Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27116649 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Tydzień Książki Elektronicznej i cyfrowe zasoby WiMBP w Rzeszowie

03-02-2020

Tydzień Książki Elektronicznej
i cyfrowe zasoby WiMBP w Rzeszowie 

 

W dniach 2-8 marca 2020 r. obchodzimy (już po raz 16.!) Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week), którego pierwszym i nadrzędnym celem jest propagowanie e-czytelnictwa. Inicjatorką międzynarodowego święta była kanadyjska pisarka Rita Toews, dziś do promocji e-literatury wydatnie przyczyniają się nie tylko jej wydawcy urządzający liczne promocje, targi czy wystawy, ale też biblioteki i bibliotekarze.

 

Najstarszym przedsięwzięciem związanym z digitalizowaniem książek jest Projekt Gutenberg zainicjowany w 1971 r. przez Amerykanina Michaela Harta uznawanego za wynalazcę książki elektronicznej. Pierwszym tekstem ucyfrowionym w jego ramach była "Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych". Teksty umieszczone w sieci w ramach projektu (blisko 58 000 publikacji, dostępne na stronie http://www.gutenberg.org/) nie są chronione prawami autorskimi, ponieważ nigdy nie były tymi prawami obłożone (najstarsze teksty) lub prawa te już wygasły. Jak mówił Hart, "Misja Projektu Gutenberg jest prosta. To zachęcanie do tworzenia i dystrybucji e-booków (…) udostępnienie tak wielu e-booków w tak wielu formatach jak to  tylko możliwe, dla całego świata do czytania w tylu językach jak to tylko możliwe". Dziś bezpłatne biblioteki cyfrowe w skali globalnej liczą się już w tysiącach. Są wśród nich zarówno profesjonalne podmioty z zapleczem naukowym, jak też pomniejsze inicjatywy wyrosłe na gruncie lokalnej archiwistyki społecznej.

 

E-bibliotek z e-książkami dostępnymi w ramach tzw. domeny publicznej nie brakuje także w naszym kraju, a sporą część ich zasobów udostępnia od 2007 r. Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC). W województwie podkarpackim największą bazą zdigitalizowanych książek i czasopism jest Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa (PBC) powołana w 2008 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Rzeszowie i Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z kilkunastoma innymi instytucjami w województwie. Część bibliotek z regionu prowadzi ponadto własne biblioteki cyfrowe (m.in. Sanocka Biblioteka Cyfrowa, Przemyska Biblioteka Cyfrowa, Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa, Tarnobrzeska Biblioteka Cyfrowa, Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa), jedną z najmłodszych jest Biblioteka Cyfrowa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa posiada bogate zbiory dotyczące regionu (nie tylko obecnego województwa podkarpackiego, ale szerzej, dawnej Galicji i Kresów), można w niej znaleźć także pozycje związane z innymi obszarami kraju. Rozrzut tematyczny udostępnianych publikacji jest szeroki - od historii i etnografii poprzez botanikę, zoologię i paleontologię po sprawozdania szkolne, książki kucharskie i przewodniki turystyczne. Poza książkami, czasopismami i dokumentami urzędowymi w języku polskim PBC udostępnia także pozycje w języku ukraińskim czy niemieckim (i innych - m.in. włoskim, rosyjskim, francuskim). Oprócz możliwości znalezienia w wyszukiwarce pozycji na interesujące czytelnika tematy, książki i materiały graficzne można też przeglądać poprzez kolekcje tematyczne (np. "Dziedzictwo kulturowe", "Regionalia", "Galicjana"). W zbiorach pozostałych lokalnych bibliotek cyfrowych dominują książki i czasopisma ściślej związane z regionem.

 

Materiały  cyfrowe o tematyce lokalnej odnaleźć można też na stronie: E-biblioteka udostępnia zarówno zdigitalizowane czasopisma, jak i audiobooki z tekstami lokalnych twórców. W dziale "Dokumenty dźwiękowe" dostępne są także zdigitalizowane płyty winylowe z muzyką  polską  oraz zagraniczną (z zasobów Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie).

 

Poza dostępnymi online zasobami bezpłatnych bibliotek cyfrowych w poszukiwaniu e-książek warto także… udać się do tradycyjnej biblioteki, w której otrzymać można kody aktywacyjne umożliwiające dostęp do komercyjnych serwisów z książkami. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie od grudnia 2018 r. udostępnia swoim czytelnikom kody pozwalające na bezpłatny dostęp do LEGIMI  - największego polskiego serwisu (ok. 60 000 publikacji) z e-bookami i audiobookami online, w 2020 r. podobne kody udostępniają swoim czytelnikom także Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie, Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku (w pięciu filiach WiMBP i w niektórych innych bibliotekach regionu - m.in. MBP w Jaśle - można ponadto bezpłatnie wypożyczyć czytniki książek elektronicznych).


Zachęcamy do czytania e-książek, nie tylko w Tygodniu Książki Elektronicznej.

 

Marta Biały
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
– Pracownia Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie

Podkarpacka...
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: