Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27116273 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Odwiedź Bibliotekę online (część II) - o tradycjach Wielkanocy

22-04-2020

Odwiedź Bibliotekę online (część II)

O tradycjach Wielkanocy



Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa (https://www.pbc.rzeszow.pl) to e-skarbnica wiedzy o przeszłości regionu i kraju. Prowadzona przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie oraz Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z kilkunastoma innymi instytucjami w województwie zgromadziła na swojej stronie już ponad 17 tysięcy obiektów cyfrowych - książek, broszur, czasopism, fotografii, pocztówek, rękopisów, druków ulotnych - dokumentujących lokalną historię, tradycję oraz zwyczajne życie mieszkańców.


W okresie przedświątecznym polecamy szczególnie materiały dotyczące przygotowań i obchodów Wielkanocy, w tym „Rok Boży w liturgii i tradycji Kościoła świętego z uwzględnieniem obrzędów i zwyczajów ludowych oraz literatury polskiej - obszerne dzieło zbiorowe z 1932 roku opisujące szczegółowo tradycje i obrzędy Wielkiego Tygodnia oraz Wielkanocnej Niedzieli i Poniedziałku, kultywowane zarówno w kościołach, jak i w domach rodzinnych (np. „Święcone” Wielkanocne, które „jest rdzennie polskim zwyczajem, nigdzie w innych krajach nie spotykanym; dowodem bezgranicznej gościnności Polaków, którzy w dawnych czasach nieraz setki gości spraszali, przygotowując dla nich wymyślne, zbytkowne potrawy wielkanocne, tak mięsne jak i mączne, często artystycznie udekorowane”) (https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/8294/edition/7665)


Tradycje świąteczne - święcenie ognia, wody i potraw, rezurekcja, śmigus-dyngus - przypomina również skromniejsza objętościowo publikacja "Wielkanoc. Zarys zwyczajów" (https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/7595/edition/6995) opracowana w 1911 roku przez Franciszka Gawełka - etnografa i nauczyciela z podtarnowskiego Radłowa, cenionego autora licznych prac poświęconych obrzędom ludu polskiego.


Przykłady niegdysiejszych potraw ze świątecznego stołu odnaleźć można w wydanej przez Józefa Zawadzkiego w 1854 roku, książce kucharskiej Marii z Krzywkowskich Marciszewskiej „Przepisy pieczenia ciast wielkanocnych, to jest bab różnego rodzaju, placków, mazurków, oraz różnych innych ciast drożdżowych i nie drożdżowych (…)(https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/9176/edition/8485).
Kilkadziesiąt receptur na drożdżowe babki i mazurki spisała też Wincenta Zawadzka („Kucharka litewska”, 1874 r. ; https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/9072/edition/8384).


Dla miłośników rękodzieła zainteresowanych pisankami lektura obowiązkowa to III tom monografii "Huculszczyzna" z 1904 roku (https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/2431/edition/2271) prezentujący na kilkunastu (s. 229-243) stronach sposoby przygotowywania naturalnych farbek do jaj oraz przykłady „wypisywanych” na nich woskiem misternych wzorów wziętych „ze świata roślinnego, ze zwierzęcego, przyrządów, ubrania, haftów itp.”. Autor omawia tam także symbolikę huculskich pisanek oraz związane z nimi legendy i przesądy.


Fotografie Jerzego Wygody z cyklu „Wielkanoc z turkami” wykonane w latach 2009-2011 na terenie powiatu przeworskiego przypominają z kolei tradycję malowniczych straży grobowych, zwanych „turkami”, która - jak podają źródła - sięga w Polsce południowo-wschodniej, połowy XVIII stulecia (https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/9891#structure).



Marta Biały

Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych 
WiMBP w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: