Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27114640 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie podsumowujące pracę DKK UTW-UR działającego przy WiMBP Filia Nr 10 w Rzeszowie w roku akademickim 2020/2021

18-06-2021

 

Spotkanie podsumowujące pracę DKK UTW-UR

działającego przy WiMBP Filia Nr 10 w Rzeszowie

 w roku akademickim  2020/2021

 

Wyjątkowo we wtorek, a nie jak zazwyczaj we czwartek, 8 czerwca 2021 r. miało miejsce spotkanie podsumowujące pracę DKK UTW-UR. Miejscem spotkania były, tak jak dotychczas, gościnne progi Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie przy ul. Podchorążych 1. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, spotykające się grono było skromne: kierowniczka Filii Nr 10 p. Maria Jamróg, opiekująca się Klubem p. Jolanta Jędryka, moderatorka DKK kol. Małgorzata Chlebowska i autorka recenzji klubowych lektur – kol. Maria Suchy. Spotkanie zostało udokumentowane w postaci nagrania wideo, co umożliwi jego odtworzenie nie tylko dla członków DKK, ale wszystkich innych zainteresowanych czytaniem książek.

 

Link do nagrania na platformie You Tube:
https://youtu.be/__x5ou_vw6c
 

 

Rok akademicki 2020/2021 rozpoczynaliśmy w Klubie z pewną nadzieją na powrót do normalności. Planowaliśmy, że wobec niemożności zachowania dystansu epidemicznego w dotychczasowym miejscu spotkań DKK, zostaną one przeniesione do „Kina za Rogiem”, gdzie moglibyśmy dysponować wystarczającą powierzchnią. Niestety, nadeszła druga fala pandemii i nasze plany legły w gruzach. W związku z tym w sieci pojawił się komunikat moderatorki Klubu, kol. Małgorzaty Chlebowskiej:

Epidemia COVID 19 trwa nadal, a to uniemożliwia na razie organizowanie spotkań DKK-UTW w Filii Nr 10 WiMBP.

Proponuję przeczytanie następujących książek - są do wypożyczenia w bibliotece Filii Nr 10:

- Leopold Tyrmand „Zły”;

- Anna Cieślar  „Berdo”;

- Monika Sznajderman  „Pusty las”.

Zachęcam do zrobienia notatek, przydadzą się do dyskusji, gdy się spotkamy oraz do wysyłania własnych spisanych refleksji z przeczytanych książek do zakładki naszej strony internetowej, na adres: ebwojcik@wp.pl – będzie to zdalna forma wymiany sądów o książkach.

 

Recenzje zaplanowanych lektur, opracowane przez kol. Marię Suchy, były przez kol. Ewę Wójcik zamieszczane na stronie internetowej UTW-UR w zakładce Dyskusyjny Klub Książki. Ponadto były na bieżąco prezentowane na FB WiMBP.

 

Niezależnie od listy lektur, zaplanowanych przez DKK, pod koniec wiosny, latem i wczesną jesienią 2020 r., na stronie internetowej UTW-UR, jako godne polecenia zostały opublikowane recenzje książek:

  1. Dariusz Rosiak „Żar: oddech Afryki” – łącznie z prezentacją PPT na temat krajów, które autor opisuje w książce;
  2. Agata Puścikowska: „Siostry z powstania: nieznane historie kobiet walczących o Warszawę” – łącznie z prezentacją PPT na temat zgromadzeń zakonnych, o których mowa w książce;
  3. Jesmyn Ward „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie”;
  4. Jesmyn Ward „Zbieranie kości”  – łącznie z prezentacją PPT na temat huraganu Katrina, z którym zmagają się bohaterowie książki;
  5. Leopold Tyrmand „Zły”;
  6. Marcel Woźniak: „Biografia Leopolda Tyrmanda: moja śmierć będzie taka jak moje życie”.

Lektury książek Leopolda Tyrmanda zostały wybrane w związku z faktem, że rok 2020 został ogłoszony przez Sejm RP „Rokiem Leopolda Tyrmanda”.

 

Na drugi semestr roku akademickiego 2020/2021 dla Dyskusyjnego Klubu Książki, zrzeszającego słuchaczy UTW-UR i działającego przy Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie, zaplanowano jako lektury:

  1. Brit Bennett:  „Moja znikająca połowa”.
  2. Magdalena Wolińska-Riedi:  „Kobieta w Watykanie”.
  3. Piotr Marecki:  „Polska przydrożna”.
  4. Wojciech Mann: „Artysta. Opowieść o moim ojcu”.
  5. Angelika Kuźniak:  „Boznańska: non finito”.
  6. Małgorzata Czyńska: „Berezowska. Nagość dla wszystkich”.

Wyboru książek dokonała jak zwykle moderator DKK, kol. Małgorzata Chlebowska. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, w szczególny sposób dotyczące seniorów, po raz kolejny niemożliwe było organizowanie, wzorem lat ubiegłych, bezpośrednich spotkań w celu dyskusji i wymiany poglądów, a także wypożyczenia nowych książek. Ich wymiana była możliwa dzięki uprzejmości pracownic Filii nr 10 przy ul. Podchorążych. Recenzje z zaplanowanych lektur były systematycznie prezentowane przez kol. Ewę Wójcik na stronie internetowej UTW-UR w zakładce Dyskusyjny Klub Książki oraz na FB WiMBP. Recenzje wszystkich pozycji zaplanowanych dla DKK opracowała kol. Maria Suchy.

Oprócz wymienionych wyżej lektur, jako warte przeczytania były prezentowane nowości wydawnicze:

  1. „Matka Polka” Anne Applebaum w rozmowie z Pawłem Potoroczynem.
  2. „Pokora” Szczepana Twardocha.

 Na lekturę czekają jeszcze takie pozycje, jak:

- nagrodzona Literacką Nagrodą Nike 2020 „Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” autorstwa Radka Raka, lekarza weterynarii z Dębicy;

- „Nomadland: w drodze za pracą” Jessici Bruder, na podstawie której powstał obsypany Oskarami film o tym samym tytule;

- a także „Miron, Ilia, Kornel: opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” autorstwa Justyny Sobolewskiej. Będzie to kolejna pozycja, dzięki której można w zupełnie innym świetle dostrzec niezwykłość Kornela Filipowicza, twórcy, z którym członkowie DKK mieli okazję się zetknąć przy lekturze wydanej przez „Znak” książki „Najlepiej w życiu ma Twój kot: listy”, zawierającej korespondencję Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.

 

Coraz bliżej wakacje, więc może wystarczy czasu na kolejne nowości: Anne Applebaum „Zmierzch demokracji: zwodniczy powab autorytaryzmu” czy też „Ziemia obiecana” Baracka Obamy. Może też, zamiast sterczeć godzinami w korku na „zakopiance” po prostu sięgnijmy po „Pięć Stawó : dom bez adresu” Beaty Sabały – Zielińskiej. Z kolei klubowiczom DKK polecamy lekturę Aarona  Lansky’ego „Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz”. Ta książka przypomni nam niewątpliwie „Hardcorowych bibliotekarzy z Timbuktu” Joshui Hammera, którą to opowieść klubowicze uznali za najciekawszą w historii dziesięciu lat istnienia Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Pamiętamy także, że rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, więc może warto wrócić do młodzieńczych lektur i jeszcze raz przeczytać chociaż jedną wybraną książkę tego niezwykłego pisarza. Na pewno będzie o czym porozmawiać, gdy wreszcie spotkamy się po tak długiej, wymuszonej przez pandemię, przerwie.

Rzeszów, 8 czerwca 2021 r.
Małgorzata Chlebowska, Maria Suchy

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: