Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118168 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Relacja z III. edycji Festiwalu Wyczytanej Książki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

17-06-2019

 Relacja z III. edycji Festiwalu Wyczytanej Książki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

 

W dniach od 12 do 15 czerwca 2019 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyła się III. edycja Festiwalu Książki Wyczytanej – projektu, który zyskał uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

 

Czterodniowe święto książki wyczytanej – czyli takiej, która dostaje drugą szansę na zdobycie czytelnika obejmowało działania dotyczące aktywnej promocji literatury i czytelnictwa. Celem projektu było rozbudzenie potrzeb kulturalnych oraz kształtowania nawyków korzystania z dzieł literackich.

 

Festiwal Wyczytanej Książki miał miejsce w przestrzeni Miasta Rzeszowa oraz placówkach Biblioteki. W ramach projektu zorganizowano: akcję bookcrossingową, rodzinny piknik
w bibliotece, warsztaty, spektakle, gry plenerowe oraz happeningi czytelnicze, skierowane do wszystkich grup wiekowych.

 

Wśród gości specjalnych zaproszonych do udziału w Festiwalu są poczytni autorzy literatury dla dzieci i dla dorosłych:

Marcin Pałasz – autor książek dla dzieci oraz słuchowisk radiowych, a także laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jego najpopularniejsze dzieła to Straszyć nie jest łatwo, Wakacje w wielkim mieście, Wszystko zaczyna się od marzeń, Licencja na zakochanie oraz Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika. Popularność rozpoczęła się od książki Sposób na elfa, wyróżnioną w 2012 roku  w Konkursie na Książkę Roku 2012 przez polską sekcję IBBY.

Anna Kańtoch – autorka książek dla młodzieży i dorosłych. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2013 r. została wyróżniona nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za powieść Wiara oraz Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść Niepełna

Hanna Cygler -  polska pisarka i tłumaczka języka szwedzkiego oraz angielskiego, Specjalizuje się w literaturze obyczajowej. O sobie napisała: „… pragnę pisać książki, które sprawiają przyjemność moim czytelnikom”. Wśród najpopularniejszych powieści znajdą się takie pozycje jak: Kolor bursztynu, Tryb warunkowy, W cudzym domu.

Wojciech Chmielarz – autor kryminałów, znany z cyklu książek Jakub Mortka. W 2013 i 2014 został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, a w 2015 r. został jej laureatem za powieść Przejęcie. Pracuje również jako dziennikarz, publikował m. in. dla Pulsu Biznesu, Polityki, Nowej Fantastyki.

Marek Bieńczyk – pisarz, eseista, historyk literatury, tłumacz. Laureat Nagrody Literackiej Nike 2012 za zbiór esejów Książka twarzy. Oprócz pisarstwa pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN oraz wykłada w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Specjalizuje się w zakresie literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej.

Justyna Bednarek – pisarka, dziennikarka i ilustratorka, której Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek walczyły w 2015 roku o Tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. W 2018 r. zdobyła Nagrodę Koziołka Matołka – Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za Pan Kardan i przygoda z vetustasem. W 2018 również jej bajka Babcocha zyskała nominację do tytułu Książki Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY.

Anna Cieplak – pisarka i koordynatorka projektów kulturalnych. Związana z Krytyką Polityczną. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść Ma być czysto. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. Została stypendystką programu Aktywność obywatela. Nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN za wzmacnianie cieszyńskiej tożsamości lokalnej oraz wypracowanie wzorowych rozwiązań współpracy z wolontariuszami.

Marcin Wroński – pisarz i dramaturg, autor popularnego cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Laureat m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru i dwukrotnie Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników.

 

Nad Festiwalem został objęty  patronat honorowy Marszałka Wojewódzka Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla i Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca.

Patronami medialnymi zostali: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, nowiny24.pl.

 

W dniu 29 maja 2019 r. zorganizowano akcję bookcrossingową w przestrzeni miejskiej, która miała na celu szeroką promocję Festiwalu Wyczytanej Książki i czytelnictwa. Wyczytane Książki, uprzednio przygotowane zostały rozmieszczone w różnych miejscach. W akcję włączyło się jedenaście placówek – Kawiarnia Niebieskie Migdały, Restauracja Stolarnia, Powoli Cafe, Restauracja Radość, Galeria Rzeszów, Restauracja Konfitura, Galeria Rzeszów, Millenium Hall oraz Przychodnie ZOZ przy ul. Lubelskiej 6, Hetmańskiej 21, Hoffmanowej 8a. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji!

 

W dniu 12 czerwca 2019 r., w pierwszy dzień Festiwalu w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 gościliśmy Marcina Pałasza. Dzieci, które przybyły na spotkanie zachwyciły się twórczością pisarza. Link do pełnej relacji ze spotkania z Marcinem Pałaszem. Na spotkaniu poznaliśmy, jak pisarz zaczyna dzień i skąd bierze motywację do tworzenia kolejnych książek.

 

W Filii nr 13 również mieliśmy gościa specjalnego! Pani Anna Kańtoch, autorka książek dla dzieci zawitała z promiennym uśmiechem na twarzy. Autorka wydaje książki z zakresu powieści kryminalnych i fantastycznych. Link do pełnej relacji ze spotkania z Anną Kańtoch. 

 

O godzinie 17:00 w Filii nr 6 rozpoczęto kwieciste posiedzenie z Hanną Cygler – autorką znaną i lubianą wśród naszych Czytelniczek. Spotkanie prowadziła Pani Iwona Piętak z Polskiego Radio Rzeszów. Link do pełnej relacji ze spotkania z Hanną Cygler. Hanna Cygler zostawi w pamięci uczestniczek przemiłe wspomnienia. Dała się nam poznać jako ciepła, zaangażowana i otwarta osoba.

 

W Parku Jedności Polonii z Macierzą przy ul. Pułaskiego o godzinie 18:00 każdy mógł trafić do bajkowej krainy! A to wszystko dzięki BAJCE NA DOBRANOC, spektaklowi w plenerze prowadzonemu przez aktora Henryka Hryniewickiego, który z pomocą swoich pomocników – lalek zabrał dzieci w magiczną opowieść. W ramach Festiwalu odbyły się jeszcze spotkania w Filii nr 10 i podczas Rodzinnego Pikniku w Bibliotece.

 

Kto lepiej przeczyta bajkę, jak nie ukochana babcia i ukochany dziadek? POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU odbyło się w Filii nr 20, Filii nr 6 i przy ul. Sokoła 13. Jak wiele śmiechu, zabawy i radości przyniosła ta akcja czytelnicza! Dziadkowie czytali dzieciom, a dzieci – dziadkom i babciom. Byliśmy świadkami pięknych historii, wzruszeń i mnóstwa, mnóstwa pozytywnej energii. Oby więcej takich chwil w Bibliotece!

 

Upalny 13 czerwca przyniósł nam jeszcze więcej atrakcji! Poranek zaczęliśmy pracowicie w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy ul. Pułaskiego, przygotowując rekwizyty i punkty kontrolne dla młodzieży, która wzięła udział w grze miejskiej PODCHODY ZA KSIĄŻKĄ. Sześć dzielnych drużyn wyruszyło z głównej, parkowej sceny po zwycięstwo! Wszystkie zadania były związane z literaturą dla dzieci i młodzieży. Dzieciaki poradziły sobie wyśmienicie, zdobywając wszystkie punkty. Najwięcej radości sprawiły nagrody – bony na przepyszne lody od Myszki. Na uwagę zasłużyły również książki na specjalnie przygotowanych regałach, które zniknęły w ciągu kilkunastu minut. I kto powiedział, że młodzież nie chce czytać?

 

W czwartek Wypożyczalnia Muzyczna gościła znakomitego gościa – Marka Bieńczyka. Spotkanie prowadził Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Kameralnej atmosferze sprzyjało towarzystwo obrazów znanego, krakowskiego artysty Albina Talika, który zresztą zaszczycił nas swoją obecnością zarówno na Festiwalu, jak i na samym spotkaniu. Marek Bieńczyk opowiedział nam o swojej twórczości, przybliżając wątki z powieści „Jabłko Olgi, Stopy Dawida”, „Kontener” oraz pozostałych. Nie zabrakło anegdot i zwierzeń. Dowiedzieliśmy się m. in. o związkach z miastem Jarosław oraz o relacjach z matką. Jak na wszystkie wyjątkowe wydarzenia, spotkanie przeciągnęło się do samego wieczora, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni! Długo będziemy je wspominać i mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się wspólnie spotkać.

 

W głównym budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13, w tych samych ramach czasowych odbyło się spotkanie z Wojciechem Chmielarzem – autorem poczytnych kryminałów, które poprowadziła niezastąpiona Iwona Piętak z Polskiego Radio Rzeszów. Autor „Żmijowiska” opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z pisarstwem jako dziennikarz i autor.

 

W piątek dzieci wraz z rodzicami miały przyjemność spotkać Justynę Bednarek: w Filii nr 4 o godzinie 9:00, a także przeżyć niesamowite warsztaty kulinarne KSIĄŻKA I KUCHNIA
w restauracji Europejskie Klimaty, zlokalizowanej przy ul. Kolejowej 1, gdzie mogły oddać się smakowym szaleństwom, łącząc wrażenia literackie z kuchennymi.

 

Kolejnym z wyjątkowych gości, który odwiedził Bibliotekę w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki był wspomniany wcześniej Albin Talik – transmedialny artysta z Krakowa, który prowadził warsztaty KSIĄŻKI NIE DO CZYTANIA w Wypożyczalni Muzycznej. Dzieła, które powstały, zawisły w finałowy dzień Festiwalu w Sali multimedialnej Biblioteki przy ul. Sokoła 13. Albin Talik wtajemniczył młodzież w trudną sztukę kolażu. Warsztatowe prace są kreatywne, zaskakujące i piękne – zyskały uznanie samego mistrza. Wystawa będzie dostępna w Wypożyczalni Muzycznej przez całe lato.

 

Młodzież tłumnie zebrała się na przedpołudniowe spotkanie z Anną Cieplak – autorką oraz animatorką kultury, która wie wszystko o problemach młodzieży. Wie, ponieważ na co dzień – oprócz pisania świetnych książek zajmuje się pracą z nimi. Na spotkaniu, które poprowadziła Pani Dorota Dominik – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie dowiedzieliśmy się o tym, jak rozmawiać o problemach, jak do nich podchodzić i w końcu, jak je rozwiązywać. Nie zabrakło oczywiście pytań od publiczności oraz pamiątkowego zdjęcia.

 

Finał III. edycji Festiwalu Wyczytanej Książki odbył się w Bibliotece przy ul. Sokoła 13 na RODZINNYM PIKNIKU W BIBLIOTECE. O godz. 16:30 zaroiło się u nas od literackich postaci – wróżek, księżniczek, żabek, czarodziejów i myszek! Nie przeraziliśmy się nawet groźnego smoka, który zionął ogniem! Był to wspaniały konkurs LITERACKI BOHATER, który gwarantował – oprócz doskonałej zabawy – atrakcyjne nagrody. Każdy z uczestników został doceniony i wyróżniony. Rodzinny Piknik w Bibliotece zapewniał moc atrakcji – od czytelni plenerowej, w której można było odetchnąć na kolorowych leżakach, po malowanie twarzy i robienie olbrzymich, mydlanych baniek przez animatorki. Hitem dla najmłodszych uczestników okazała się zabawa z Bibliotekarkami na wielkiej, kolorowej chuście, oglądanie BAJKI NA DOBRANOC Henryka Hryniewickiego oraz kabaretu interaktywnego BERGAMUTY. Dla chętnych, których nie brakowało w Czytelni Głównej oraz magazynach z książkami zorganizowano grę nawiązującą do baśni i bajek – LITERACKĄ GRĘ PRZYGODOWĄ, w której można było zdobyć kolorowe upominki.

 

Na pamiątkę można było sobie zrobić zdjęcie w foto-budce, która była dostępna dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie – dziękujemy!

 

O godzinie 17:00 rozpoczęło się spotkanie z Marcinem Wrońskim, który po raz pierwszy gościł w Rzeszowie. I na tym spotkaniu nie zabrakło największych fanów naszego gościa specjalnego, który specjalizuje się w literaturze kryminału. Spotkanie poprowadził Wojciech Maryjka z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Serdecznie dziękujemy za inspirujące odwiedziny!

 

W imieniu Dyrekcji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz wszystkich pracowników pragniemy serdecznie podziękować za udział uczestnikom, autorom, artystom oraz wszystkim zaangażowanym! Dzięki Wam nasze wydarzenie osiągnęło sukces i będziemy je sukcesywnie powtarzać w kolejnych latach!

 

Impreza dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Media o nas:
https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/22543/polityka-prywatnosci
https://rzeszow.tvp.pl/43054611/w-rzeszowie-rozpoczal-sie-festiwal-wyczytanej-ksiazki
http://rzeszow.eska.pl/newsy/wojewodzka-i-miejska-biblioteka-publiczna-w-rzeszowie-zaprasza-na-iii-edycje-festiwalu-wyczytanej-ksiazki/774567
https://nowiny24.pl/3-edycja-festiwalu-ksiazki-wyczytanej-w-rzeszowie-zobacz-co-sie-bedzie-dzialo-program/ar/c1-14186253
http://www.rozrywka.resinet.pl/aktualnosci/czterodniowe-swieto-ksiazki-w-przestrzeni-miasta-oraz-w-placowkach-wimbp.html
https://radiovia.com.pl/aktualnosci/festiwal-wyczytanej-ksiazki
https://rzeszow-news.pl/czterodniowe-swieto-ksiazki-od-srody-w-rzeszowie-iii-festiwal-wyczytanej-ksiazki/
http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/32072/iii-edycja-festiwalu-wyczytanej-ksiazki-od-12-15-czerwca-2019
http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=4664&poz=mr1&show=-1&pagebl1=0
https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wszystkie-artykuly/pozostale/wydarzenia/22396/festiwal-wyczytanej-ksiazki
https://kurierrzeszowski.pl/2019/06/09/wimbp-zaprasza-na-iii-edycje-festiwalu-wyczytanej-ksiazki/
http://www.kultura.erzeszow.pl/kultura-w-rzeszowie2/iii-edycja-festiwalu-wyczytanej-ksiazki,852.html
http://www.rzeszow.pl/kalendarz-imprez/19085,festiwal-wyczytanej-ksiazki.html
http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/zapowiedzi-imprez/item/5275-rzeszow-festiwal-wyczytanej-ksiazki
https://www.radio.rzeszow.pl/#ajx/wiadomosci/22543/rozpoczyna-sie-festiwal-wczytanej-ksiazki
https://www.biznesistyl.pl/kultura/ksiazka/8342_.html
http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/aktualnosci/19084,festiwal-wyczytanej-ksiazki.html
https://radiovia.com.pl/aktualnosci/ruszyl-festiwal-wyczytanej-ksiazki
https://nowiny24.pl/3-edycja-festiwalu-ksiazki-wyczytanej-w-rzeszowie-zobacz-co-sie-bedzie-dzialo-program/ar/c1-14186253

----------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: