Warsztaty pięknego pisania w stylu kaligrafii nowoczesnej - relacja

25-03-2019

Warsztaty pięknego pisania w stylu kaligrafii nowoczesnej

23 marca 2019 r. w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie odbyły się warsztaty pięknego pisania w stylu kaligrafii nowoczesnej z użyciem pisaków pędzelkowych brush pen.

Warsztaty poprowadziła Monika Krzysiak – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, pasjonatka kaligrafii i grafiki.

Warsztaty przeznaczone były dla osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z kaligrafią oraz chcących nadać swojemu indywidualnemu charakterowi pisma więcej wyrazu i ekspresji.

Sobotnie warsztaty przybliżyły uczestnikom czym jest kaligrafia nowoczesna, jakich materiałów pisarskich, w tym pisaków i papieru, używa i jakie współcześnie znajduje zastosowanie. Prowadząca omówiła zasady kaligrafowania małych i dużych liter, łączenia ich w słowa, przekazała wiele praktycznych porad dotyczących pisania kaligraficznego, a także przedstawiła literaturę przedmiotu dotyczącą stylów pięknego pisania.

W trakcie warsztatów ich uczestnicy, przy pomocy arkuszy ćwiczeń i pisaków pędzelkowych, w skupieniu kaligrafowali różnorodne kształty, znaki i litery oraz słowa. Warsztaty były wprowadzeniem do trudnej sztuki pięknego pisania, która wymaga od osoby chcącej ją opanować, wielu ćwiczeń i doskonalenia. Każdy z uczestników, by kontynuować rozpoczętą przygodę, otrzymał do domu zestaw materiałów piśmienniczych oraz wylosował cytat o książce wykaligrafowany przez Panią Monikę, z zadaniem własnoręcznego odwzorowania go w stylu kaligrafii nowoczesnej.

Organizację warsztatów dofinansowano
z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

Bożena Janda
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych