Aktualności

„Mozaika wydarzeń” – gra historyczno-literacka zorganizowana w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w ramach XXVII. EDD - relacja

17-09-2019

„Mozaika wydarzeń” – gra historyczno-literacka zorganizowana w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w ramach XXVII. Europejskich Dni Dziedzictwa – relacja

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 13 września odbyła się historyczno-literacka gra miejska „Mozaika wydarzeń”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Rzeszowa. Tegoroczna, piąta edycja gry, miała na celu przybliżenie uczestnikom wyjątkowej historii Rzeszowa, architektury i miejsc, w które wplecione zostały ludzkie losy i biografie osób związanych z przestrzenią miasta. Tematem przewodnim i głównym hasłem XXVII. Europejskich Dni Dziedzictwa był „Polski splot”, nawiązujący do formowania się i umacniania państwowości i jednoczenia się polskiego narodu po 1918 roku.

Do rywalizacji i zabawy przystąpiło 9 drużyn. Każdy zespół, posługując się kartą gry, miał za zadanie odwiedzić wybrane miejsca, rozwiązując zagadki i zadania dotyczące architektury, historii II RP, wybitnych osobowości związanych z Rzeszowem, lokalnej tradycji i etnografii. Głównymi punktami, które znalazły się na mapie „Mozaiki wydarzeń” były m. in. takie miejsca jak: Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, pomnik Żołnierzy Wyklętych, murale związane z historią miasta, Wypożyczalnia Muzyczna oraz Czytelnia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Uczestnicy gry miejskiej musieli również odnaleźć tablice upamiętniające sylwetki ludzi zasłużonych dla Rzeszowa i historii Polski – m.in. płk. Marcina „Lelewela” Borelowskiego czy Ignacego Łukasiewicza.

Meta gry miejskiej była ulokowana w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, gdzie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie i rozdanie nagród w postaci kart podarunkowych do Empiku oraz upominków . Pierwsze miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 1, zdobywając maksymalną ilość punktów. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego, a trzecie miejsce wywalczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 3.

Uroczystego wręczenia nagród dokonały: Barbara Chmura – Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Renata Pasternak – kierownik Działu Udostępniania Zbiorów  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i Ewa Nowak-Koprowicz – koordynator Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Biblioteka składa serdeczne podziękowania partnerom wydarzenia: Punktowi Informacji Europejskiej Europe-Direct Rzeszów, Urzędowi Miasta Rzeszowa, Muzeum Etnograficznemu im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Księgarni Nova oraz Księgarni Epoka.

Marcelina Janisz

W mediach: