Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117227 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Podsumowanie udziału Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie w VI edycji projektu „O finansach w bibliotece”

12-12-2019

 

Podsumowanie udziału Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
w VI edycji projektu „O finansach w bibliotece”

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przystąpiła po raz pierwszy do udziału w projekcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizowanym z Narodowym Bankiem Polskim, z zakresu edukacji ekonomicznej. W październiku i listopadzie w Bibliotece przeprowadzono cztery cykle bezpłatnych warsztatów pod nazwą „O finansach w bibliotece”. Ich uczestnikami były osoby w wieku 50+ z Rzeszowa i okolic, a trenerami Joanna Piller i Janusz Haliniak z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.


Rekrutacja uczestników, poprzedzona intensywną kampanią promującą projekt, prowadzona była już od czerwca 2019 roku. Efektem rekrutacji była grupa ponad 60. osób, które zostały podzielone na 4 zespoły warsztatowe. Dla osób, które posiadały słabą znajomość obsługi komputera przeprowadzono jednodniowy kurs przygotowawczy.


Ważnymi elementami projektu FRSI, związanymi z przygotowaniem metodycznym trenerów do prowadzenia zajęć z osobami starszymi, były dwudniowe warsztaty z przedstawicielkami Fundacji oraz liczne webinaria. Uczestniczyli w nich Joanna Piller i Janusz Haliniak - trenerzy prowadzący warsztaty w WiMBP.

Po zamknięciu naboru uczestników szkoleń, kolejnym etapem projektu „O finansach w bibliotece” było przeprowadzenie spotkań organizacyjnych, podczas których zaprezentowane zostały główne cele zajęć oraz ich organizatorzy, przedstawiono także trenerów, harmonogram i tematykę warsztatów. Na początku zajęć prowadzący przekazali uczestnikom hasła i loginy do portalu z kursem online, dzięki którym mogli dokonać rejestracji w serwisie szkoleniowym. Wszyscy kursanci otrzymali także materiały biurowe niezbędne podczas spotkań edukacyjnych.

Aktywności uczestników wymagało dokonanie wyboru pięciu z dziesięciu tematycznych modułów kursu, które były szczególnie dla nich interesujące. Najczęściej wybierano moduły: „Bank przez Internet”, „Bezpieczne finanse w sieci”, „Płatności bezgotówkowe” i „Zakupy przez Internet”, z zainteresowaniem spotkały się też tematy „Zarabianie na emeryturze” oraz „Dziedziczenie”.


Na zakończenie każdego cyklu, trenerzy przekazali uczestnikom certyfikaty, "Miniporadniki dotyczące zarządzania finansami osobistymi" oraz nośniki pendrive z pakietem dodatkowych materiałów dotyczących kursu.

Pomimo dobrze przygotowanych i bogatych w informacje scenariuszy spotkań, WiMBP w Rzeszowie postanowiła wzbogacić warsztaty o dodatkowe elementy edukacyjne i atrakcje. W grudniu, dla chętnych osób ze wszystkich czterech grup, Biblioteka zorganizowała wyjście do Narodowego Banku Polskiego - Oddziału w Rzeszowie i spotkanie z jego pracownikami - Moniką Mularz-Dobrowolską i Agnieszką Czuchrą. W czasie wizyty jej uczestnicy dowiedzieli się o misji i zadaniach NBP, zwiedzili minimuzeum bankowe, wystawę numizmatyczną związaną z historią „złotego” i wystawę „Wielcy polscy ekonomiści”. Obejrzeli pokaz dotyczący zabezpieczeń banknotów polskich oraz mieli możliwość wymiany zwykłych monet 2 i 5-złotowych na monety okazjonalne.

W Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie zorganizowane zostało interesujące spotkanie z udziałem policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie – Karoliną Dykas i Jerzym Ossolińskim. Zajęcia miały na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych, oraz zwiększenie ich świadomości w zakresie różnego rodzaju zagrożeń, m.in.: kradzieży kieszonkowych i „na wyrwę”, oszustw „na wnuczka”, „pracownika administracji” czy „gazownika”, włamań do mieszkań i domów, nieuczciwych praktyk konsumenckich. Prelegenci w ciekawy sposób przedstawili tematy i odpowiadali na wszelkie nurtujące seniorów pytania. Na koniec spotkania, rozdali uczestnikom ulotki z przydatnymi informacjami i zaprezentowali ważne strony internetowe prowadzone przez Policję, poświęcone bezpieczeństwu. Dodatkową atrakcją na zakończenie był tradycyjny poczęstunek wzbogacony, tym razem, o specjalnie zamówione na tę okazję pyszne ciasto.
 

Zorganizowane w WiMBP w Rzeszowie warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem osób uczestniczących. Dały możliwość wymiany doświadczeń oraz przekonania się, że technologia i finanse bardzo się ze sobą łączą i nie są „takie straszne jak je malują”. Osoby starsze chętnie uczestniczyły we wszelkich proponowanych aktywnościach i były zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności.

 

Poza celem dydaktycznym, warsztaty były też doskonałą okazją do integracji i nawiązania nowych znajomości zarówno dla uczestników, jak i dla prowadzących, oraz bardzo dobrym sposobem na aktywne spędzenie czasu. Kursanci wyrażali dużą wdzięczność, zadowolenie i chęć uczestniczenia w następnych organizowanych przez Bibliotekę szkoleniach.


Mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie wiele ciekawych pomysłów i projektów. Pierwsze warsztaty komputerowe planujemy zorganizować już na początku nowego roku, dlatego zachęcamy osoby starsze do śledzenia aktualności na stronie internetowej Biblioteki, gdzie prezentowane będą zapowiedzi przygotowywanych warsztatów.

 

Joanna Piller,
Janusz Haliniak
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP 

 

--------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: