27119855 razy

Taki jest ten świat - relacja ze spotkania z Dariuszem Rosiakiem - relacja

08-10-2018

Taki jest ten świat – relacja ze spotkania

z Dariuszem Rosiakiem

W środę, 17 października 2018 r. gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie był Dariusz Rosiak, znany dziennikarz radiowy i prasowy, pisarz. Spotkanie prowadził dr Jan Wolski, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dariusz Rosiak jest członkiem Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia. W Trójce prowadzi wartościowy program „Raport o stanie świata”, poświęcony problemom globalnym. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, przez wiele lat był związany „Rzeczpospolitą”, gdzie zamieszczał w dodatku „Plus Minus”. Napisał sześć książek: „Oblicza Wielkiej Brytanii” (2001), „Żar. Oddech Afryki” (2010), „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela” (2013), „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista” (2014), „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan” (2015, otrzymał za nią Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016), „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha” (2017). Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż o Kurdach.

Rosiak – to człowiek niezwykle odważny, jak zauważył prowadzący spotkanie. Pisze o świecie i Polsce. Jako reportażysta nie boi się podejmować tematów trudnych i kontrowersyjnych (Wielka Brytania – emigracja, brexit; Afryka – kolonializm, głód, śmierć; Bliski Wschód – chrześcijaństwo). Do swojej pracy, która polega na wyjaśnianiu rzeczy, poszukiwaniu prawdy, podchodzi z niezwykłym profesjonalizmem. Starannie przygotowuje podróże, czyta wszystko na dany temat. Obserwacja świata utwierdza go w przekonaniu, że wiedza ludzi na temat danego regionu czy tematu jest zazwyczaj bardzo szczątkowa, zdominowana przez stereotypy. Nie pozbawione sensu są jednak tylko stereotypy oparte na wnikliwej obserwacji. Dlatego stara się, by przedstawiony w książce obraz czy punkt widzenia, był dla czytelnika prawdziwy – szczery i wolny od uprzedzeń. Pokazuje to, co w odwiedzanych przez niego regionach świata jest najciekawsze i najważniejsze. Co niejednokrotnie wywołuje jego zdziwienie, przerażenie czy nawet uśmiech. Rozmawiając ze zwykłymi ludźmi, opisuje ich codzienność i marzenia. Zadaje celne pytania. Na szczęście większość jego rozmówców chce dzielić się z nim swoimi doświadczeniami. Często udaje mu się rozmawiać z osobami, które nigdy w życiu nie widziały dziennikarza. Jedyne co może im dać, to poważnie potraktować ich los (w swoich książkach bohaterów wymienia z imienia i nazwiska). Szczególnie bliskie są mu postacie, których biografie opowiadają coś więcej o ich losach. Uważa, że świat, w którym żyjemy jest najlepszy z możliwych – z jednej strony złożony i zróżnicowany, z drugiej piękny i radosny. Zawsze jednak ten świat reżyseruje człowiek, który jest zdolny zarówno do rzeczy strasznych, jak i wspaniałych - podsumowała Dyrektor Barbara Chmura, dziękując za spotkanie.

21 listopada ukaże się nowa książka Dariusza Rosiaka pt. „Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach”. Znany reporter i obserwator świata opisuje w niej zjawiska, które w ciągu ostatnich 30 lat kształtowały Wielką Brytanię.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zadania Książka w roli głównej z programu Partnerstwo dla Książki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny

----------------------------------------------------------------------------------------