Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27120071 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Wernisaż wystawy "Współczesny ekslibris polski 1918-2018" - relacja

12-11-2018

Wernisaż wystawy
"Współczesny ekslibris polski 1918-2018"

 

 

5 listopada br. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, z okazji  100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, odbył się wernisaż wystawy "Współczesny ekslibris polski 1918-2018", ze zbiorów Mieczysława Bielenia, połączony ze spotkaniem z autorem ekspozycji.
 

Mieczysław Bieleń jest emerytowanym warszawskim bibliotekarzem, księgarzem, bibliofilem, znawcą i kolekcjonerem ekslibrisów. W latach 1963-2002 aktywnie działał w Towarzystwie Przyjaciół Książki w Warszawie. Obecnie jest członkiem Koła Miłośników Ekslibrisu, Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki oraz wiceprezesem Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie. Oprócz ekslibrisów kolekcjonuje literaturę ekslibrisologiczną, druki akcydensowe, opracowania bibliofilskie, wydawnictwa towarzystw bibliofilskich oraz grafikę. Swoje zbiory wielokrotnie eksponował na wystawach zbiorowych i indywidualnych.


Ekslibris to znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka. Powstał z potrzeby zabezpieczenia tychże przed zagubieniem bądź kradzieżą. Z czasem stał się ich elementem zdobniczym. Pierwsze znaki własnościowe (były to głównie herby rodowe i inicjały właścicieli) powstawały dla członków rodzin królewskich, dostojników świeckich i duchownych.


Uczestników spotkania przywitała Barbara Chmura, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która przedstawiła autora oraz jego najważniejsze dokonania. Oprócz zaproszonych gości, w wernisażu uczestniczyła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, pod opieką nauczyciela Sławomira Gołąba.


Mieczysław Bieleń przybliżył wszystkim historię polskiego ekslibrysu w XX wieku oraz genezę powstania wystawy. Mówił również o tym, że obecnie zmieniła się rola ekslibrisu, jako znaku własnościowego książki. Zachował swoją zewnętrzną formę, lecz nie służy już ochronie książek. Stał się obiektem grafiki warsztatowej, osobliwym dziełem sztuki, tworzonym dla przyjaciół, znajomych, na zamówienie kolekcjonerów bądź na wystawy. Stał się formą osobistej wypowiedzi artysty nie mając nic lub zgoła niewiele wspólnego z ekslibrisem właściwym, tzn. ze znakiem własnościowym książki. Mówiąc o swojej pasji Mieczysław Bielęń wspomniał, że najważniejsze w niej jest możliwość kontaktu z innymi ludźmi.


Wystawa prezentująca niewielki fragment kolekcji Mieczysława Bielenia, składa się z 24 plansz, na których umieszczono ponad 500 ekslibrysów wykonanych przez 176 artystów, z lat 1918-2018.  Zaprezentowano na niej prace twórców mniej znanych, o dużych walorach artystycznych i historycznych, jak chociażby znaki własnościowe nieistniejących bibliotek, np. wojskowej Biblioteki Beletrystycznej Garnizonu Lwów czy biblioteki Klubu Garnizonowego w Olsztynie, wykonane m. in. dla bibliofilów i kolekcjonerów.


Na wystawie zobaczyć możemy również ekslibrysy typograficzne, ekslibrisy ślepe, złożone jedynie z wizerunku graficznego  z miejscem na wpisanie nazwiska właściciela oraz wykonane w technice komputerowej. Warto podkreślić, że na ekspozycji nie zabrakło prac Krzysztofy Lachtary z Rzeszowa,  która osobiście zaszczyciła spotkanie swoja obecnością. Artystka wykonała szereg znaków książkowych dla bibliofilów polskich i zagranicznych.


Ekspozycję można zwiedzać od 5 do 30 listopada 2018 r. w sali nr 14, holu głównym na parterze i na I piętrze WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.


Wstęp wolny!


Serdecznie zapraszamy!

 Elżbieta Szeliga

  
Relacja w mediach:

 

---------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: