Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118525 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

11. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie - relacja

23-05-2019

11. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

 

18 maja 2019 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała Noc Biblioteki w ramach Nocy Muzeów, we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
 

Jak co roku, przy pomocy własnych sił oraz Funduszy z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego Miasta Rzeszowa na 2019 rok Biblioteka zaproponowała uczestnikom wyjątkowy wieczór. Gościem specjalnym był Piotr Krępeć, który zaszczycił nas wyjątkowym recitalem gitarowym "Między Myślami". Zachwyceni słuchacze oddali się muzyce! Muzyk wykonał kilkanaście utworów gitarowych pochodzących z najnowszej płyty "Movement in Silence", a także utwór, który przygotował dla piosenki „Dom dobrych drzew” śpiewanej przez Edytę Górniak, znany fanom jako utwór serialu emitowanego przez TVP „Leśniczówka”. Koncert rozpoczął się o godzinie 20:00. Niespodzianką dla widzów został He Xueyang z Chin, który z gościem specjalnym zagrał kilka utworów.


O godzinie 19:00 Dział Informacyjno-Bibliograficzny zaprosił na wyjątkowe warsztaty Rzeszowskie kolaże poprowadzone przez Małgorzatę Lasek – znaną artystkę, specjalizującą się w rękodzielnictwie. Chętni wykonywali swoje prace techniką kolażu, formując kompozycje z wykorzystaniem zdjęć, pocztówek, tworzyw, skrawków materiałów, fotografii, obrazów, tekstów, wycinków z gazet, suszonych liści lub koronek, naklejając je na papier. Podczas spotkania ceniona, rzeszowska poetka Jadwiga Kupiszewska zaszczyciła uczestników swoimi wierszami.

Gotowe prace zostały oprawione w ramki. Wszystkie uczestniczki wykazały się wyjątkową pomysłowością. Kolaże można obejrzeć w powarsztatowej wystawie, ustawioną w głównym hallu WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13.


W głównym hallu budynku WiMBP królowała wyjątkowa wystawa przygotowana przez Dział Komputeryzacji: Ignacy Schaitter i Spółka – z dziejów jednej z najstarszych firm w mieście. W ustawionych tematycznie gablotach zostały wyeksponowane pamiątki i archiwalia związane z rzeszowską firmą działającą w Rzeszowie w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Zwiedzający mogli podziwiać materiały związane z działalnością handlową, społeczną i naukową rodu Schaitterów. Wśród dokumentów było można odnaleźć m. in. portrety, legitymacje, rękopisy, korespondencje, dyplomy, afisze reklamowe, druki ulotne, cenniki, etykiety i opakowania po produktach sprzedawanych w sklepie, inwentarze, fotografie.
Archiwalia podzielone tematycznie, umieszczone zostały w dziesięciu gablotach:

Gablota nr 1-2: Właściciele przedsiębiorstwa i ich działalność

Gablota nr 3: Pracownicy/Materiały reklamowe

Gablota nr 4: Materiały firmowe i reklamowe

Gablota nr 5: Etykiety i cenniki

Gablota nr 6-7: Stacje benzynowe

Gablota nr 8: Księgi handlowe, inwentarze, bilanse

Gablota nr 9: Stary Cmentarz w Rzeszowie 

Gablota nr 10: Wyposażenie sklepu i sklepowy asortyment.


Wszystkie materiały zostały udostępnione dzięki uprzejmości Pana Jerzego Gottmana – syna ostatniego właściciela firmy Ignacy Schaitter i Spółka, za co pragniemy złożyć serdeczne podziękowania.


Na piętrze Biblioteki głównym elementem, który zwracał uwagę zwiedzających była akcja W sklepie Ignacego Schaittera – niezwykła podróż wehikułem czasu: specjalnie zaaranżowana fotobudka, w której robiono zdjęcia przy pomocy rekwizytów oraz elementów stroju w stylu retro cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. Wykonane zdjęcia zabierano na pamiątkę.


Na piętrze, oprócz fotobudki dla zwiedzających udostępniono dwie ciekawe wystawy: W dawnym Rzeszowie oraz Rzeszów w Literaturze, na których przedstawiono zbiory biblioteczne związane bezpośrednio ze stolicą Podkarpacia, m. in. pocztówki, fotografie Edwarda Janusza, dokumenty życia społecznego z przełomu XIX i XX wieku, jak również zbiory literackie rzeszowskich autorów: Marka Czarnoty, Bogusława Kotuli, publikacje dotyczące historii kultury i szkolnictwa w mieście, albumy. Nie zabrakło również poezji oraz powieści nawiązujących do naszego miasta.


Nie zapomnieliśmy również o naszych czytelnikach, którzy są prawdziwymi bibliofilami. Podczas Nocy Biblioteki mieli okazję zobaczyć magazyny zbiorów: książek, czasopism przedwojennych, a także przyjrzeć się wystawie Historia pisma i książki. Dopełnieniem wszystkich bibliotecznych atrakcji okazał się Kiermasz Książek Wyczytanych, na którym chętni mogli zakupić książki już od złotówki!


Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Nocy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, a w szczególności goszczącym u nas artystom – Piotrowi Krępeciowi za niezapomniany występ, Małgorzacie Lasek za twórczą atmosferę oraz Panu Michałowi Bosek z Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie za pomoc i zaangażowanie przy fotobudce.


Katarzyna Błajdo 
spec. ds. promocji WiMBP w Rzeszowie

Pisali o Nas:

 

>> Audycja "Okolice Kultury" w Polskim Radio Rzeszów, dnia 17 maja o 18:00: Z Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbarą Chmurą rozmawiał Adam Głaczyński



 -----------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: