Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27114942 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Rok Lema 2021

26-04-2021

Stanisław Lem (12.09.1921 – 27.03.2006) jest czołowym przedstawicielem polskiej fantastyki naukowej, futurologiem i eseistą.

 

Pisanie rozpoczął od współpracy, m. in. z "Tygodnikiem Powszechnym", gdzie umieszczał poezję i opowiadania o okupacji. Na tworzenie powieści z gatunku science-fiction zdecydował się w momencie, gdy sukces odniosła powieść "Astronauci" (1951).

 

Twórczość Stanisława Lema

 

W całym dorobku Stanisława Lema znajdą się powieści i opowiadania fantastycznonaukowe, detektywistyczne, eseje filozoficzno-futurologiczne, publicystyka literacka, a także wiersze, felietony, scenariusze, dramaty, recenzje. Do najważniejszych utworów Stanisława Lema należą: "Powrót z gwiazd" (1961), "Solaris" (1961), "Dzienniki gwiazdowe" (1957), "Księga robotów" (1961), "Bajki robotów" (1964), "Cyberiada" (1965), "Opowieści o pilocie Pirxie" (1968), "Fantastyka i futurologia" (1970).

 

Stanisław Lem został przetłumaczony na 49 języków, w nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy.

 

W swojej twórczości Autor łączy technologie przyszłości, cybernetykę z refleksjami filozoficznymi o zabarwieniu naukowym, prowadzi wnikliwe analizy społeczne oraz złożone portrety psychologiczne swoich postaci literackich. Jego powieści wyróżnia mistrzowska precyzja operowania słowem i praca nad szczegółami naukowymi w wykreowanym przez siebie świecie. Bohaterowie powieści Stanisława Lema – indywidualiści i samotnicy - zwykle stają przed wyborami moralnymi, co świadczy o literackiej próbie uporządkowania świata w ogólnym sensie filozoficznym.

 

Stanisław Lem stał się polskim klasykiem literackiego gatunku fantastycznonaukowego. Tematyka twórczości obejmuje zagadnienia sztucznej inteligencji, specyfikę odkrycia naukowego, filozofię nauki, zagadnienia cywilizacji, podróże kosmiczne i kontakty pozaziemskie.

 

Rok Lema 2021

 

Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema, w 100. rocznicę urodzin wybitnego pisarza:
„W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technologicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futorologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – brzmi treść uchwały.

 

Obchody Roku Stanisława Lema w WiMBP w Rzeszowie

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie dołącza do obchodów Roku Lema, organizując wydarzenia, które w niekonwencjonalny sposób ukazują zarówno twórczość, jak i sylwetkę Stanisława Lema.

  • VII edycja Konkursu Poetyckiego „O Pióro Pegaza” – „Cyberwiersze, czyli futurystyczny Lem” – na napisanie autorskiego, własnego kaligramu lub wiersza obrazkowego, nawiązującego do sylwetki i twórczości pisarza.
  • „Prom kosmiczny LEM” – multimedialna gra w postaci literackiego „escape room’u”. Scenariusz gry został oparty na fabule powieści Stanisława Lema i ciekawostek kosmicznych. Gra łączy wątki literackie i popularnonaukowe.
  • Akcja czytelnicza #RokLema – utworzona dla społeczności social mediów WiMBP w Rzeszowie. Pod hasztagiem zainteresowani odnajdą ciekawostki i fragmenty wybranych książek Stanisława Lema, które pojawiają się cyklicznie, łącznie z odpowiednią grafiką.
  • Prelekcja online dra hab. Wojciecha Birka, prof. UR "Lem – pisarz, myśliciel, człowiek" - 15 maja 2021 r., godz. 20.00
  • „Lem w czasie i przestrzeni” - test wiedzy o Stanisławie Lemie w Wypożyczalni Głównej - 28 maja 2021 r.

 

Dlaczego warto sięgnąć po twórczość Stanisława Lema?

 

Stanisław Lem jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców sciene fiction na świecie. W 1966 roku otrzymał Order Orła Białego, najważniejsze odznaczenie państwowe nadawane przez RP oraz Złoty Medal „Zasłużonego Kulturze Gloria Artis”. W 1992 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała planetoidzie nr 3836 jego imię.

 

Katarzyna Błajdo

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: