27119995 razy

08-10-2018

Miejsce do życia

– relacja ze spotkania z Filipem Springerem

16 października 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Filipem Springerem, znanym i cenionym reportażystą i fotoreporterem, znawcą i miłośnikiem architektury. Spotkanie prowadził Roman Adamski, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. Hasło wieczoru „miejsce do życia” było nieprzypadkowe, bowiem Springer często jest nazywany „reporterem polskiego krajobrazu” i „kolekcjonerem wizualnych absurdów”.

Filip Springer jest absolwentem archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracował z polskimi tytułami prasowymi „Polityką” i „Przekrojem”. Swoje fotografie prezentował na wystawach indywidualnych w: Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Do polskiego reportażu wprowadził nowy temat – architekturę. Jego reporterski debiut – książka „Miedzianka. Historia znikania” – znalazł się w finale nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż Literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą innych prestiżowych polskich nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike 2012. Kolejne reportaże to: „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (2012), „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (2013), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (2013), „13 pięter” (2015 – otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki) , „Księga zachwytów” (2016), „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (2016 – pokłosie większego projektu dokumentalnego poświęconego byłym miastom wojewódzkim). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury.

Podczas spotkania Filip Springer opowiadał o początkach pracy reporterskiej, warsztacie i metodach pracy oraz swoich książkach, które traktują o problemach polskiej przestrzeni i architektury. Jako reportera interesuje go zawsze miejsce, które niesie ciekawą opowieść, a nie ludzie. Stara się, aby prezentowany przez niego obiekt opowiadał w sposób interesujący, jakąś historię. Opisuje obiekty, które jego wprawiają w zachwyt i takie, które oczarowują innych, a jemu zupełnie się nie podobają, jak stacje drugiej linii metra w Warszawie czy kładka w Rzeszowie. Uważa, że siła architektury polega na tym, że przemawia ona swoim językiem. Opisując jakieś miejsce nie robi szczegółowych analiz. Pokazuje tylko to, jak w nich jest i co je wyróżnia. Zachęca w ten sposób do rozmowy o brzydocie otoczenia, które sami kształtujemy i podejmowania działań, które pomogą stworzyć miejsca przyjazne do życia.  Zdaniem Springera, problemy z przestrzenią w Polsce biorą się stąd, że architektura nie jest w naszym kraju traktowana jako element kultury. Tymczasem to właśnie architektura w dużej mierze decyduje o życiu człowieka i jego aktywności. Odpowiedzialni za chaos w przestrzeni są głównie urbaniści, architekci i inwestorzy, dla których liczą się przede wszystkim pieniądze a nie ludzie.

Na zakończenie jeden z uczestników zauważył potrzebę powstania w Rzeszowie pięknego, wyróżniającego się na tle innych budynku, a Dyrektor Barbara Chmura wyraziła życzenie, aby tym budynkiem była nowa, przestronna siedziba biblioteki.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zadania Książka w roli głównej z programu Partnerstwo dla Książki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny