Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118868 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Wydawnictwa własne WiMBP w Rzeszowie z 2018 roku

27-02-2019

 Wydawnictwa własne
Wojewódzkiej i Miejskiej Bibli
oteki Publicznej w Rzeszowie z 2018 roku

„Babeliada”"Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny" (audiobooki) oraz "Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans" (książka), to trzy nowe wydawnictwa przygotowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie w 2018 roku. Bezpłatne egzemplarze można było otrzymać w trakcie organizowanych przez Bibliotekę spotkań promocyjnych, są także dostępne do wypożyczenia w placówkach WiMBP w Rzeszowie.


Audiobook „Babeliada” Krystyny Lenkowskiej

Audiobook "Babeliada" nagrany wiosną 2018 r. w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie to dźwiękowa edycja powieści Krystyny Lenkowskiej o tym samym tytule. Wyjątkową książkę z wątkami regionalnymi (m.in. historią urodzonego w Godowej k. Strzyżowa światowej sławy biochemika i genetyka prof. Franciszka Chrapkiewicza-Chapeville’a) traktującą o relacjach międzyludzkich, miłości, komunikacji i demitologizacji związków - będącą zarazem prozatorskim debiutem rzeszowskiej poetki i tłumaczki - wydało w 2016 r. Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza".

„Babeliadę” w wersji cyfrowej (czas trwania: 4 godz. 56 min.) czyta sama autorka, Krystyna Lenkowska, a uzupełnieniem tekstu są utwory muzyczne w wykonaniu Bożeny Boba-Dygi, Pawła Czachura, Zbigniewa Działy i Andrzeja Zaryckiego.


Realizacja nagrania: Bartosz Babelski.

Projekt okładki: Joanna Piller - WiMBP w Rzeszowie.

Grafika: Marek Pokrywka.

Koordynacja projektu wydawniczego: Bożena Janda - WiMBP w Rzeszowie.

Wydanie audiobooka „Babeliada” dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.



Audiobook "Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny"

Audiobook "Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny" nagrany w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie w sierpniu 2018 r. (czas trwania: 4 godz. 44 min.) zawiera fragmenty wydanego blisko sto lat temu dwutomowego dziennika autorstwa rzeszowskiego adwokata i działacza społecznego, Wincentego Dańca ("Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny. Z dziennych notatek zebrał Dr. Wincenty Daniec", Rzeszów 1925 oraz "Nasz ostatni biuletyn wojenny. Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny z dziennych notatek zebrał Dr. Wincenty Daniec", Rzeszów 1931).
To jedyne odnotowane, tak obszerne (ponad 450 stron), dzieło będące relacją pamiętnikarską naocznego świadka wydarzeń rozrywających się w regionie w czasie I wojny światowej. Książki te dostępne są w zbiorach Czytelni WiMBP w Rzeszowie, a także w postaci zdigitalizowanej w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej:

https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/12149/edition/11137#structure

Wybrane do nagrania treści dotyczą wypadków mających miejsce w Rzeszowie i okolicach w latach 1914-1918. Znalazły się wśród nich, m.in. opowieści o wojennej codzienności rzeszowian, historie (nierzadko drastyczne) o rabunkach, gwałtach i morderstwach dokonywanych przez pułki węgierskich honwedów w Galicji, kwiecista relacja kanoniera Józefa Sobka z Woli Rafałowskiej z klęski wojsk austriackich na froncie rosyjskim, a także liczne anegdoty (np. o rekrutach próbujących za wszelką cenę uniknąć służby wojskowej) oraz opisy euforycznych nastrojów i nadziei na niepodległość jakie zapanowały w polskim społeczeństwie pod koniec wojny.

Wybór tekstów z pamiętnika: Agata Rak-Wilczakowska - WiMBP w Rzeszowie.

Lektor: Jan Niemaszek.

Realizacja nagrania: Andrzej Turaj - WiMBP w Rzeszowie.

Projekt okładki: Joanna Piller - WiMBP w Rzeszowie.

Koordynacja projektu wydawniczego: Bożena Janda - WiMBP w Rzeszowie.

W audiobooku wykorzystano fragmenty utworów: "Szara piechota", "Wojenko, wojenko", "Idzie żołnierz borem, lasem" w instrumentalnej aranżacji i w wykonaniu Bogdana Barlika. Zdjęcia na okładce audiobooka pochodzą z zakładu fotograficznego Edwarda Janusza i zostały udostępnione przez Elżbietę Kaliszewską - prawnuczkę fotografa.

Wydanie audiobooka "Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny" dofinansowano ze środków pochodzących z programu Europejskie Dni Dziedzictwa 2018.


Książka „Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans”

"Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans" to okolicznościowa publikacja przygotowana wspólnie przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza" dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Książka - podobnie jak wydana w 2015 r. "Silva rerum resoviensium” - jest zbiorem wycinków zaczerpniętych z archiwalnej prasy lokalnej (w oryginalnym brzmieniu). Autorzy przejrzeli numery "Głosu Rzeszowskiego" i "Ziemi Rzeszowskiej" z lat 1918-1920 wybierając teksty i ogłoszenia obrazujące codzienne funkcjonowanie miasta i jego mieszkańców w przededniu odzyskania niepodległości i w początkowym okresie funkcjonowania wolnej Polski. O czym donosiły łamy ówczesnej prasy? M.in. o toczącej się wojnie i związanych z nią problemach aprowizacyjnych (przydziały towarów), o fali grabieży, napadów i włamań czy o codziennych bolączkach mieszkańców miasta (powszechna drożyzna, trudności w utrzymaniu czystości i porządku). Nie brakowało także informacji o świętach i uroczystościach, o tworzeniu struktur odradzającego się państwa (reaktywowanie lokalnych urzędów i instytucji, dyskusje o statusie Rzeszowa) czy zapowiedzi wydarzeń kulturalnych (np. występów koła dramatycznego, odczytu Stanisława Przybyszewskiego czy zbiorowych kursów języka francuskiego).

Wybór tekstów: Ewa Ferenc, Małgorzata Zaremba.

Redakcja: Jan Wolski.

Projekt okładki i opracowanie graficzne: Grzegorz Wolański.


Wydanie książki „Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans” dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.


Marta Biały
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie
– Pracownia Digitalizacji
 


----------------------------------------------------------

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: