Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118469 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Tablety dla aktywnych - warsztaty dla osób w wieku 50+ rozpoczynających przygodę z tabletem - relacja

03-06-2019

Tablety dla aktywnych - warsztaty dla osób w wieku 50+
rozpoczynających przygodę z tabletem

 

Tablety dla aktywnych - warsztaty dla osób w wieku 50+ rozpoczynających przygodę z tabletem, odbyły się 28 i 29 maja 2019 r. w pracowni szkoleniowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 58a.

W warsztatach uczestniczyła grupa osób w wieku 50+, mieszkających na terenie województwa podkarpackiego, które chciały poznać oraz rozwinąć swoje umiejętności dotyczące obsługi tabletów i wykorzystania ich w życiu codziennym.
 

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, do czego mogą być wykorzystywane tablety, co to jest „system Android” i jak poruszać się w jego ustawieniach. Na początku należało oswoić się z obsługą ekranu dotykowego i swobodnym korzystaniem z klawiatury, po czym przeszliśmy do odkrywania bogatego zasobu aplikacji wbudowanych i tych dostępnych do pobrania w Sklepie Play. Gdy połączyliśmy nasze urządzenia z siecią wi-fi, mogliśmy wyszukiwać w wyszukiwarce Google Chrome różne informacje. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wyszukiwanie głosowe oraz korzystanie z głosowego Translatora. Następnie prowadziliśmy rozmowy na chacie i telekonferencje wykorzystując do tego komunikator Hangout. Po włączeniu danych lokalizacyjnych, siedząc wygodnie w fotelu planowaliśmy lokalne, jak i dalekie podróże, przy pomocy Map google, myBus online i Google Street View.
 

Uczestnicy robili zdjęcia oraz nagrywali filmy, przeglądali je, odtwarzali oraz edytowali, a następnie przesyłali do siebie za pomocą poznanego wcześniej komunikatora. Ćwiczyliśmy również samodzielne wyszukiwanie aplikacji w Sklepie Play, instalowanie, a następnie odinstalowanie ich w celu zwiększenia miejsca na naszych urządzeniach.
 

W trakcie warsztatów zaprezentowane zostały aplikacje służące do przypominania o przyjmowaniu leków, piciu wody, aktywności fizycznej i kontrolowaniu stanu swojego zdrowia - MyTherapy, Przypomnienie wypij wodę, Krokomierz. Był również czas na relaks. Zainstalowaliśmy gry, które mogą zarazem stymulować nasz rozwój oraz uwalniać od stresu, m.in. Gry umysłowe, Mistrz słów, Wykreślanka, Spots Connect czy Milionerzy.
 

W czasie zajęć warsztatowych dyskutowaliśmy i wymienialiśmy między sobą dotychczasowe doświadczenia na temat wykorzystania prywatnych tabletów uczestników i próbowaliśmy rozwiązywać indywidualne problemy z tym związane.


Warsztaty odbywały się w profesjonalnie wyposażonej pracowni szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 58a. Każdy osoba biorąca w nich udział miała do dyspozycji tablet z systemem Android 6.0, na którym mogła ćwiczyć nabywane umiejętności.


Zajęcia poprowadzili Joanna Piller i Janusz Haliniak z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.


Warsztaty dały możliwość wymiany doświadczeń oraz przekonania się o pozytywnym wpływie nowych technologii na życie człowieka w każdym wieku. Osoby starsze chętnie uczestniczyły w zajęciach, były zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności.
 

Poza celem dydaktycznym, warsztaty są też doskonałą okazją do integracji i nawiązania nowych znajomości oraz sposobem na aktywne spędzenie czasu, dlatego zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych naszych projektach planowanych już wkrótce, które odbędą się pod hasłem "O finansach w bibliotece".
 


Joanna Piller
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie


--------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: