Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27114937 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek i Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – 15 maja 2021 r. - relacja

17-05-2021

 Ogólnopolski Tydzień Bibliotek i Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – 15 maja 2021 r. - relacja

 

Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie to majowe święto biblioteki. W Noc Biblioteki, od godz. 18:00 do 24:00 dotychczas na dzieci i dorosłych czekały wystawy, pokazy, warsztaty, konkursy i koncerty. Tegoroczna noc, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną odbywa się wyłącznie w formie online.

 

Czytelnicy i miłośnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie wzięli udział w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek i Nocy Biblioteki poprzez łącza internetowe, przy pomocy swoich komputerów, smartfonów i tabletów. W mediach społecznościowych biblioteki: portalu Facebook i You Tube od 8 maja do 15 maja, w określonych godzinach pojawiały się atrakcje związane z funkcjonowaniem biblioteki, pracą bibliotekarzy i obchodami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Tegoroczne hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmiało „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Wszystkie filmiki, warsztaty są dostępne na Facebooku – oznaczone hashtagiem #OgólnopolskiTydzieńBibliotek i na stronie internetowej www.wimbp.rzeszow.pl.  

 

Wydarzenia, które pojawiły się w mediach to m. in.:

 

15 maja 2021 r., w Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyły się wydarzenia zapowiedziane zgodnie z harmonogramem.

 

- O 18.00 w Noc Biblioteki rozpoczęło się spotkanie autorskie online z Januszem Leonem Wiśniewskim, które poprowadziła Bernadeta Szczypta.

 

Podczas spotkania autor opowiedział o swojej najnowszej książce podróżniczej „Nowa Zelandia. Podróż przedślubna” pisanej na dwa głosy z Eweliną Wojdyło. Proces pracy twórczej trwał zarówno podczas podróży, gdy autorzy nagrywali treść na dyktafon, jak i później, w Gdańsku. Jak wspomina Autor, prace nad książką zakończyły się tuż przed pandemią.

 

Janusz Leon Wiśniewski zdecydował się opowiedzieć o pisaniu wspólnie z Eweliną Wojdyło – autorka podchodziła do pisania z ogromnym lękiem, jednak dzięki wsparciu partnera ich projekt zakończył się sukcesem. Ich wspólna książka stała się nowym doświadczeniem w związku, ponieważ oboje postanowili – w pewnej części – podzielić się z czytelnikami swoją codziennością.

 

Podczas spotkania Janusz Leon Wiśniewski odpowiadał na pytania czytelników, m. in. „Czy jest jakaś recepta na udany związek osób po przejściach?”.

 

Na zakończenie autor podsumował, jak pandemia i łącza internetowe zmieniły relacje międzyludzkie.

 

>> Link do spotkania autorskiego z Januszem Leonem Wiśniewskim 

 

- O 19.00 na Facebooku WiMBP w Rzeszowie pojawiła się wirtualna wystawa „Rzeszów na starej pocztówce – widok współczesny”, ukazująca sceny z życia Rzeszowa z przełomu XVIII i XIX wieku do czasów współczesnych. Film skłania do obserwacji i refleksji nad zmianami zachodzącymi w regionie.

 

- O 19:30 premierę miał trzeci odcinek „Akcji Digitalizacji” ukazujący jak przebiega ostatni etap procesu digitalizacji zbiorów - opracowanie

 

- O 20:00 fani fantastyki i Stanisława Lema wysłuchali wykładu dr hab. Wojciecha Birka, prof. UR „Lem – pisarz, myśliciel, człowiek”, zorganizowanego w ramach trwającego Roku Lema.

 

Wykład rozpoczął się od wyjaśnienia, co oznacza być „Lemologiem”. Dr hab. Wojciech Birek przedstawia się jako „Lemofila”, czyli zagorzałego miłośnika twórczości Stanisława Lema. Jego przygoda z Lemem rozpoczęła się od „Obłoku Magellana”. Prowadzący przytaczał tytuły ulubionych powieści. Spotkanie z książką Wojciecha Orlińskiego odsłoniło na nowo sposoby odczytania twórczości Stanisława Lema.

 

Następnie prowadzący skoncentrował się na tytule „Lem – pisarz, myśliciel, człowiek”, będący również tytułem książki Jerzego Jarzębskiego i Andrzeja Sulikowskiego, co skłoniło do pochylenia się nad życiorysem Stanisława Lema, pisarza wyróżniającego się nieprzeciętną wyobraźnią.

 

Dr hab. Wojciech Birek podczas prelekcji nawiązał do adaptacji filmowych powstałych na podstawie twórczości Stanisława Lema, m. in. „Milcząca gwiazda”, „Test Pilota Pirxa”.

 

Według przytaczanego w wykładzie Wojciecha Orlińskiego Stanisław Lem w swojej twórczości jest krytykiem moralności ludzi, co jest widoczne zwłaszcza w „Powrocie
z gwiazd” – scenie „robociego holokaustu”.

 

Na zakończenie spotkania dr hab. Wojciech Birek, prof. UR polecił wiele materiałów i tekstów dotyczących twórczości i postaci Stanisława Lema.

 

>> Link do spotkania „Lem – pisarz, myśliciel, człowiek”

 

- 21:00 jest godziną, w której budzą się duchy …artystów, dlatego WiMBP w Rzeszowie zaprosiła do udziału w twórczych warsztatach papieroplastyki „Książki nie do czytania” z Darią Sikorą. Zainteresowani mieli okazję do stworzenia własnego naszyjnika z wyczytanych książek.

 

>> Link do warsztatów „Książki nie do czytania” z Darią Sikorą

 

- O 22:00, na zakończenie Nocy Biblioteki na Facebooku zagościł wybór cymelii ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, w formie wirtualnej wystawy.

 

Wszystkie wydarzenia są dostępne do odtworzenia: WiMBP w Rzeszowie zaprasza do obserwowania i dołączania do portali społecznościowych Facebook i You Tube.

 

Katarzyna Błajdo,
spec. ds. promocji WiMBP w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: