Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118130 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„Kompetencje – inspiracje - działania” - szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego - zaproszenie

25-06-2019

„Kompetencje – inspiracje - działania”

szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizuje w 2019 roku, opracowany w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym, Projekt Szkoleniowy pn. „Kompetencje – inspiracje - działania”, w ramach Programu Dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”. Celem Projektu jest umożliwienie bibliotekarzom podniesienia kompetencji osobistych, zawodowych i informatycznych, ułatwiających im skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami, poszerzenie oferty bibliotecznej o nowe usługi dostosowane do ich potrzeb, z zastosowaniem nowych technologii informacyjnych.

 

W ramach Projektu, w okresie od czerwca do listopada 2019 r., odbędzie się 6 szkoleń, zgodnie z podanym poniżej harmonogramem. Dzięki dotacji ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wszystkie szkolenia są dla uczestników bezpłatne. Biblioteki delegujące pokrywają jednak koszty dojazdów. Miejscem realizacji szkoleń jest sala szkoleniowa WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, odpowiednio wyposażona, z możliwością dowolnej aranżacji w zależności od potrzeb oraz z zapleczem socjalnym. Uczestnikom organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach oraz wyżywienie („przerwy kawowe”, obiad), a w przypadku szkolenia dwudniowego również nocleg i kolację w trzygwiazdkowym hotelu „Hetman”, zlokalizowanym przy ul. Langiewicza 19A, w bliskim sąsiedztwie sali szkoleniowej.

 

Nabór na szkolenia realizowany jest w bezpośrednim kontakcie z dyrektorami bibliotek publicznych woj. podkarpackiego, za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

Szkolenie I.

„Gry terenowe w zachowaniu dziedzictwa lokalnego i kultywowaniu pamięci historycznej. Praktyka, techniki”, szkolenie jednodniowe, 6 h, 15 osób.

Uczestnicy warsztatów zdobędą nowe umiejętności organizowania gier tematycznie związanych z przeszłością społeczności lokalnych. Dowiedzą się jak sprawić, by mikrohistoria stała się ciekawa dla mieszkańców, szczególnie młodych ludzi. Podstawą tych działań będzie ożywianie, często zapomnianych, albo znanych z lakonicznych notatek historycznych postaci, wydarzeń i miejsc. Bibliotekarze nauczą się tworzyć fabułę i mechanikę gry.

Termin: 19 czerwca 2019 r. /środa/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 15.15.

Trener: Michał Szmaj, z wykształcenia pedagog i historyk – regionalista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Harcerz – od lat zajmuje się wychowywaniem młodzieży za pomocą harcerskiej metody wychowawczej. Szkoli instruktorów harcerskich, kilka lat pracował z osobami niepełnosprawnymi. Twórca wielu gier terenowych oraz miejskich, mających na celu, m.in. zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa lokalnego. Inicjator i koordynator wielu projektów społecznych i kulturalnych (trener z wrocławskiej firmy szkoleniowej Good Books).

 

Szkolenie II.

„Książkowe rewolucje. eBook w rzeczywistości społecznościowego internetu i mobilnych urządzeń”– warsztaty z zakresu nowych technologii informatycznych w bibliotekach. Szkolenie jednodniowe, 6 h, 15 osób.

Uczestnicy nabędą teoretyczną i praktyczną wiedzę, m.in. z zakresu ewolucji dotyczącej przygotowania i udostępniania książek elektronicznych (także w kontekście prezentacji tych dokumentów młodszemu czytelnikowi). Poznają także problemy odnoszące się do roli ebooków we współczesnym świecie edukacji, kultury i nauki, ich funkcjonowania w świecie konwergencji mediów i rzeczywistości sieci drugiej generacji, ale także mobilności urządzeń i multimedialnych treści.

Termin: 9 września 2019 r. /poniedziałek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 15.15.

Trener: Grzegorz Gmiterek, (doktor bibliologii i informatologii) adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego; jego zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki dotyczącej wykorzystywania nowych technologii w instytucjach kultury i nauki (w tym szczególnie narzędzi i usług Web 2.0 oraz mobilnych urządzeń i aplikacji; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym książki Biblioteka 2.0, Warszawa 2011.

 

III. Szkolenie

„Grafika komputerowa dla niegrafików: jak zostać grafikiem korzystając z darmowych narzędzi online – warsztaty komputerowe”. Szkolenie dwudniowe, 16 h (2x8h), 15 osób, z zakresu nowych technologii informatycznych w bibliotekach.

Uczestnicy nabędą umiejętności tworzenia grafik, ikonografik, plakatów, ulotek i innych materiałów graficznych przydatnych w pracy biblioteki, z wykorzystaniem dostępnych w sieci internetowej, bezpłatnych programów graficznych.

Termin: 16-17 września 2019 r. /poniedziałek - wtorek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.40 (I dzień) i 8.30 - 15.10 (II dzień).

Trener: Tomasz Kasperczyk, grafik komputerowy, operator DTP, webmaster, realizuje projekty stron internetowych, animacji flashowych, prezentacji multimedialnych.

 

Szkolenie IV.

„Biblioteka na Facebooku – jak pisać posty, dobierać zdjęcia, analizować statystyki i komunikować się z odbiorcą?”, szkolenie jednodniowe, 6 h, 15 osób.

Praktyczne warsztaty pokazujące jak zwiększyć ruch na bibliotecznym Facebooku i wykorzystać potencjał serwisu. Uczestnicy dowiedzą się jak zdobywać nowych obserwatorów, poprawić zasięg swoich postów, analizować zachowania fanów i pisać posty tak, aby dostawać więcej lajków, komentarzy i udostępnień. Nauczą się jak analizować własne dotychczasowe działania. Uzyskają szereg pomysłów na dalszą aktywność w mediach społecznościowych.

Termin: 8 października 2019 r. /wtorek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 15.15.

Trener: Marcin Białecki, absolwent dziennikarstwa i kultury mediów. Pracownik działu marketingowego poznańskiego wydawnictwa Black Monk (trener z wrocławskiej firmy szkoleniowej Good Books).

 

Szkolenie V.

„Videosribing – połączenie promocji biblioteki z pracą z młodym czytelnikiem”, szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób. Warsztaty dla bibliotekarzy z zakresu kształtowania umiejętności wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy biblioteki, a mianowicie tworzenie filmów rysunkowych: od odpowiedniej konstrukcji scenariusza opracowanego do tekstu literackiego, poprzez grę aktorską, lektora, aż po tworzenie rysunków i ich filmowanie. 

Termin: 22 października 2019 r. /wtorek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 – 15.15.

Trener: Grzegorz Winnicki, absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji naukowo-Technicznej UNCS w Lublinie; doktorant w Instytucie Socjologii KUL JP II; od 2019 roku prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL JP II (technologia informacyjna, warsztat fotograficzny i fotografia w komunikacji społecznej) i Instytucie KUL JP II (warsztaty animatora kultury, warsztaty medialne), Instruktor metodyczny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Latarnik PCRS, certyfikowany Trener Narodowego Centrum Kultury.

 

VI. Szkolenie

„Bibliotekarze stawiają na FlashMob”, szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób. Warsztaty dla bibliotekarzy pokazujące różne sposoby na promocję działań bibliotecznych oraz czytelnictwa poprzez zaangażowanie czytelników i mieszkańców. Celem jest pokazanie wyjście z ofertą biblioteki poza jej mury i zaangażowanie dużej liczby osób. Omówione zostaną elementy rejestracji wydarzeń w celach promocyjnych wykorzystaniem smartfonów, aparatów, dronów. 

Termin: 7 listopada 2019 r. /czwartek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 15.00.

Trener: Grzegorz Winnicki, absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji naukowo-Technicznej UNCS w Lublinie; doktorant w Instytucie Socjologii KUL JP II; od 2019 roku prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL JP II (technologia informacyjna, warsztat fotograficzny i fotografia w komunikacji społecznej) i Instytucie KUL JP II (warsztaty animatora kultury, warsztaty medialne), Instruktor metodyczny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Latarnik PCRS, certyfikowany Trener Narodowego Centrum Kultury.

 

Koordynator projektu: Lucyna Kloczkowska,

Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie

Relacje ze szkoleń:

SZKOLENIE I. „Gry terenowe w zachowaniu dziedzictwa lokalnego i kultywowaniu pamięci historycznej. Praktyka. Techniki”

SZKOLENIE II. „Książkowe rewolucje. eBook w rzeczywistości społecznościowego Internetu i mobilnych urządzeń”

SZKOLENIE III. „Grafika komputerowa dla niegrafików: jak zostać grafikiem korzystając z darmowych narzędzi online – warsztaty komputerowe”

SZKOLENIE IV. „Biblioteka na Facebooku – jak pisać posty, dobierać zdjęcia, analizować statystyki i komunikować się z odbiorcą?”

SZKOLENIE V. „Videosribing – połączenie promocji biblioteki z pracą z młodym czytelnikiem”

SZKOLENIE VI. „Bibliotekarze stawiają na FlashMob”

 

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa

Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: