputer, mając przy tym na uwadze, że tylko jedna kopia może być pobierana w okresie wypożyczenia („jedna kopia, jeden użytkownik”). Trybunał uznał, że jest to nowa forma eksploatacji utworu, która podąża za rozwojem technologicznym.

 

Jak podkreślił mecenas Jóźwiak, w Polsce nie ma jeszcze wytycznych ani podstawy prawnej do wprowadzenia systemu użyczeń cyfrowych na ww. zasadzie „jedna kopia, jeden użytkownik”. Z braku jasnych regulacji najbardziej prawidłowym rozwiązaniem wydaje się więc zawarcie umowy licencyjnej, na podstawie której biblioteka uzyskuje prawo do udostępniania swoim użytkownikom książek w formie e-booków. Rozwiązaniem optymalnym byłaby m.in. zmiana ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych poprzez objęcie e-booków przywilejem bibliotecznym, a także wprowadzenie regulacji stosowania systemów informatycznych umożliwiających realizację użyczeń e-booków w systemie „jedna kopia, jeden użytkownik”.

 

Trzy kolejne wystąpienia poświęcone były modelom udostępniania materiałów elektronicznych wdrożonym w polskich bibliotekach.

 

Anna Fiszer-Nowacka, dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy opowiedziała o zdalnym wypożyczaniu książek mówionych i prasy. Konwersja audiobooków na pliki .mp3 wymuszona częściowo zmianami technologicznymi rozpoczęła się w bemowskiej bibliotece jeszcze przed pandemią, a w jej trakcie znacznie przyspieszyła. Obecnie biblioteka oferuje blisko 2 000 samodzielnie przekonwertowanych tytułów. W systemie bibliotecznym e-audiobooki mają dedykowaną wyszukiwarkę, odsłuch wypożyczonych plików odbywa się online. W analogiczny sposób działa uruchomiona już w pandemii czytelnia e-prasy licząca ok. 30 tytułów.

 

Katarzyna Suda, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy w swoim wystąpieniu skupiła się na e-bookach. Zamknięcie bibliotek w pandemii, zmieniające się potrzeby czytelnicze oraz specyfika intensywnie rozbudowującej się dzielnicy Białołęka sprawiły, że biblioteka zdecydowała się w maju 2020 r. wdrożyć wypożyczanie e-booków w plikach ściąganych z bibliotecznego serwera przez użytkownika. Po roku udostępniania e-książek z zasobów własnych białołęccy bibliotekarze zaobserwowali, że usługa ta przyciągnęła do placówki użytkowników, którzy wcześniej nie korzystali z jej oferty. E-booki w inwentarzu okazały się cennym uzupełnieniem zbiorów, a 90% ich czytelników nadal wypożycza książki papierowe, nie tracąc kontaktu z biblioteką.

 

O wypożyczaniu e-booków opowiedział również ostatni prelegent - Andrzej Dominik Jagodziński, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej. E-booki traktowane są w kolbuszowskiej książnicy jak egzemplarze książek tradycyjnych na zasadzie jeden plik - jedno wypożyczenie - jeden czytelnik. Ich udostępnianie odbywa się za pomocą systemu bibliotecznego, jednak nie w formule online, lecz wraz z fizycznymi czytnikami, na które bibliotekarze wgrywają pliki z zamówionymi przez czytelnika tytułami.

 

Po zakończeniu wszystkich wystąpień wątpliwości uczestników spotkania co do szczegółowych kwestii techniczno-prawnych związanych z udostępnianiem e-booków prelegenci próbowali rozwiać w dyskusji. Uznano niedoskonałość aktualnie istniejących systemów (zarówno prawnego, jak i wypożyczeń) i zgodzono się co do konieczności znalezienia kompleksowych rozwiązań.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie dziękuje wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za udział w spotkaniu. Mamy nadzieję, że seminarium było dla Państwa interesującym doświadczeniem, pozwalającym na szersze spojrzenie na zagadnienie jakim jest udostępnianie e-booków i audiobooków bez nośników fizycznych w bibliotekach. Liczymy, że zorganizowane spotkanie będzie wstępem do szerszej dyskusji na ten jakże istotny temat.

 

Marta Biały
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: