Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27120016 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie autorskie z Cazarym Łazarewiczem - relacja

05-11-2018

Spotkanie autorskie z Cazarym Łazarewiczem


12 listopada 2018 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprosiła czytelników na spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem - dziennikarzem i publicystą, pisarzem, laureatem Nagrody Literackiej Nike 2017 za reportaż „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.
 

Licznie zgromadzonych w poniedziałkowy wieczór gości przywitała Barbara Chmura - dyrektor WiMBP w Rzeszowie, a następnie mikrofon przejął dr Jan Wolski z Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, który w prowadzonej dwutorowo rozmowie poruszał zarówno szczegółowe wątki z książek Cezarego Łazarewicza („Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”, „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich”, „Rodzinna Rzeczpospolita”, „Elegancki morderca”, „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, „Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą”, „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, „1968. Czasy nadchodzą nowe”), jak też wypytywał reportera o tajniki codziennej pracy (własnej, jak i tej w pisarskim duecie z żoną, Ewą Winnicką) oraz o kondycję reportażu jako gatunku literackiego.
 

W przyjaznej, momentami niezwykle wesołej atmosferze, słuchacze mieli okazję prześledzić drogę zawodową Cezarego Łazarewicza począwszy od pierwszych prób drukarsko-literackich będących pokłosiem „akcji balonowej” z 1982 r. (i znalezionej w wysłanym z Bornholmu baloniku instrukcji budowy prostej drukarki), poprzez pracę w czołowych polskich redakcjach - w tym w Dziale Reportażu „Gazety Wyborczej”, dzięki której poznał historie z każdego niemal zakątka Polski (część z nich trafiła później do niedostępnego w szerszej dystrybucji zbioru „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie”), po wydawane regularnie poczytne reportaże książkowe o tematyce kryminalnej.


Aspirujący reporterzy usłyszeli, że najważniejsze predyspozycje do wykonywania tego zawodu to (paradoksalnie) zdolność nie dziwienia się oraz umiejętność wysłuchania swoich rozmówców, poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na poznanie ich toku myślenia oraz motywacji, a następnie jak najlepsze tej wiedzy zrelacjonowanie. Dostali także przepis na udaną książkę reporterską, której dwa kluczowe składniki to - wg Cezarego Łazarewicza - kontakt ze świadkami historii, którą chce się opisać oraz dotyczące jej dokumenty. Cenna jest również umiejętność ukazywania wydarzeń w szerszej perspektywie, dzięki czemu osobiste historie bohaterów mają szansę zyskać wymiar uniwersalny i być czytane z zaciekawieniem i entuzjazmem - bądź wręcz przeciwnie, z dyskomfortem i wrażeniem porażającej aktualności przedstawionych w nich zjawisk - nawet po wielu latach (czego przykładem są choćby „Żeby nie było śladów” czy „Koronkowa robota” autorstwa gościa, opisujące zdarzenia z – odpowiednio – lat 80. i 30. XX wieku). W rozmowie nie zabrakło licznych zakulisowych anegdot (np. o sposobie przekonania Lecha Wałęsy do wywiadu - rzeki), wątków regionalnych (bohaterowie jednego z tekstów ze zbioru „Rodzinna Rzeczpospolita” to Adam i Jerzy Krzanowscy, krośnieńscy producenci mebli o światowej sławie), a nawet… podrzucanych przez publiczność tematów na kolejne reportaże.


Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek oraz - wyrażonym przez dyrektor Barbarę Chmurę i samych słuchaczy - zaproszeniem do kolejnej wizyty w Rzeszowie.


Organizację spotkania dofinansowano ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.

 

Marta Biały
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
- Pracownia Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie

----------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: