Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27114891 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich - relacja

23-04-2021

 

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest obchodzony od 1995 roku. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Data – 23 kwietnia – jest symboliczna dla literatury światowej, w tym dniu zmarł m. in. William Szekspir, Wladimir Nabokov, Miguel de Cervantes czy Joseph Pla.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, organizując wiele interesujących wydarzeń.

 

22 kwietnia odbyły się „Urodziny Misia” - Spotkanie z ilustratorką Gabrielą Cichowską. Pani Gabriela Cichowska jest znaną ilustratorką. Artystka uprawia malarstwo, rysunek i grafikę, głównie na potrzeby książek dla dzieci i młodzieży. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży bajki z jej ilustracjami wywołują zachwyt, są chętnie wypożyczane przez dzieci i dorosłych. WiMBP w Rzeszowie poleca m.in „Urodziny Misia” Doroty Migdy czy „Baśń o zaczytanym niedźwiedziu i Króliku, który spadł z nieba” Przemysława Wechterowicza. Podczas spotkania z dziećmi Gabriela Cichowska przeprowadziła warsztaty plastyczne nawiązujące do książki „Urodziny Misia”. Na koniec warsztatów uczestników czekała niespodzianka przygotowana przez Gabrielę Cichowską.

Relacja z warsztatów z ilustratorką Gabrielą Cichowską na platformie You Tube

 

23 kwietnia o godzinie 9.00 rozpoczął się konkurs z wiedzy o Rzeszowie „Moje Miasto Rzeszów”. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną formuła została przeniesiona do Internetu. Pytania konkursowe były związane z Rzeszowem, m.in. legendami, historią, topografią - przed przystąpieniem do konkursu warto było zapoznać się z literaturą polecaną przez bibliotekarzy, ponieważ wiele pytań dotyczyło wymaganej treści.

 

O 17.00 odbył się wykład „Z Kraju Kwitnącej Wiśni. Motywy japońskie w malarstwie Młodej Polski”. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu wykładów o sztuce „Widzi się to, co się wie” i było drugim z trzech realizowanych spotkań, podczas którego dr Michał Rut – Kierownik Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przybliżył wiedzę o sztuce dla amatorów. Wykład odbył się na platformie ClickMeeting, która umożliwia uczestnikom zadawanie pytań i dyskusję na czacie. Dr Michał Rut przeprowadził szczegółową analizę warsztatu artystycznego inspirowanego Japonią.

 

O 12.00 na platformach Facebook i Youtube opublikowano rozmowę z pisarzem Wojciechem Ulmanem. Spotkanie zostało zainicjowane przez bibliotekarzy z Filii nr 8 WiMBP w Rzeszowie. Wojciech Ulman opowiedział o swojej twórczości, o tym, jak powstawały jego książki, a także o innych pasjach pochłaniających jego czas: fotografii i malarstwie.

Relacja ze spotkania z pisarzem Wojciechem Ulmanem na platformie YouTube

 

Ponadto bibliotekarze przygotowali quizy, tutoriale i prezentacje, które nadal można obejrzeć na profilu społecznościowym Facebook - WiMBP w Rzeszowie pod hashtagiem „#MiędzynarodowyDzieńKsiążkiiPrawAutorskich”.

> Wirtualny escape room „Tajemnica biblioteki” – gra multimedialna stworzona w aplikacji Genial.ly przez bibliotekarzy z Filii nr 3 WiMBP w Rzeszowie. Gra zaprasza do tajemniczego świata biblioteki, gdzie czeka kilka zadań związanych z biblioteką: historiami z ulubionych książek, zadaniem na spostrzegawczość i logikę. Na końcu uczestnik musi odnaleźć sejf, który złamie wcześniej zdobytym kodem. Gra jest skierowana dla dzieci i młodzieży.

> Tutorial plastyczny „Książka sensoryczna” - bibliotekarze z Filii nr 4 wykonali kolorowy tutorial plastyczny, w którym krok po kroku uczą, jak samodzielnie wykonać książkę sensoryczną dla dziecka. Książka sensoryczna jest rodzajem narzędzia edukacyjnego dla dzieci w wieku 0-2 lat. Dzięki zabawie z książką sensoryczną dziecko otrzymuje pozytywne bodźce, wykorzystuje wszystkie zmysły i jest zmuszone do ruchu: obracania, pełzania, przewracania stron, dotykania elementów i tekstur.

> Prezentacja „Kim jest Bzik Książkowy”, żartobliwie obrazująca ciekawostki związane z czytelnictwem oraz test osobowości, który podpowie widzom, jakie cechy nosi osoba z wielkim zamiłowaniem do książek. Film zrealizowali bibliotekarze z Filii nr 16.

 

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich zgromadziły uczestników przed ekranami smartfonów i komputerów. Forma ciekawych i barwnych wirtualnych spotkań jest konieczna, ze względu ma przestrzeganie aktualnych obostrzeń.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: